eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Perspektywy zatrudnienia IV kw. 2014

Perspektywy zatrudnienia IV kw. 2014

2014-09-09 17:59

Perspektywy zatrudnienia IV kw. 2014

73% pracodawców nie planuje zmian personalnych © Jakub Jirsák - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Czy w najbliższym czasie można liczyć na nagły wysyp ofert pracy? Raczej nie. Tak przynajmniej wynika z opublikowanego dzisiaj najnowszego, kwartalnego raportu Barometr Manpower Perspektyw Zatrudnienia, w którym czytamy m.in., że polskich pracodawców charakteryzuje, już od sześciu kwartałów, umiarkowany optymizm w zakresie planów dotyczących powiększania liczebności personelu w nadchodzących trzech miesiącach. Najbardziej optymistyczne podejście do naboru nowego personelu reprezentują duże firmy. Najlepsze perspektywy zatrudnienia odnotowują Transport/Logistyka/Komunikacja oraz Handel detaliczny i hurtowy.

Przeczytaj także: Jaki rynek pracy przyniesie nowy rok?

Jak wynika z opublikowanego dzisiaj przez agencję doradztwa personalnego ManpowerGroup kwartalnego raportu Barometr Manpower Perspektyw Zatrudnienia, pracodawcy w Polsce pozostają umiarkowanie optymistyczni co do planów zwiększania zatrudnienia w najbliższych trzech miesiącach. Prognoza netto zatrudnienia po korekcie sezonowej wynosi +6%. Zarówno w ujęciu kwartalnym jak i rocznym wynik wzrósł o 2 punkty procentowe.

Spośród 751 przebadanych w Polsce pracodawców, 13% przewiduje zwiększenie całkowitego zatrudnienia, 8% zamierza redukować etaty a 73% nie planuje zmian personalnych w najbliższym kwartale.
– Polska jest jednym z najszybciej rozwijających się rynków w Europie. Niepewna sytuacja na Ukrainie nie spowolniła tego tempa, – komentuje Iwona Janas, Dyrektor Generalna ManpowerGroup w Polsce. – Pracodawcy coraz częściej podejmują decyzje o powiększaniu swoich zespołów. Po wakacjach możemy wprawdzie spodziewać się zmniejszenia liczby ofert sezonowych, jednak nie wpłynie to na ogólny kształt rynku pracy, którego kondycję możemy ocenić jako umiarkowanie optymistyczną. Przyszła sytuacja wygląda zatem zachęcająco i liczymy na jej dalszy dynamiczny rozwój, – dodaje Iwona Janas.

fot. mat. prasowe

Prognozy zatrudnienia

Jedynie 13 procent badanych pracodawców prognozuje wzrost zatrudnienia w najbliższych miesiącach.


W IV kwartale 2014 r. w siedmiu z 10 badanych sektorach prognoza netto zatrudnienia jest dodatnia. Największy optymizm odnotowano dla sektorów Transport/Logistyka/Komunikacja +15% a także Handel detaliczny i hurtowy +14%. Wysokie prognozy netto zatrudnienia uzyskano również dla branż Produkcja przemysłowa oraz Restauracje/Hotele, +10% dla obu. Pozytywny trend widać też w sektorze Budownictwo, który uzyskał wynik +7%, a także Rolnictwo/Leśnictwo/Rybołówstwo z prognozą netto zatrudnienia +6%. Ujemną prognozę netto zatrudnienia odnotowano dla trzech sektorów. Najniższy wynik uzyskano dla sektora Kopalnie/Przemysł wydobywczy -10%, zaś prognozy netto zatrudnienia dla branż Instytucje sektora publicznego oraz Energetyka/Gazownictwo/Wodociągi wynoszą -1% dla obu.
– Polska nadal jest krajem atrakcyjnym dla inwestorów. Dobra sytuacja, którą obserwujemy na rynku pracy i którą potwierdzają wyniki Barometru Manpower będzie się utrzymywała. Odnotowujemy poprawę prognoz dotyczących zatrudnienia, zarówno w ujęciu kwartalnym jak i rocznym, – zauważa Iwona Janas. – Przewidujemy, że zapotrzebowanie na specjalistów w sektorach takich, jak TSL, handel i produkcja przemysłowa pozostanie wysokie. Znalezienie pracowników o odpowiednich kwalifikacjach staje się coraz trudniejsze. Spodziewamy się zatem, że przedsiębiorcy coraz częściej będą sięgać po doradztwo oraz wsparcie wyspecjalizowanych agencji zatrudnienia, – komentuje Dyrektor Generalna ManpowerGroup w Polsce.

W porównaniu z III kwartałem 2014 r. polepszenie prognoz a nastąpiło w siedmiu z 10 badanych sektorach. Największy wzrost, o 9 punktów procentowych, odnotowano dla branży Restauracje/Hotele. Prognoza wzrosła też w sektorach Energetyka/Gazownictwo/Wodociągi oraz Handel detaliczny i hurtowy, odpowiednio o 5 i 3 punkty procentowe. Spadek prognozy odnotowano w trzech sektorach, najwyższy dla Produkcji przemysłowej oraz Instytucji sektora publicznego, odpowiednio o 5 i 4 punkty procentowe.

fot. mat. prasowe

Porównanie sektorów

Największy wzrost zatrudnienia przewidywany jest m.in. w transporcie i handlu detalicznym.


W ujęciu rocznym prognozy są wyższe w sześciu z 10 badanych sektorach. Najwyższy wzrost, o 11 punktów procentowych, odnotowano dla sektora Finanse/Ubezpieczenia/Nieruchomości/Usługi. Poprawie uległa również prognoza dla sektorów Rolnictwo/Leśnictwo/Rybołówstwo, o 6 punktów procentowych, a także Restauracje/Hotele i Transport/Logistyka/Komunikacja, o 4 punkty procentowe dla obu. Spadek prognozy odnotowano dla czterech sektorów, najwyższy dla Kopalnie/Przemysł wydobywczy oraz Energetyka/Gazownictwo/Wodociągi, odpowiednio o 8 i 6 punktów procentowych.

 

1 2

następna

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: