eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPolska › Polska: wydarzenia tygodnia 41/2014

Polska: wydarzenia tygodnia 41/2014

2014-10-11 23:01

 • Z "Prognozy ludności na lata 2014-2050" opublikowanej przez GUS wynika, że liczba mieszkańców Polski będzie systematycznie malała i w 2050 r. spadnie do 33 mln 950 tys. mieszkańców. Społeczeństwo będzie się też gwałtownie starzeć. W tej chwili ludność Polski wynosi 38,5 mln. Zasygnalizowany spadek szczególnie odczują miasta, a przyczynią się do tego między innymi wysokie ceny mieszkań w aglomeracjach oraz systematyczna poprawa jakości życia na wsi. Obecnie w miastach żyje ok. 23 mln ludzi, a na wsi ok. 15 mln ludzi. Szacuje się, że ok. 2050 r. życie na wsi wybierze 15 mln Polaków, a w mieście - już tylko 18 mln.
 • Premier Ewa Kopacz poinformowała w expose, że w trakcie październikowego szczytu Polska nie wyklucza weta w kwestii redukcji emisji CO2 w UE. Jak wiadomo Komisja Europejska zaproponowała na początku roku 40-proc. cel redukcji emisji CO2 w ramach projektu polityki energetycznej i klimatycznej UE do 2030. KE zaproponowała też ogólnoeuropejski cel udziału energii ze źródeł odnawialnych na poziomie 27 proc. Obowiązujący do 2020 r. pakiet energetyczno-klimatyczny zakłada 20-proc. redukcję emisji CO2 i 20-proc. udział energii odnawialnej.
 • Premier E. Kopacz zapowiedziała dodatkowe środki dla Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK), które będą przeznaczone na wspieranie polskiej przedsiębiorczości. Zostaną one zwiększone do 25 mld zł, a program gwarancji de minimis - rozszerzony i przedłużony do końca 2016 r.
 • Minister finansów Mateusz Szczurek poinformował, że wydatki związane z nowymi propozycjami rządu (zgłoszonymi przez p.Premier w expose) są oszacowane na ok. 3,5 mld zł. Mieszczą się też w limicie nałożonym przez ustawę o finansach publicznych.
 • Polska znalazła się wśród ośmiu państw członkowskich, które będą musiały zapłacić kary za nadprodukcję mleka w roku 2013/2014. Szacuje się, że nasz kraj będzie musiał zapłacić ponad 46 mln euro.
 • Sierpniowa sprzedaż detaliczna w Polsce wzrosła o 1,3 proc. r/r, po spadku o 1,1 proc. r/r w lipcu. W ujęciu miesięcznym wzrosła o 2,2 proc. m/m. Dane roczne skorygowane o liczbę dni roboczych, a dane miesięczne są odsezonowane.
 • Według Ministerstwa Finansów po ośmiu miesiącach roku deficyt budżetu państwa wyniósł 24 mld 603 mln 482 tys. zł (stanowi to 51,8 proc. planu na ten rok). Na ten rok planowany jest deficyt w wysokości 47 mld 505,1 mln zł.
 • Trwa lobbing w środowisku biznesowym na rzecz poparcia przez Polskę umowy o wolnym handlu i inwestycjach między UE a USA (TTIP). Było to widoczne podczas EFNI w trakcie panelu, w którym uczestniczyli członkowie Grupy Pracodawców Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego. W Europejskim Forum Nowych Idei (EFNI) uczestniczyło ok. 1000 czołowych przedstawicieli świata biznesu, polityki, nauki i kultury z Polski i ze świata. Swoje poparcie dla tej koncepcji zapowiedziała w expose premier Ewa Kopacz. TTIP (my, czyli GE uważamy, że warto dogłębnie przeanalizować konsekwencje TTIP...)
 • -W agencji Moody's rating Polski jest bardzo stabilny, a nawet jeden z najstabilniejszych ratingów. Rating Polski w Moody's to A2 od 2002 r.
 • Według rządowej deklaracji w expose do połowy 2015 r. powinna być przyjęta ustawa, zgodnie z którą od 2016 r. z urlopów rodzicielskich będą mogli skorzystać wszyscy rodzice bezrobotni, pracujący na umowy o dzieło, studenci i rolnicy.
 • Ministerstwo Skarbu Państwa poinformowało, że Polska Grupa Zbrojeniowa przejmie osiem spółek należących do Polskiego Holdingu Obronnego. W zamian PHO dostanie nowe akcje PGZ. W ramach konsolidacji przemysłu zbrojeniowego do PGZ trafią akcje spółek Mesko, PCO, PIT-Radwar, Zakładów Mechanicznych Bumar – Łabędy i Stomilu Poznań oraz udziały spółek Cenzin, Cenrex i OBRUM.
 • Tak śląskie, jak i lubelskie zarządy górnicze zadeklarowały rezygnacje z górniczych deputatów, bo one mocno obciążają koszty kopalni. W ostatnich dniach Jastrzębska Spółka Węglowa zapowiedziała, że także rozważa likwidację deputatów węglowych dla emerytów od przyszłego roku. To dla niej koszt rzędu 65 mln zł rocznie. Wcześniej likwidację tego świadczenia dla emerytów i rencistów ogłosiła Kompania Węglowa.
 • Z danych NBP wynika, że eksport towarów z Polski wzrósł w II kw. tego roku o 6,1% r/r (do 38.829 mln euro), zaś import wzrósł o 8,2% r/r (do 38.758 mln euro). W omawianym kwartale saldo obrotów towarowych było dodatnie i wyniosło 71 mln euro.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

PRZEMYSŁ ZALEŻNY OD ROSJI ZARABIA. DOBRE PERSPEKTYWY DLA AMIKI I STOMILU SANOK

Spółki przemysłowe, które są zaangażowane na rynku rosyjskim mogą w najbliższym czasie przynieść zyski i to mimo że ich interesy często bezpośrednio zależą od sytuacji politycznej. Analitycy Biura Maklerskiego BGŻ pozytywnie oceniają przyszłość czterech z nich. To Amica Wronki, Stomil Sanok, Wielton i Zetkama. Każda z nich zależy jednak w innym stopniu od stosunków na linii Rosja-Zachód.

Stomil Sanok jest najlepszym przykładem spółki, która korzysta na niskich cenach surowców.

– Stomil Sanok przede wszystkim korzysta z kauczuków, w tym kauczuku EPDM [etylenowo-propylenowy], kauczuku chloroprenowego i kauczuków naturalnych. Notowania właśnie tych surowców w ostatnim czasie poszły bardzo w dół. Dlatego też bardzo wzrosły rentowności w II kw., w I kw. zresztą też, całe półrocze spółka zamknęła bardzo dobrym wynikiem – mówi Krzysztof Kozieł, analityk Biura Maklerskiego BGŻ.

Grupa Stomil Sanok w pierwszym półroczu 2014 r. miała 49,4 mln zł skonsolidowanego zysku netto w porównaniu z 29,5 mln zł zysku przed rokiem. Przychody ze sprzedaży wyniosły 361,9 mln zł w porównaniu z 348,5 mln zł rok wcześniej. Spółka ma dobre rokowania na przyszłość i jest – zdaniem analityka – dobrym pomysłem inwestycyjnym na ostatnie miesiące tego roku.

Krzysztof Kozieł podobnie ocenia też perspektywy Amiki i to mimo że spółka dużo eksportuje do Rosji. Amica korzysta na ubiegłorocznym bankructwie Mastercooka, dzięki któremu mogła zagarnąć sporą część rynku.

– Mniej więcej 60 proc. rynku, który pozostał po Mastercook, został przejęty przez producenta z Wronek, dlatego dynamiki w Polsce sięgają nawet 25 proc. I te dynamiki są wypracowywane właśnie w segmencie urządzeń grzejnych, który jest bardzo marżowy – mówi Kozieł. – Trzeba pamiętać, że Amica sprzedaje również towary, które są niżej marżowe, ale akurat w Polsce udaje się sprzedawać właśnie bardziej marżowy miks.

Amica w dalszym ciągu rozwija się w Rosji, mimo niekorzystnej sytuacji gospodarczo-politycznej. W pierwszym półroczu przychody liczone z tego rynku wzrosły o 6 proc. Całe przychody ze sprzedaży wzrosły w tym czasie o ponad 23 procent, zysk netto był wyższy o 84 proc. rok do roku i wyniósł 55,5 mln zł.

BM BGŻ pozytywnie oceniło też Zetkamę i to mimo że jej wyniki znacząco nie rosną. Jak mówi Kozieł, to spółka spokojna i stabilna, mimo że jej głównym kierunkiem eksportowym jest Rosja. Skonsolidowane przychody grupy w pierwszym półroczu 2014 r. wzrosły o 4,58 proc. do 151,17 mln zł.

– Tak naprawdę spółka szykuje się na kolejne sezony. Trzeba też przyznać, że Zetkama jest spółką sezonową – w IV kw. sprzedaż jest o wiele niższa niż w poprzednich trzech, dlatego też wyniki za IV kw. mogą być niższe niż za poprzednie kwartały, i to też trzeba mieć na uwadze, analizując wyniki tej spółki.

Również bardzo zaangażowaną na Wschodzie spółką jest Wielton, któremu analitycy BM BGŻ dają niewielki kredyt zaufania. Firma produkuje naczepy, jej sprzedaż w Rosji spadła o 20 proc.

– Dlatego mimo że spółka rośnie na innych rynkach, tzn. dywersyfikuje się geograficznie na innych rynkach, to tak naprawdę, jeżeli chodzi o sprzedaż skonsolidowaną, to w II kw. było bardzo słabo. Spodziewamy się, że do końca roku nic się nie zmieni – przewiduje analityk.

Prezes Wieltona mówił jednak niedawno Newserii, że spółka chce zainwestować w montownię w Rosji, co może ją uchronić przed ewentualnym zaostrzeniem sankcji nałożonych przez UE na ten kraj. Planuje też w najbliższych latach wzrost eksportu do innych krajów o ok. 5 proc.

Krzysztof Kozieł Analityk, Biuro Maklerskie BGŻ

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: