eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › 1452 dni na leczenie kaca

1452 dni na leczenie kaca

2014-08-21 13:31

1452 dni na leczenie kaca

Kac © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

1452 dni - tyle właśnie zajmuje statystycznemu Europejczykowi leczenie skutków nadużycia alkoholu. Z badania przeprowadzonego przez TNS na zlecenie marki Tiger wynika, że i w przypadku Polaków kac jest czymś dobrze znanym. Rekordzistami w przechodzeniu syndromu dnia następnego są jednak Brytyjczycy.

Przeczytaj także: Energia elektryczna w polskich domach

Kac, zwany syndromem dnia następnego sprawia, że statystyczny Europejczyk traci aż 24 dni każdego roku na leczenie skutków imprezy zakrapianej alkoholem. W Polsce nikt podobnych statystyk nie prowadzi, ale jak wynika z raportu TNS „Młodzi Polacy i ich życie na wysokich obrotach” zleconego przez markę Tiger, ponad połowie respondentów (56%) zdarzyło się chociaż raz pójść do pracy czy na uczelnię na kacu, a 32% zarwać noc z powodu imprez i spotkań towarzyskich.

Kac jest zjawiskiem powszechnym i dobrze znanym. Homer Simpson – główny bohater kultowej amerykańskiej kreskówki zwykł mawiać, że kac jest nieodłączną częścią naszego życia. Dotyka on w szczególności ludzi młodych, dla których jedną z form prowadzenia życia towarzyskiego jest „imprezowanie”, a co się z tym wiąże, spożywanie znacznej ilości alkoholu. Z badania TNS Polska wynika bowiem, że alkohol spożywa 94% osób w wieku 18-24 lata i 91% w wieku 25-29 lat. Przy tym ponad 2/3 mężczyzn i 1/3 kobiet przyznaje, że następnego dnia po spożyciu alkoholu nie czuje się dobrze.

fot. mat. prasowe

Kac

Statystyczny Europejczyk traci aż 24 dni każdego roku na leczenie skutków imprezy zakrapianej alkoholem.


Statystyczny Europejczyk w ciągu całego życia traci aż 1452 dni na leczenie skutków imprezy zakrapianej alkoholem - to średnio 24 dni każdego roku. Rekordzistami w tej dziedzinie są Brytyjczycy, którzy przez zatrucie alkoholowe tracą w sumie kilkadziesiąt dni pracy w roku. Co czwarty pracownik przynajmniej raz w roku z tego powodu nie jest w stanie podnieść się z łóżka i wyjść z domu. Na zatrucie alkoholowe zwykle cierpią ludzie młodzi, między 21 a 38 rokiem życia. A jak przedstawiają się porównywalne statystyki w Polsce?

fot. mat. prasowe

Konsekwencje kaca

Kac znacząco pogarsza fizyczne i psychiczne samopoczucie w ciągu dnia, a także wpływa na otoczenie i codzienne wykonywane czynności.


Z badania przeprowadzonego przez TNS na zlecenie marki Tiger wynika, że ponad połowie respondentów (56%) zdarzyło się chociaż raz pełnić różne obowiązki na kacu. W tej grupie największy odsetek stanowią osoby, którym przytrafiło się to kilka razy (32%). Jedna czwarta (24%) deklaruje wręcz przeciwnie - że nigdy nie była w takiej sytuacji, a prawie jedna piąta młodych (18%) odpowiada, że unika picia większych ilości alkoholu w trakcie tygodnia. Można więc powiedzieć, że skutki picia alkoholu są zdaniem dwóch na pięciu badanych na tyle nieprzyjemne i utrudniające normalne funkcjonowanie, że młodzi albo wolą po prostu unikać imprezowania w trakcie tygodnia pracy, albo piją tyle, by zminimalizować ryzyko pojawienia się kaca następnego dnia. Mniejszość stanowią ci, którzy na kacu w pracy lub na uczelni byli wiele razy (13%) oraz ci, którzy mówią, że zdarzyło im się to tylko raz. Mężczyźni częściej niż kobiety wiele razy miewali kaca w pracy czy na zajęciach (18% wobec 7%), a kobiety częściej niż mężczyźni deklarują, że nigdy im się to nie zdarzyło (29% wobec 20%). Co ciekawe, osobom z wyższym wykształceniem częściej niż pozostałym respondentom zdarzyło się być kilka razy na kacu na uczelni bądź w pracy (40% wobec 32% dla ogółu).

fot. mat. prasowe

Co stawia na nogi?

Aby uniknąć przykrych konsekwencji ciężkiego poranka, najwięcej osób (64%) wybrało napoje: kawę i napoje energetyczne, które szybko pobudzą, są łatwo dostępne i bez problemu można je popijać podczas wykonywania pracy.


44% respondentów deklaruje, że najczęściej spożywają więcej alkoholu w weekendy podczas spotkań ze znajomymi lub na imprezach. Do wyjątków należą specjalne okazje. Jedna trzecia badanych (34%) wypija więcej na urodzinach, pępkowych czy na weselach. 5% młodych „pozwala sobie” na więcej w tygodniu, kiedy chce się zrelaksować po pracy lub zajęciach lub kiedy ma tzw. „gorszy dzień”, stresującą sytuację. Nieliczni nie ograniczają się z alkoholem podczas oglądania meczów lub filmów.

 

1 2

następna

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Więcej na ten temat: kac, kac leczenie, lekarstwo na kaca, Polacy

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: