eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Emeryci radzą: czas zacząć oszczędzanie na emeryturę

Emeryci radzą: czas zacząć oszczędzanie na emeryturę

2014-10-03 00:50

Emeryci radzą: czas zacząć oszczędzanie na emeryturę

Emerytura jest bliżej niż myślisz © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Niespełna 1/3 emerytów jest usatysfakcjonowanych ze sposobu, w jaki zaplanowali swoją emeryturę. A co z resztą? Z badań przeprowadzonych na zlecenie Grupy Ubezpieczeniowej Europa przez instytut IMAS wynika, że nie jest wesoło. 75 procent nie jest zadowolonych z obecnego poziomu życia, 13 procent żałuje, że nie odkładało żadnych pieniędzy z przeznaczeniem na emeryturę, a co piąty wolałby żyć w innym kraju. Wydaje się zatem, że z ust obecnych emerytów płynie rada: oszczędzajcie!
Jak pokazały badania przeprowadzone przez IMAS International na zlecenie Grupy Ubezpieczeniowej Europa, dzisiejsi emeryci nie są zadowoleni ze swojej sytuacji. Środki, które wypłaca ZUS, w większości przypadków nie wystarczają im na zaspokojenie potrzeb. Aż trzy czwarte z nich nie jest usatysfakcjonowane poziomem życia: niemal 13% żałuje, że nie oszczędzało samodzielnie, a ponad 30% twierdzi, że nie miało wpływu na swoją emeryturę ani szans na jej lepsze zaplanowanie. Aż jedna piąta badanych deklaruje, że wolałoby żyć w innym kraju.

Najlepsze czasy dla emerytów są teraz


- Konstrukcja polskiego systemu emerytalnego jednoznacznie wskazuje, na kim spoczywa odpowiedzialność za nasz byt po przejściu na emeryturę: na nas samych – mówi Andrzej Popielski, wiceprezes Grupy Ubezpieczeniowej Europa. – Minimum gwarantowane przez ZUS nie zaspokaja wszystkich podstawowych potrzeb, a na pewno jest o wiele niższe niż kwoty, do których przywykliśmy pracując. Pomimo powszechnej wiedzy, że przyszła emerytura jest związana z ilością opłaconych składek, Polacy nie mają świadomości, na jakie konkretnie świadczenia mogą liczyć na starość. Zabrzmi to przewrotnie, ale najlepsze czasy dla emerytów są teraz. Jest tak za sprawą tzw. stopy zastąpienia, czyli relacji emerytury do ostatniego wynagrodzenia. Wskaźnik ten wynosi obecnie ponad pięćdziesiąt procent i szacujemy, że będzie on spadać w przyszłości – tłumaczy Andrzej Popielski.

fot. drubig-photo - Fotolia.com

Tylko 1/3 emerytów zadowolonych ze swojej emerytury

75 procent emerytów nie jest zadowolonych z obecnego poziomu życia, 13 procent żałuje, że nie odkładało żadnych pieniędzy z przeznaczeniem na emeryturę.


Badanie przeprowadzone przez IMAS potwierdza, że sumy, którymi dysponują emeryci nie wystarczają na wszystkie wydatki. Sytuacja zmusza 13% z nich do podejmowania dodatkowego zajęcia, aby zapewnić sobie godziwy standard życia. Niemal 47% chętnie dorabiałoby do emerytury, gdyby mieli taką możliwość lub gdyby pozwalał im na to stan zdrowia. 14% przyznaje, że zdarza im się prosić o finansowe wsparcie znajomych, rodzinę lub instytucje charytatywne. Drugie tyle chciałoby prosić o pomoc, ale nie wie, do kogo się zwrócić lub nie pozwala im na to duma.

fot. mat. prasowe

Emerytura jest bliżej niż myślisz

Co trzeci emeryt nie oszczędzał na emeryturę, sądząc, że świadczenie z ZUS będzie wystarczające.


 

1 2

następna

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: