eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Wzrasta aktywność fizyczna Polaków

Wzrasta aktywność fizyczna Polaków

2014-08-19 09:34

Wzrasta aktywność fizyczna Polaków

Wzrasta aktywność fizyczna Polaków © yanlev - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (6)

Moda na zdrowy styl życia zawitała do Polski i wiele wskazuje na to, że zadomowiła się u nas na dobre. Już niemal co drugi Polak deklaruje systematyczne korzystanie z obiektów sportowych, a rzesza amatorów aktywnego ciągle wzrasta. Benefit Systems, firma oferująca karty sportowe MultiSport, przyjrzał się, jak ćwiczą Polacy.
Badania Eurobarometru Komisji Europejskiej opublikowane w marcu br. wskazują, że około 41 proc. Polaków uprawia różne sporty przynajmniej raz w tygodniu. W 2010 roku było to zaledwie 25 proc. Ten wzrostowy powinien się utrzymać i wkrótce zaczniemy doganiać inne kraje Europy Zachodniej. W Szwecji aktywność fizyczną deklaruje aż 70 proc., w Danii 68 proc., w Finlandii 66 proc., a w Holandii 58 proc. społeczeństwa.

„Coraz większe zainteresowanie Polaków aktywnością fizyczną potwierdza także rosnąca liczba użytkowników kart MultiSport. Na koniec października 2013 roku było ich 441 tysięcy, co oznacza wzrost o 62 tysiące w stosunku do 379 tysięcy w końcu października 2012 roku. Mówimy zatem o niemal 20 proc. wzroście z roku na rok” – mówi Bartłomiej Niedbał z Benefit Systems. „Tak duża liczba użytkowników wiąże się nierozerwalnie z dużą siecią punktów partnerskich. Współpracujemy z około 4000 obiektów , które są dostępne w 620 polskich miastach. Szeroki wybór, z jakiego mogą korzystać użytkownicy kart MultiSport zachęca do aktywności te osoby, które do tej pory nie ćwiczyły, a stałym użytkownikom umożliwia swobodny wybór formy i miejsca ćwiczeń, co także wpływa na większą aktywność” – dodaje.

Aby sprawdzić, jak ćwiczą Polacy, Benefit Systems przeanalizował dane z aktywności użytkowników kart programu MultiSport z II kwartału 2014 roku. Sprawdzono, jakie województwa i miasta są najaktywniejsze, jakie zajęcia cieszą się największą popularnością oraz kiedy i o której najchętniej ćwiczą użytkownicy kart sportowych.

Jakie województwa ćwiczą najwięcej?

Z przeanalizowanych danych wynika, że najaktywniejszym województwem jest mazowieckie – przypada na nie 30 proc. wszystkich wizyt w obiektach sportowych. Drugie w kolejności jest województwo dolnośląskie, którego mieszkańcy stanowią 15 proc. wszystkich osób ćwiczących z kartami w Polsce. Na trzecim miejscu jest województwo małopolskie z wynikiem 13 proc.

fot. mat. prasowe

Aktywność fizyczna Polaków w poszczególnych województwach

Z przeanalizowanych danych wynika, że najaktywniejszym województwem jest mazowieckie – przypada na nie 30 proc. wszystkich wizyt w obiektach sportowych.


„Wynik ten jest dość oczywisty. To na Mazowszu – zwłaszcza w Warszawie jest skupionych najwięcej dużych firm i korporacji, w których karty sportowe stanowią podstawę świadczeń pozapłacowych. Niemniej, inne województwa stają coraz bardziej aktywne – karty sportowe oferuje pracownikom coraz więcej małych i średnich firm. Dlatego uważamy, że udział innych województw w łącznej liczbie osób ćwiczących ‘z kartą’ będzie rósł” – komentuje Adam Radzki z Benefit Systems.

Najchętniej ćwiczymy w poniedziałki i wtorki. Im dalszy dzień tygodnia, tym mniejsza aktywność. „Najwięcej zapału i sił mamy na początku tygodnia, potem z każdym dniem mamy coraz więcej zajęć i zaczynamy coraz bardziej odczuwać cotygodniowe zmęczenie. W weekend natomiast wolimy poświecić czas rodzinie i znajomym albo po prostu odpocząć, stąd mniejsza frekwencja w klubach sportowych” – komentuje Adam Radzki z Benefit Systems.

fot. mat. prasowe

Rozkład wizyt w ciągu tygodnia

Najchętniej ćwiczymy w poniedziałki i wtorki. Im dalszy dzień tygodnia, tym mniejsza aktywność.


Z rozkładu wizyt w poszczególnych godzinach wynika natomiast, że najchętniej uprawiamy sporty wieczorem – między 17.00 a 21.00, czyli po pracy. Tylko na te 4 godziny przypada połowa zajęć „z kartą” – 51 proc.

fot. mat. prasowe

Rozkład wizyt w poszczególnych godzinach

Z rozkładu wizyt w poszczególnych godzinach wynika natomiast, że najchętniej uprawiamy sporty wieczorem – między 17.00 a 21.00, czyli po pracy.


 

1 2

następna

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (2)

  • Max1970 / 2018-01-07 23:20:05

    Komentarz edytowany 1 raz (ostatnio 2018-01-07 23:20:50)

    odpowiedz ] [ cytuj ]

  • Re: Wzrasta aktywność fizyczna Polaków

    Max1970 / 2018-01-07 23:20:13

    Uwielbiam wysiłek fizyczny, jestem stałym bywalcem wrocławskich siłowni. Ostatnio zakochałem się w nowym sporcie, dodającym nieco adrenaliny do życia. Teraz jestem stałym bywalcem również strzelnicy :) najlepsza jest na Orląt Lwowskich. Może tutaj jest ktoś kto również ją odwiedza? Aktywność fizyczna to podstawa zdrowego życia! odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: