eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Praktyki i staże studenckie = wyzysk + brak wynagrodzenia?

Praktyki i staże studenckie = wyzysk + brak wynagrodzenia?

2014-08-28 13:30

Praktyki i staże studenckie = wyzysk + brak wynagrodzenia?

Czym dla studentów są staże i praktyki? © Daniel Ernst - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Czym dla studentów są staże i praktyki? Bez wątpienia jest to możliwość zdobycia doświadczenia, poszerzenia wiedzy oraz rozwoju. Ale czy tylko? Okazuje się, że nie - około 70 procent studentów, przebadanych przez Polskie Stowarzyszenie Zarządzania Kadrami (PSZK) na potrzeby badania realizowanego w ramach kampanii społecznej „Staż. Sprawdź, zanim pójdziesz!”, negatywnie oceniło proponowane stażystom wynagrodzenia, szkolenia oraz opiekę socjalną.

Przeczytaj także: Staże i praktyki budują doświadczenie zawodowe

Spośród 1661 studentów, którzy wzięli udział w badaniu, ok. 53 proc. skojarzyło pojęcie stażu i praktyki z doświadczeniem, a 50 proc. z nauką, rozwojem i nabywaniem nowych umiejętności. Wyniki badania dowodzą, że staże i praktyki według młodych osób stanowią skuteczne narzędzie nabywania wiedzy praktycznej.
- Fakt, że staże i praktyki nie kojarzą się już tylko z parzeniem kawy i kserowaniem dokumentów świadczy o zmianach, jakie następują na polskim rynku pracy. Z jednej strony pracodawcy dostrzegają potencjał jaki drzemie w organizacji staży i praktyk wysokiej jakości, z drugiej – studenci nie chcą już tracić czasu na stażach, które w żaden sposób nie wpływają na ich rozwój i zdają sobie sprawę, że rzetelne kształcenie praktyczne u dobrego pracodawcy to nierzadko preludium do rozpoczęcia kariery – komentuje Mariola Raudo, Kierownik Działu Rekrutacji i HR Business Partner z Nestlé Polska – firmy odznaczonej przez PSZK Znakiem Jakości przyznawanym rzetelnym programom staży i praktyk.

fot. mat. prasowe

Czy uważasz, że program studiów w wystarczającym stopniu uwzględnia obowiązkowe staże i praktyki?

57% studentów uważa, że program studiów w niewystarczającym stopniu uwzględnia w programie obowiązkowe staże i praktyki.


Udział w stażach i praktykach związanych z kierunkiem studiów to najczęściej wskazywana przez studentów forma dodatkowej aktywności mającej na celu zwiększenie szans na rynku pracy - 45 proc. badanych deklaruje chęć udziału w stażach i praktykach. Istotnym punktem pozostaje kwestia wynagrodzenia – staż czy praktyka kojarzą się z darmową pracą 26 proc. ankietowanych studentów, przy czym aż 62 proc. badanych wskazuje wynagrodzenie jako czynnik świadczący o wysokiej jakości stażu czy praktyki.

fot. mat. prasowe

W jakim stopniu wysokość wynagrodzenia jest dla Ciebie wyznacznikiem wysokiej jakości stażu/praktyki

Ponad połowa studentów biorących udział w badaniu uznała, że wysokość wynagrodzenia to ważny czynnik, świadczący o wysokiej jakości stażu i praktyki.


– Warto zaznaczyć, że wynagrodzenie, prestiż firmy czy projekty, przy których pracują stażyści są obecnie jedną z kart przetargowych w konkurencji o najbardziej obiecujące młode talenty. Świadomi biznesowo pracodawcy organizują programy staży i praktyk, które są wartościowe pod względem merytorycznym, ale również, coraz częściej, płatne - mówi Maciej Hassa, Kierownik Zespołu Marki Pracodawcy z PZU - firmy również odznaczonej przez PSZK Znakiem Jakości.

Ocena jakości staży i praktyk – podsumowanie


  • Wśród studentów, którzy wzięli udział w badaniu 59% wzięło udział co najmniej w miesięcznym programie staży lub praktyk.
  • Około 50% studentów biorących udział w przynajmniej miesięcznym programie staży lub praktyk pozytywnie ocenia takie aspekty odbytych programów, jak: referencje pracodawcy po zakończeniu stażu, opieka mentora, możliwość udziału w realnych projektach i procesach, walor edukacyjny programu stażowego oraz precyzyjnie określony zakres obowiązków.
  • Około 30% respondentów, którzy wzięli udział w przynajmniej miesięcznym programie stażu lub praktyki pozytywnie ocenia profesjonalizm procesu rekrutacji.
  • 60% studentów, którzy wzięli udział w przynajmniej miesięcznym programie stażu lub praktyki negatywnie oceniło możliwość podjęcia stałej pracy w firmie oferującej staż.
  • Około 70% spośród studentów, którzy wzięli udział w co najmniej miesięcznym stażu lub praktyce negatywnie oceniła: wysokość wynagrodzenia, szkolenia oferowane stażyście oraz opiekę socjalną.

Informacje o badaniu
Badanie opinii studentów zrealizowane zostało w czerwcu br. w ramach kampanii społecznej „Staż. Sprawdź, zanim pójdziesz!”, a jego celem było poznanie stanowiska młodych ludzi na temat staży i praktyk, ich preferencji dotyczących współpracy z pracodawcami oraz aktywności podczas studiów. W badaniu wzięło udział 1661 studentów z 81 uczelni wyższych, znajdujących się w 22 miastach Polski, w tym w największych ośrodkach akademickich.


Przeczytaj także: Gdzie na praktyki i staże? Gdzie na praktyki i staże?

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: