eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Polskie firmy: portfel należności VII 2014

Polskie firmy: portfel należności VII 2014

2014-08-07 12:51

Polskie firmy: portfel należności VII 2014

Polskie firmy: portfel należności VII 2014 © Tombaky - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

W lipcu 2014 r. Indeks Należności Przedsiębiorstw (INP) utrzymał bardzo wysoką wartość. Pomimo spadku INP obserwowanego w okresie między styczniem 2014 r. a kwietniem 2014 r., aktualnie obserwowana wartość jest drugą najwyższą w prawie sześcioletniej historii badania. Wartość Indeksu Należności Przedsiębiorstw (INP) obecnie wynosi 88,9 punktu i jest o prawie 4 pp. wyższa od długookresowej średniej.

Przeczytaj także: Polskie firmy: portfel należności IV 2014

Wartości INP są wyznacznikiem sytuacji w obszarze należności polskich firm i pokazują w sposób syntetyczny problemy z terminowym otrzymywaniem należności przez polskie przedsiębiorstwa. Obserwując bardzo silne powiązanie między INP i dynamiką Produktu Krajowego Brutto można spodziewać się, że w drugim i trzecim kwartale 2014 r. tempo wzrostu PKB liczone w ujęciu rocznym nie będzie aż tak silne, jak w pierwszym kwartale, ale wciąż oscylować będzie wokół poziomu 3%.

fot. mat. prasowe

Indeks Należności Przedsiębiorstw

W lipcu 2014 r. Indeks Należności Przedsiębiorstw (INP) utrzymał bardzo wysoką wartość.


INP jest odzwierciedleniem stanu i opinii przedsiębiorców dotyczących sześciu obszarów związanych z należnościami: stanu i prognozy problemów z ich egzekwowaniem; przeciętnego odsetka przeterminowanych należności w portfelu firmy; średniego okresu przeterminowania; odsetka firm w gospodarce, które na skutek problemów z należnościami nie mogą terminowo regulować swoich płatności; a także przeciętnego odsetka kosztów związanych z nieterminowymi płatnościami ze strony klientów/kontrahentów. Wzrost INP w bieżącym kwartale w największym stopniu związany był z poprawą oceny portfela należności.

Na poprawę wskazań INP wpływ miał również spadek odsetka firm, które odczuwają konsekwencje opóźnień w otrzymywaniu należności i mają w związku z tym problemy z regulowaniem własnych zobowiązań, a także zmniejszenie udziału kosztów związanych z opóźnieniami w całkowitych kosztach firm.

fot. mat. prasowe

Skala problemów z regulowaniem zobowiązań przez klientów/kontrahentów

W ostatnim kwartale sytuacja przedsiębiorstw w obszarze należności po raz kolejny poprawiła się. Obecny wynik jest drugim najlepszym w całej historii badania.


W ostatnim kwartale sytuacja przedsiębiorstw w obszarze należności po raz kolejny poprawiła się. Obecny wynik jest drugim najlepszym w całej historii badania (od stycznia 2009 r.), co pozwala przypuszczać, że w najbliższym okresie problemy z należnościami będą w mniejszym stopniu wpływać na sytuację gospodarczą niż miało to miejsce w okresie największego nasilenia zjawisk kryzysowych. Z rosnącymi problemami z odzyskiwaniem należności boryka się aktualnie w Polsce 15,1% wszystkich firm. Te, które deklarują malejące problemy z odzyskiwaniem należności lub ich całkowity brak, stanowią natomiast 39,1% całości. Bardzo pozytywny obraz sytuacji w obszarze należności jest zapewne w dużej mierze odbiciem coraz większej dbałości polskich firm o stan ich portfeli, co wiąże się ze stosowaniem coraz skuteczniejszych narzędzi do monitorowania kontrahentów pod kątem ich zachowań płatniczych. Większa dyscyplina w regulowaniu należności przekłada się zaś na większą stabilność prowadzonej działalności gospodarczej i może być czynnikiem dodatkowo stymulującym wzrost w nadchodzących kwartałach.

Pomimo poprawy oceny bieżących problemów z należnościami w polskich firmach, perspektywy dotyczące spływu należności pogorszyły się. Wartość salda na obecnym poziomie (+9,3 pp.) oznacza, ze odsetek firm, które spodziewają się spadku problemów z odzyskiwaniem należności oraz tych, które spodziewają się, że takie problemy w ogóle nie będą występować, przewyższa o 9,3 pp. odsetek firm, które spodziewają się pogorszenia stanu należności. Odpowiedzi na pytanie o prognozę spływu należności mogą skłaniać do przewidywania, że w kolejnych miesiącach sytuacja finansowa przedsiębiorstw nie będzie się poprawiać tak szybko, jak do tej pory. Dobre perspektywy polskiej gospodarki na razie wydają się jednak nie zagrożone.

fot. mat. prasowe

Należności przeterminowane

Po tym, jak w październiku 2013 r. odsetek przeterminowanych należności w portfelach polskich przedsiębiorstw spadł do historycznie niskiego poziomu 22,7%, w ostatnich trzech kwartałach obserwowany jest jego niewielki wzrost.


 

1 2

następna

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: