eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Nowoczesna Gospodarka: zatrudnienie w II kw. 2014

Nowoczesna Gospodarka: zatrudnienie w II kw. 2014

2014-08-14 12:56

Przeczytaj także: Nowoczesna Gospodarka: zatrudnienie w I kw. 2014


Marta Suchorska-Tomaszewska, Dyrektor Personalny, Camaieu Polska

W Camaieu Polska obserwujemy wzrost zatrudnienia na stanowiskach wymagających wiedzy specjalistycznej m.in. Merchandising, Marketing czy Programy Lojalnościowe. Specjaliści Ci mają za zadanie pomóc nam zrozumieć współczesnego klienta i jego oczekiwania, zdobyć go, a także sprawić, aby do nas wracał z przyjemnością. Obserwując cały rynek, mogę stwierdzić, że zatrudnienie w sektorze sprzedaży detalicznej rośnie, ale nie w oszałamiającym tempie. Przedsiębiorstwa wykazują nadal dużą ostrożność przy powiększaniu zatrudnienia, mając na uwadze produktywność i rentowność. Ta ostrożność jednak coraz częściej konfrontowana jest z jakością świadczonych usług i z próbą wyjścia naprzeciw rosnącym oczekiwaniom i potrzebom współczesnego klienta. Firmy, które chcą temu sprostać, będą niebawem zmuszone do zweryfikowania możliwości swoich zasobów ludzkich i najprawdopodobniej zwiększenia zatrudnienia, które przełoży się docelowo na jakość obsługi klienta, produktu, wyglądu sklepów, a także jakość usług dodatkowych.

Piotr Konopka, Dyrektor HR, Michelin Polska i Kraje Bałtyckie

Michelin Polska SA współpracuje z wieloma firmami zewnętrznymi, dzięki czemu nasz wzrost przekłada się na większy nakład pracy u podwykonawców. Dotyczy to zarówno produkcji, jak i usług. Z optymizmem patrzę w przyszłość. W związku z nowymi inwestycjami w produkcję opon rolniczych, tworzymy dodatkowe 50 stanowisk pracy. Dla Michelin Polska oznacza to wzrost o około 1,5 proc. Myślę, że podobnie jest też w innych dużych firmach. Nie świadczy to o tym, że kolejny kryzys mamy już za sobą, ale bez wątpienia jest lepiej niż w roku ubiegłym. Oczywiście, należy też pamiętać o specyfice okresu wiosenno-letniego. Jak co roku, wiosną zatrudniamy więcej osób. Jest to związane z sezonowością produkcji, ale też przygotowaniami na okres wakacyjny i związaną z nim absencją urlopową. Analizując kondycję całego sektora, nie przewiduję skokowych wzrostów zatrudnienia w nadchodzących miesiącach. Większe zapotrzebowanie na pracowników będzie bilansowane poprawą produktywności oraz zlecaniem wybranych usług na zewnątrz. Dobrze zarządzane firmy koncentrują się na tzw. „core” biznesie, a w tych obszarach, które inni potrafią zrobić lepiej bądź wymagane są duże nakłady finansowe nie dotyczące podstawowej działalności – korzysta się z outsourcingu.

Informacje o raporcie
Raport „Zatrudnienie w Nowoczesnej Gospodarce Q2 2014” jest siódmym z cyklu raportów dedykowanych sektorowi Nowoczesnej Gospodarki, które przygotowywane są przez ADP Polska regularnie – w formie podsumowań kwartalnych i rocznych. Raport został opracowany przez ekspertów ADP Polska w oparciu o rzeczywiste dane dotyczące poziomu zatrudnienia klientów firmy w okresie Q4 2010 – Q2 2014, które zostały zestawione z danymi Głównego Urzędu Statystycznego, reprezentującymi całość rynku zatrudnienia w Polsce. Obliczenia dotyczące Nowoczesnej Gospodarki uwzględniają wyłącznie wzrost organiczny, z wyłączeniem zjawisk typu fuzje i przejęcia kapitałowe pomiędzy przedsiębiorstwami. Próba badawcza to ponad 100 firm korzystających z usług ADP Polska, w tym 1/3 firm produkcyjnych, 2/3 firm usługowych, w tym ok. 100 tys. obsługiwanych pracowników w ciągu miesiąca. Pod uwagę brane były firmy Nowoczesnej Gospodarki, czyli przedsiębiorstwa, które stale usprawniają bieżącą działalność m.in. poprzez korzystanie z nowoczesnych technologii i outsourcingu. Firmy te wdrażają innowacyjne rozwiązania, a jednocześnie mogą skupić się na swojej podstawowej działalności, powierzając część zadań zewnętrznym partnerom biznesowym. W efekcie przyjętej strategii, przedsiębiorstwa Nowoczesnej Gospodarki są liderami w swoich branżach – rozwijają działalność, pozyskują klientów i zwiększają zatrudnienie. Wyznaczają standardy, stanowiąc awangardę świata biznesu, a ogół rynku bierze z nich przykład. Wśród przebadanych branż należy wymienić: sprzedaż detaliczną, usługi, produkcję, telekomunikację, IT, finanse oraz farmację. Raport wzorowany jest na cenionym na całym świecie zestawieniu National Employment Report® przygotowywanym przez ekspertów ADP Research Institute® oraz Moody’s Analytics w USA.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: