eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Emeryci radzą: czas zacząć oszczędzanie na emeryturę

Emeryci radzą: czas zacząć oszczędzanie na emeryturę

2014-10-03 00:50

Przeczytaj także: Współczesne systemy emerytalne na świecie


Emerytura all inclusive


– Ideą emerytury nie jest jednak poszukiwanie dodatkowych źródeł finansowania – zauważa dr Artur Fabiś, prezes Stowarzyszenia Gerontologów Społecznych. – Emerytura to czas, który z racji stanu zdrowia, ciężko przepracowanych lat, a przede wszystkim etapu rozwojowego, na jakim znajduje się dojrzały człowiek, powinien być spędzany na odpoczynku, realizacji pasji i zaspokajaniu swoich potrzeb – i nie chodzi tu o potrzeby podstawowe, tylko wyższego rzędu. Ale żeby można było próbować je realizować, niezbędny jest względny komfort życia. Nie można przecież oddać się kontemplacji sztuki, gdy głowę zaprząta myśl o niezapłaconych rachunkach – mówi ekspert.

Badanie przeprowadzone z inicjatywy Grupy Ubezpieczeniowej Europa pokazuje, że świadomość emerytalna Polaków wzrasta. Tylko 15% naszych dziadków i rodziców przyznało, że samodzielnie oszczędzali poza obowiązkowym ubezpieczeniem ZUS. Tymczasem wśród osób pracujących jest to już 30%. Pokolenie dzisiejszych emerytów twierdzi, że nie miało możliwości oszczędzania (45%) lub liczyło na emeryturę z ZUS (34%), a niemal połowa deklaruje, że nie było ich na to stać.

Dzisiaj nadal 70% aktywnych zawodowo Polaków nie oszczędza na swoją emeryturę. Aż jedna piąta w ogóle nie zamierza dodatkowo oszczędzać, licząc na emeryturę z ZUS i OFE. Prawie 72% chciałoby oszczędzać, ale nie ma na to środków, 15% chce oszczędzać, ale dopiero za jakiś czas, kiedy nacieszy się życiem.

Oszczędzanie? Jeszcze zdążę


Najbardziej niepokojące jest to, że widmo niskiej emerytury wcale Polaków do oszczędzania nie mobilizuje. Życie po zakończeniu pracy zawodowej w oczach osób pracujących kojarzy się podobnie, jak samym emerytom: w pierwszej kolejności z czasem wolnym i czasem dla siebie, ale zaraz potem z brakiem pieniędzy. Dodatkowo osoby pracujące nie doceniają nieco wagi chorób i złego stanu zdrowia, a także samotności.

- Polacy wiedzą, jak będzie wyglądało ich życie po przejściu na emeryturę i mają świadomość, że nie będzie to pozytywna zmiana. Mimo to odsuwają problem od siebie – mówi Andrzej Popielski.
- Odchudzamy się od jutra, oszczędzamy od jutra, tymczasem każdy miesiąc zwłoki to niższe świadczenie emerytalne - podsumowuje wiceprezes Grupy Europa.

Informacje o badaniu
Badanie „Emerytura jest bliżej niż myślisz” zostało przeprowadzone metodą CATI na przełomie kwietnia i maja 2014 r. przez Instytut Badawczy IMAS na zlecenie Grupy Ubezpieczeniowej Europa. Stosując dobór losowo-kwotowy, objęto nim blisko 1000 osób - 254 osoby w wieku emerytalnym oraz 733 w wieku produkcyjnym, zamieszkujące teren naszego kraju.

Przeczytaj także: Jeśli nie OFE, to co? Jeśli nie OFE, to co?

poprzednia  

1 2

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: