eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Tendencje na rynku pracy specjalistów II kw. 2014

Tendencje na rynku pracy specjalistów II kw. 2014

2014-09-08 17:07

Tendencje na rynku pracy specjalistów II kw. 2014

Rośnie zapotrzebowanie na specjalistów i menedżerów © vege - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

66 procent polskich pracodawców deklaruje, że w ciągu kolejnych trzech miesięcy bieżącego roku będzie rekrutować specjalistów i menedżerów - wynika z szesnastej już edycji badania dynamiki zatrudnienia zrealizowanego przez Antal Global Snapshot. Największe zapotrzebowanie na pracowników zgłasza tradycyjnie już sektor SSC/BPO, a także branża IT oraz e-commerce. Trzeba przyznać, że obecna koniunktura dla pracowników średniego i wyższego szczebla rysuje się dość obiecująco.

Przeczytaj także: Tendencje na rynku pracy specjalistów I kw. 2014

W porównaniu do poprzedniej prognozy, dynamika zatrudnienia wzrosła o 3 punkty procentowe. Natomiast tylko 11% respondentów odpowiedziało, że w ciągu najbliższych 3 miesięcy planuje przeprowadzić redukcje zatrudnienia wśród tej grupy zawodowej, co jest równoznaczne ze spadkiem o 3 punkty procentowe w stosunku do wyników uzyskanych na początku 2014 roku.
– Dane te pokazują, że polskie firmy bardzo dobrze wykorzystują korzystną koniunkturę, która panuje na rynku. Pracodawcy patrzą w przyszłość i chcą zatrudniać. Wiedzą, że przyjęty do pracy dobry specjalista bądź menedżer może stanowić ogromną wartość dodaną dla przedsiębiorstwa, umożliwiając jego szybszy rozwój, szerszy portfel usług, a także ekspansję na inne rynki – podkreśla Artur Skiba, prezes Antal International i wiceprezes Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia.

Liderzy rekrutacji


Do liderów w zatrudnianiu specjalistów i menedżerów niezmiennie należy branża SSC/BPO, w której 88% pracodawców planuje zatrudniać w ciągu 3 najbliższych miesięcy, a tylko 3% z nich przewiduje zwolnienia w tym okresie. Na drugim miejscu znajduje się sektor IT-Oprogramowanie (analogicznie 77%-8%). Obydwa sektory od lat przewyższają średnią dynamikę rekrutacji dla Polski.

fot. mat. prasowe

Dynamika zatrudnienia specjalistów i menedżerów

Redukcję etatów planuje w najbliższym czasie jedynie nieco ponad 10 procent badanych przedsiębiorstw.


W gronie liderów znalazła się także branża E-Commerce i Nowe Media. 16. edycja badania Antal Global Snapshot pokazuje, że aż 76% pracodawców z tego obszaru będzie zatrudniać w ciągu najbliższych 3 miesięcy. Jak podkreślają konsultanci Antal International sektor ten jest jednym z najbardziej dynamicznie rozwijających się w polskiej gospodarce.
Polscy konsumenci coraz chętniej korzystają z możliwości dokonywania zakupów przez Internet, związku z tym wiele firm, głównie z obszaru handlu, zauważyło potrzebę zatrudnienia specjalistów i menedżerów ds. e-commerce. Rosnąca wartość rynku zwiększyła także naturalną potrzebę komunikacji z konsumentem w cyfrowym świecie i tym samym także zapotrzebowanie na specjalistów z zakresu marketingu internetowego – podkreśla Aneta Gierak, konsultant Antal Sales & Marketing.

Wart uwagi jest także obszar usług prawnych, aż 64% zapytanych kancelarii prawnych zadeklarowało chęć zwiększenia zatrudniania w ciągu 3 najbliższych miesięcy. Co spowodowane jest między innymi dużą dostępnością specjalistów i menedżerów na rynku.
– Kancelarie prawne wykorzystują nie tylko aktualnie trwającą restrukturyzacje w wewnętrznych zespołach prawnych przedsiębiorstw, ale także pojawienie się tak zwanej „pierwszej fali” kandydatów, wynikającej z uwolnienia zawodu adwokata i radcy prawnego. Możliwość przebierania w kandydatach i coraz lepsze wyniki finansowe w konsekwencji powodują, że firmy z tego obszaru nie boją się zatrudniać – komentuje Konrad Gniadek, konsultant Antal Legal.

Wyniki 16. edycji badań Antal Global Snapshot wskazują także, że aż 65% pracodawców związanych z sektorem Motoryzacji i Lotnictwa będzie zatrudniać w ciągu najbliższych 3 miesięcy.
– Odnotowany wzrost gospodarczy oraz dobre nastroje przedsiębiorców związanych z produkcją u naszych zachodnich partnerów w naturalny sposób przekładają się na sytuację w Polsce. Dochodząca do tego niepewna sytuacja panująca na wschodzie powoduje, że coraz częściej międzynarodowe korporacje podejmują działania mające na celu przeniesienie części produkcji w rejony stabilniejsze, na czym korzystają zakłady na terenie Polski – podkreśla Konrad Królikowski, lider zespołu Antal Engineering & Operations.

Do branż, które przodują w rekrutacji należą również: Księgowość i Consulting (67%) oraz FMCG (64%).

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: