eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaŚwiat › Świat: wydarzenia tygodnia 41/2014

Świat: wydarzenia tygodnia 41/2014

2014-10-11 22:58

Przeczytaj także: Świat: wydarzenia tygodnia 50/2014

  • MFW w raporcie "World Economic Outlook" (WEO)do 3,3 proc. obniżył tegoroczną prognozę wzrostu dla świata. Prognozy dla Polski nieznacznie zrewidowano w górę do 3,2 proc. w 2014 r. Rewizję wcześniejszych prognoz uzasadnia słabszą, niż zakładano, aktywnością gospodarczą w pierwszej połowie 2014 roku, zwłaszcza w USA, ale też w kilku rynkach wschodzących. MFW rekomenduje podniesienie wydatków publicznych na infrastrukturę zwłaszcza w krajach rozwiniętych, pobudzi ożywienie gospodarcze zarówno w gospodarkach rozwiniętych, jak i wschodzących. Pilnie potrzebne są też reformy strukturalne.
  • Hakerzy wykradli z baz danych z JPMorgan Chase & Co (to jeden z największych banków w USA) informacje dotyczące ok. 76 mln gospodarstw domowych i 7 mln małych firm.
  • Raport Fed, który został przedstawiony na posiedzeniu FOMC (Federal Open Market Committee) stwierdza, że spowolnienie w światowej gospodarce oraz umacniający się dolar zagrażają ożywieniu gospodarki amerykańskiej. Stwierdzono też, że "wzrost w gospodarce USA może być jeszcze wolniejszy od oczekiwań, jeśli wzrost w gospodarce światowej ulegnie spowolnieniu silniejszemu od obecnych prognoz". FOMC jest odpowiedzialny za kształtowanie polityki pieniężnej i nadzór nad operacjami otwartego rynku w USA.
  • Twitter pozywa FBI i resort sprawiedliwości domagając się prawa do ujawniania większej liczby informacji dotyczących skali inwigilowania jego użytkowników przez agencje federalne". Dotąd Twiter czynił bezskuteczne wysiłki, aby ten cel osiągnąć bez sporu sądowego. Teraz stwierdził, że na taki poziom transparentności, na jaki zasługują użytkownicy nie pozwalają firmie instytucje rządowe. Dlatego zwrócił się do sądu o uznanie, iż "ograniczenia dotyczące możliwości wypowiadania się na temat prowadzonej przez rząd inwigilacji Twitera są niekonstytucyjne w świetle pierwszej poprawki do konstytucji". Twiter oczekuje teraz na zgodę sądu na publikowanie pełnego "raportu przejrzystości", dokumentującego żądania udostępniania agencjom federalnym informacji dotyczących jego użytkowników.Jak wiadomo inne firmy internetowe, jak np. Microsoft i Google, zawarły w tym roku z amerykańskim rządem porozumienie rozszerzające możliwości ujawniania liczby wniosków o informacje dotyczące ich użytkowników. Twitter nie był stroną tego porozumienia.
  • Kolejna próba przełamania sankcji nałożonych na Rosję przez USA i UE. Rosyjski koncern Rosnieft zaoferował indyjskiej firmie państwowej Oil and Natural Gas Corp (ONGC) udziały w eksploatacji dwóch złóż ropy we wschodniej Syberii.Propozycja Rosnieftu dotyczy 49 proc. udziałów w złożu jurubczeno-tochomskim i 10 proc. w złożu wankorskim. Jak wiadomo we wrześniu Rosnieft został także objęty sankcjami zachodnimi i obecnie szuka firm spoza Zachodu do współpracy przy eksploatacji swoich syberyjskich złóż. Waszyngton zablokował swoim firmom angażowanie się we współpracę z pięcioma rosyjskimi firmami energetycznymi przy eksploatacji złóż głębinowych, złóż w Arktyce oraz z łupków.
  • Według Departamentu Pracy stopa bezrobocia w USA we wrześniu wyniosła 5,9 proc., wobec 6,1 proc. w sierpniu 2014 r. Jednocześnie wskaźnik zatrudnienia, określający jaki odsetek ludności w wieku produkcyjnym pracuje zawodowo, wyniósł we wrześniu 62,7 proc. wobec 62,8 proc. miesiąc wcześniej.
  • Rząd Rosji prowadzi negocjacje z instytucjami finansowymi państw, które nie przyłączyły się do sankcji przeciw Moskwie, na temat kredytów dla rosyjskich firm. Te działania są prowadzone przede wszystkim z instytucjami Chińskiej Republiki Ludowej (ChRL). Aktywnie jest też rozwijana współpraca z instytucjami państw, które nie poddały się pokusie sankcji. Najbardziej zagrożone skutkami sankcji są firmy sektora naftowego. Rząd poszukuje też sposobów pomagających tym firmom, mówi się o bardziej sprzyjających rozwiązaniach w systemie podatkowym. Jak wiadomo Zachód wprowadził sankcje wymierzone w rosyjskie banki oraz sektor naftowy i zbrojeniowy za udział w konflikcie ukraińskim, na co Rosja odpowiedziała embargiem na import żywności z krajów, które zastosowały antyrosyjskie restrykcje.
  • Hewlett-Packard (HP) zostanie podzielony. Na miejsce obecnego HP powstaną dwie firmy, co ma zwiększyć jej elastyczność po niepowodzeniu w nadążaniu za zmianami w sektorach drukarek i komputerów osobistych, w których firma była pionierem. Powstaną więc: Hewlett-Packard Enterprise - działająca w obszarze dostarczania sprzętu dla firm i usług oraz Dion Weisler działająca w obszarze komputerów i drukarek. Decydenci maja nadzieję na lepsze dostosowanie się do rynkowej konkurencji.
  • Amerykański koncern medialny Time Warner (posiada m. in. sieć telewizji informacyjnej CNN) zwolni 1475 pracowników, tzn. 10 proc. ich łącznej liczby. Redukcja zatrudnienia podyktowana jest koniecznością restrukturyzacji. W CNN zwolnionych zostanie 300 osób. Plan zwolnień ogłoszono już sierpniu i obejmie on przede wszystkim osoby powyżej 55 roku życia, które odejdą na emeryturę. Kanał filmowy HBO, który nadaje filmy kodowane, nie jest objęty zwolnieniami.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

BLISKO 5 MLN HASEŁ DO POCZTY GMAIL W SIECI

Lista haseł i adresów poczty Gmail zawierająca blisko 5 mln rekordów została upubliczniona na jednym z rosyjskich for internetowych. Opublikowano dane także polskich użytkowników. To już kolejna w ostatnim czasie tego rodzaju publikacja, jednak wszystko wskazuje na to, że dane te nie zostały skradzione, wyeliminowano także możliwość ich wycieku....

Zestawienie zawierające dokładnie 4.929.090 adresów e-mail i przynależnych im haseł poczty Google opublikowane zostało na rosyjskim forum internetowym poświęconym walucie Bitcoin – Bitcoin Security. Udostępniający plik użytkownik o niku tvskit zaznaczył przy tym, że część publikowanych przez niego loginów i haseł poczty Gmail może być już nieaktualna, jednak określił od razu, że przedstawione informacje gwarantują dostęp do 50-60 % umieszczonych w zestawieniu skrzynek pocztowych – pozostały odsetek stanowić miały dane zdezaktualizowane, tj. przypisane kontom nieaktywnym, bądź ze zmienionym hasłem.

Transakcja wiązana

Google wyjątkowo sprawnie i szybko zareagowało na fakt upublicznienia informacji o kontach poczty Gmail. Koncern oszacował przy tym, że podany przez tvskit wskaźnik poprawnych danych jest dużo zawyżony, a przedstawiona lista zawierała jedynie maksymalnie 2% aktualnych rekordów – zagrożeni użytkownicy poczty otrzymali specjalne wiadomości dotyczące konieczności zmiany przynależnych haseł. Internetowy potentat wykluczył możliwość pozyskania informacji w wyniku ataku hakerów, włamania na serwery Gmail oraz wycieku danych. Najprawdopodobniej zostały one pozyskane na skutek realizowanych na przestrzeni ostatnich miesięcy, a nawet lat, oszustw internetowych, włamań lub ataków złośliwego oprogramowania na komputery poszczególnych użytkowników.

Kradzież danych do kont poczty elektronicznej nie jest specjalnie niebezpieczna w kontekście samego dostępu do poczty, a w dużo większej mierze w odniesieniu do usług dodatkowych, do których dostęp zabezpieczany jest właśnie loginem i hasłem e-mail. Istnieje tu więc możliwość pozyskania i wykorzystania informacji przetrzymywanych w chmurze prywatnej czy zalogowania na serwisy społecznościowe – typu Facebook, YouTube itd., oraz do sklepów internetowych, z których korzystała ofiara kradzieży danych. Przejęcie konta e-mail umożliwia także dużo głębszą ingerencję w prywatność pokrzywdzonego, ponieważ po zainfekowaniu użytkownika niewiele stoi na przeszkodzie, by pozyskać np. dane jego systemu bankowego.

Czarna seria

Warto zaznaczyć przy tym, że upublicznienie loginów i haseł poczty Google, to kolejna w ostatnim czasie tego typu publikacja na forum serwisu Bitcoin Security. Łącznie zaprezentowano tam już kompilację około 10 mln tego typu danych – wcześniej ofiarami wycieku padli użytkownicy poczty mail.ru oraz yandex.ru. W ich przypadku opublikowano odpowiednio około 4,5 mln oraz milion loginów i haseł. Jak zabezpieczyć się przed tego typu atakami? Warto pamiętać tu o kilku kwestiach:

- regularnej zmianie haseł,
- loginy i hasła nie powinny być nigdzie i nikomu udostępniane – podawane do wiadomości,
- przypisywaniu różnych haseł do różnych serwisów,
- uważna kontrola poczty przychodzącej – złodzieje podszywają się pod znane instytucje, by wyłudzić hasła,
- hasła i loginy nie powinny być nigdzie zapisywane,
- nie logujmy się na serwisy na nieznanym lub przypadkowym sprzęcie,
- kontrole antywirusowe winny być realizowane regularnie.

Portal Skarbiec.Biz

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: