eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaŚwiat › Świat: wydarzenia tygodnia 33/2014

Świat: wydarzenia tygodnia 33/2014

2014-08-16 13:48

Przeczytaj także: Świat: wydarzenia tygodnia 32/2014

  • Według biura statystycznego w Pekinie sprzedaż detaliczna w Chinach w lipcu wzrosła o 12,2 proc. r/r. W czerwcu wzrost sprzedaży detalicznej wyniósł 12,4 proc. r/r. Od początku 2014 r. sprzedaż detaliczna wzrosła o 12,1 proc. r/r.
  • Według rządowego centrum statystycznego Produkt Krajowy Brutto Japonii spadł w II kw. 2014 r. o 6,8 proc. kw/kw w ujęciu zanualizowanym wobec wzrostu w I kw. o 6,1 proc.(po korekcie).W ujęciu kwartalnym PKB Japonii spadł w II kw. o 1,7 proc. kw/kw (po wzroście w I kw. o 1,5 proc.).
  • Po wprowadzeniu embarga na produkty rolno-spożywcze m.in. z UE, USA i Norwegii to właśnie chilijscy producenci żywności będą prawdopodobnie w gronie dostawców owoców i łososia, suszonych owoców i jabłek do Rosji.
  • Według Ministerstwa Gospodarki, Handlu i Przemysłu czerwcowa produkcja przemysłowa w Japonii spadła o 3,4 proc. m/m, ale wzrosła o 3,1 proc. r/r. W maju produkcja wzrosła o 0,7 proc. m/m oraz o 1,0 proc. r/r.
  • Dwie tragedie samolotów linii lotniczej Malezji spowodowały sytuację, że może ona zostać przejęta przez państwo, które przeprowadzi restrukturyzację i oddłużenie. Łączne długi Malaysia Airlines od 2002 r. oceniane są na 4 mld USD. Obecnie 69 proc. udziałów Malaysia Airlines należy do państwowego funduszu majątkowego Khazanah Nasional, a 31 proc. do udziałowców mniejszościowych. Według mediów mówi się, ze cena udziału będzie tylko nieznacznie wyższa niż średnia za ostatnie trzy miesiące. Jak wiadomo w marcu po starcie z Kuala Lumpur samolot Boeing 777 Malaysia Airlines lecąc do Pekinu z 239 osobami na pokładzie nagle zboczył z kursu w kierunku południowej części Oceanu Indyjskiego. Akcja poszukiwawcza malezyjskiego samolotu nie przyniosła oczekiwanego rezultatu. W lipcu drugi samolot tej linii Boeing 777 lecący z Amsterdamu do Kuala Lumpur został strącony rakietą nad Ukrainą. Zginęli wszyscy pasażerowie i cała załoga - łącznie 298 osób.
  • Światowi analitycy obserwują skuteczność zastosowanych ostatnio sankcji wobec Rosji i zmiany na światowych rynkach i tak:
    • Rosyjski koncern paliwowy Łukoil uzyskał pożyczkę pomostową w wys. 1,2 mld USD od konsorcjum zachodnich banków. W skład grupy banków, które złożyły się na pożyczkę dla Łukoila wchodzą m.in. JP Morgan, Citigroup, Barclays Capital, BNP Paribas, ABN Amro, Deutsche Bank, ING, Tokyo-Mitsubishi, Societe Generale. Jest to trzyletnia pożyczka oprocentowana na 4 proc. powyżej stopy LIBOR. Łukoil jest drugim największym rosyjskim koncernem paliwowym po Rosniefcie. Koncern nie jest na liście rosyjskich firm objętych zachodnimi sankcjami Zachodu w odpowiedzi na zaangażowanie Rosji po stronie ukraińskich separatystów. Sankcje nie obejmują pożyczek udzielanych przez bankowe konsorcja.
    • Konsorcjum zachodnich banków udzieliło pożyczki pomostowej w wys. 425 mln USD rosyjskiej grupie górniczo-hutniczej Evraz, którego największym udziałowcem jest R. Abramowicz. Oprocentowanie wyniosło 3,5 proc. powyżej stopy Libor. Evraz to jedna z 20 największych grup metalurgicznych świata. Jest notowana na londyńskim parkiecie i działa w kilku krajach, m.in. w RPA, na Ukrainie, w USA, Czechach i we Włoszech.
    • Rosja zwiększy też eksport pszenicy do Egiptu i będzie też importować z tego kraju produkty rolne. W tej sprawie odbyły się rozmowy prezydentów Rosji i Egiptu. Ostatnie komunikaty mówią, że Egipt już zwiększył dostawy produktów rolnych na rosyjski rynek o 30 proc. i deklaruje, że w najbliższym czasie jest gotów je zwiększyć o dalsze 30 proc. (głównie dostarcza pomarańcze, ziemniaki, cebulę i czosnek). Warto tu dodać, że Rosja dostarcza ok. 40 proc. zboża spożywanego w Egipcie.
    • Przebywający w Soczi prezydent Rosji Władimir Putin uruchomił (za pośrednictwem telemostu) próbne wiercenie na wspólnej platformie naftowej rosyjskiej państwowej spółki Rosnieft i amerykańskiego koncernu ExxonMobil na arktycznym Morzu Karskim. W uroczystości uczestniczyli prezes Rosnieftu Igor Sieczyn oraz szefa ExxonMobil na Rosję Glenna Wallera. Wydaje się, że mimo obecnych politycznych trudności ludzi biznesu cechuje pragmatyzm oraz zdrowy rozsądek.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

CO SIĘ DZIEJE NA ŚWIATOWYCH RYNKACH? SPADEK CEN ROPY W WYNIKU SŁABYCH FUNDAMENTÓW

Syntetycznie: Uwaga rynku koncentruje się na słabych fundamentach. Nadpodaż w rejonie Atlantyku. Walka afrykańskich producentów o klienta...

CZĘŚĆ PIERWSZA

Rynki ropy wróciły do defensywy w miarę obniżania premii za ryzyko geopolityczne. Uwaga wszystkich kolejny raz zwraca się w stronę rynku, na którym występuje obecnie nadmierna podaż i słaby popyt. Dotyczy to m.in. ropy Brent – zbliżający się do terminu wygaśnięcia wrześniowy kontrakt terminowy jest obecnie objęty dyskontem w wysokości USD 0,76 w stosunku do października. Takiego contango pomiędzy pierwszym i drugim miesiącem kontraktu nie odnotowano od początku 2011 r. Rynek przerzucił swoją uwagę ze słabego światowego wzrostu gospodarczego na ryzyko zakłócenia podaży po rozpoczęciu wojny w Libii.

Biorąc pod uwagę działalność rafinerii i związany z tym popyt zarówno w północno-zachodniej Europie, jak i w Singapurze, azjatycki sektor ropy znalazł się pod presją w wyniku wielu czynników, takich jak słaby popyt i rosnąca konkurencja ze strony nowych rafinerii w Chinach i na Bliskim Wschodzie, czy zwiększony eksport ze Stanów Zjednoczonych. Niższe marże rafinerii przyczyniają się do obniżenia popytu, przez co rynki ropy nadal znajdują się pod presją. Spadek popytu w Europie, jak również malejące zapotrzebowanie na import w Stanach Zjednoczonych, spowodowały utworzenie się stanu nadpodaży w rejonie Atlantyku, przez co niektórzy producenci afrykańscy usiłują obecnie znaleźć jakichkolwiek nabywców na swoją ropę.

Inaczej przedstawia się sytuacja w Stanach Zjednoczonych, gdzie rafinerie wykorzystały rozbudowaną infrastrukturę rurociągów umożliwiającą dostęp do tańszej, amerykańskiej ropy WTI. W efekcie, w Cushing – centrum dostaw na potrzeby nowojorskich kontraktów terminowych na ropę WTI – w ciągu ostatnich kilku miesięcy poziom zapasów gwałtownie spadł. Wywołało to wrażenie, że sytuacja na amerykańskim rynku ropy jest napięta, przez co w strukturach cenowych wystąpiło zjawisko deportu (backwardation), tj. ceny transakcji natychmiastowych były wyższe, niż w poprzednim miesiącu.

Transakcje finansowe, np. dotyczące funduszy hedgingowych, również w ciągu ostatnich pięciu tygodni przyczyniły się do bieżącego osłabienia. Niewielki popyt i mniejsze obawy o zakłócenia podaży doprowadziły do gwałtownej redukcji zleceń byków w przypadku obydwu rodzajów ropy. Od czasu wojny w Libii w 2011 r., takie „wypłukanie” spekulacyjnych długich pozycji zaobserwowano już czterokrotnie.

W opublikowanym dziś najnowszym raporcie na temat światowych rynków ropy, Międzynarodowa Agencja Energetyczna stwierdziła, że „obecnie na rynku ropy podaż przekroczyła oczekiwania dzięki nadpodaży ropy w rejonie Oceanu Atlantyckiego, gdzie zaskakująco duży spadek popytu przyczynił się do wzmocnienia efektu wzrostu podaży w Ameryce Północnej”.

Zbliżamy się do granic Arabii Saudyjskiej

Ceny dostaw ropy Brent we wrześniu osiągnęły najniższe poziomy od listopada ubiegłego roku w efekcie ujemnego impetu i słabego popytu przed wygaśnięciem kontraktów terminowych w najbliższy czwartek. Na wykresie nie widzimy szczególnie mocnego wsparcia; istnieje ryzyko, że przełamanie poniżej poziomu 103 USD za baryłkę może dać sygnał do ruchu w kierunku istotnego pod względem psychologicznym poziomu 100 USD za baryłkę. Poziom ten był wielokrotnie wybierany przez Arabię Saudyjską jako preferowany i zadowalający zarówno dla klientów, jak i dla producentów, dlatego uważany jest za pewną nieprzekraczalną granicę.

Na skutek konfliktów w Libii, Iraku i na Ukrainie, inwestorzy będą wystrzegać się krótkich pozycji na tym rynku, a zatem ewentualne dalsze pogorszenie cen najprawdopodobniej nie przekroczy wspomnianego powyżej poziomu 100 USD za baryłkę. Wynika to m.in. z możliwości ograniczenia produkcji przez Arabię Saudyjską w celu stabilizacji relacji pomiędzy podażą a popytem, jeżeli tylko uzna to za konieczne.

Ole Hansen, Saxo Bank


UZUPEŁNIENIE (koniec tygodnia)

Ceny ropy nadal niskie

Cena ropy Brent osiągnęła najniższy poziom od 13 miesięcy, a obawy związane z rosnącą nadpodażą przyćmiły ryzyko zakłóceń podaży i w pewnym sensie odwróciły uwagę inwestorów od tego zagrożenia. W efekcie trwa likwidacja spekulacyjnych długich pozycji netto, związana m.in. ze zmianami krzywej forward, które wpłynęły na obniżenie atrakcyjności pasywnych inwestycji w ropę Brent.

Wraz ze spadkiem cen ropy Brent możemy spodziewać się wkrótce reakcji ze strony OPEC, w szczególności Arabii Saudyjskiej, która najprawdopodobniej podejmie działania w przypadku, gdyby cena spadła znacznie poniżej kluczowego „granicznego” poziomu 100 USD za baryłkę. Arabia Saudyjska wielokrotnie podkreślała, że uważa ten poziom za uczciwy i komfortowy zarówno dla producentów, jak i konsumentów i spółek naftowych.

Do zwiększenia presji na ceny ropy przyczynił się pierwszy od roku tankowiec z ropą, który wypłynął z libijskiego terminala Ras Lanuf. Wydarzenie to jest związane m.in. z obecną nadpodażą ropy w obszarze Oceanu Atlantyckiego, co podkreślono w opublikowanym wczoraj raporcie Międzynarodowej Agencji Energetycznej (MAE). Od sierpnia ubiegłego roku port ten, umożliwiający przesyłkę 220 000 baryłek dziennie, zajęty był przez siły antyrządowe. Jednak dzięki zawartej niedawno umowie z państwową Narodową Korporacją Naftową (NOC) terminal mógł dziś podjąć pracę.

Wrześniowy kontrakt terminowy na ropę Brent (LCOU4) przed jutrzejszym wygaśnięciem nadal znajduje się pod pewną presją. W efekcie nastąpiło rolowanie kontraktu LCOV4, który dziś rano osiągnął cenę 0,94 USD, natomiast różnica w stosunku do ropy WTI zawęziła się do 5,3 USD za baryłkę, przez co znalazła się w dolnej części bieżącego przedziału. Ewentualne nadzwyczajne wyniki ropy WTI wydają się mało prawdopodobne, mimo iż rynek amerykański wspierany jest przez nadal wysoki popyt na ropę.

Ole Hansen, Saxo Bank

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: