eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Polacy o szczęściu: rodzina przede wszystkim

Polacy o szczęściu: rodzina przede wszystkim

2014-10-23 11:48

Polacy o szczęściu: rodzina przede wszystkim

Polacy są szczęśliwi © Vitalinka - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Jesteśmy szczęśliwi. Tak przynajmniej wynika z najnowszych badań "Szczęście w życiu Polaków", które zostały przeprowadzone we wrześniu przez TNS Polska na zlecenie Vanquis Bank. Na poczucie szczęścia, co dziwić nie powinno, w największym stopniu wpływa udane życie osobiste, choć i strona materialna nie jest bez znaczenia. Zaskakiwać może natomiast dość niewielki wpływ, jaki na poziom zadowolenia z życia wywiera sfera zawodowa.

Przeczytaj także: Polacy - naród zadowolony z życia

Badanie dotyczące szczęścia Polaków zostało przeprowadzone przez TNS Polska na zlecenie Vanquis Bank w okresie od 9 do 19 września 2014 r. na ogólnopolskiej próbie reprezentatywnej Polaków. Autorzy nie tylko chcieli określić poziom satysfakcji w społeczeństwie, ale również określić czynniki, które wpływają na jej odczuwanie zarówno pozytywnie, jak i negatywnie.

Szczęście czują niemal wszyscy


Zdecydowana większość Polaków (91 proc.) czuje się szczęśliwa. Ten wynik nie zaskakuje, jeśli przypomnieć sobie wcześniejsze badania, które sytuowały Polaków po stronie najbardziej zadowolonych społeczeństw Unii Europejskiej. Imponuje natomiast siła odczuwania szczęścia. W przypadku 14 proc. poczucie szczęścia jest bezwarunkowe i stałe, dla 77 proc. – splecione z chwilami smutku i niepokoju, lecz wyraźnie dominujące w życiu. Bezwarunkowo nieszczęśliwych jest jedynie 2 proc., a przewagę smutku i nieszczęścia nad zadowoleniem z życia odczuwa 7 na stu Polaków.

fot. mat. prasowe

Szczęście czują niemal wszyscy

Polacy nie są pesymistami. Aż 91 procent z nas deklaruje szczęście.


Szczęśliwy Zachód i małe miasteczka


Największy odsetek mieszkańców odczuwających szczęście odnotowany został w zachodniej część kraju. W województwach lubuskim i zachodniopomorskim procent szczęśliwych wynosi aż 97, dwa punkty mniej (95 proc.) w województwie kujawsko-pomorskim. Najmniej szczęśliwych Polaków zamieszkuje Podlaskie (82) i Świętokrzyskie (86). Najwięcej szczęśliwych przypada na niewielkie miasta – do 50 tys. mieszkańców (95 proc.). Najtrudniej o codzienne odczuwanie szczęścia w największych miastach, tych powyżej pół miliona mieszkańców (88 proc.)

Najważniejsza jest rodzina


Czynniki, które wpływają na nasze poczucie szczęścia, najczęściej związane są z życiem osobistym i dotyczą zwykle narodzin dziecka (39 proc.) lub zawarcia związku małżeńskiego (11 proc.). Co ciekawe – ślub jest wydarzeniem kojarzonym ze szczęściem częściej przez mężczyzn (13 proc.) niż kobiety (9 proc.). Jednak zdecydowanie więcej kobiet niż mężczyzn wiąże szczęście z narodzinami dziecka (46 versus 30 proc.).

Praca na szarym końcu


Życie zawodowe jest przez nas traktowane wtórnie – sukcesy w pracy zostały wymienione jako najszczęśliwszy moment w życiu zaledwie przez 2 proc. badanych, częściej przez mężczyzn (3 proc.) niż kobiety (1 proc.).

Pieniądze uszczęśliwiają?


Rolę, jaką przypisujemy czynnikom finansowym w budowaniu i odczuwaniu szczęścia, można by zawrzeć w jednym zdaniu: „Pieniądze szczęścia nie dają, ale są jego ważnym elementem”. Są wymieniane najczęściej (14 proc. odpowiedzi) jako czynnik, który naszemu szczęściu może dopomóc. Wśród okoliczności, które nas unieszczęśliwiają, pierwsze miejsce przypada wprawdzie problemom zdrowotnym (9 proc.), ale trudności finansowe wymieniane są jako trzeci czynnik unieszczęśliwiający (8 proc.). Poprawa stanu zdrowia, obok wyższych zarobków – to najistotniejsze czynniki, który mógłby pozytywnie wpłynąć na odczuwanie szczęścia.

fot. mat. prasowe

Co nas uszczęśliwia?

Najważniejszym źródłem szczęścia jest dla Polaków rodzina.

 

1 2

następna

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: