eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Wzrost gospodarczy w Polsce przyspiesza

Wzrost gospodarczy w Polsce przyspiesza

2014-08-06 13:01

Przeczytaj także: Wolniejszy wzrost gospodarczy w 2008?


Gwałtowny wzrost miast

Dwa główne motory napędowe rynków szybkiego wzrostu to postępująca urbanizacja i postęp technologiczny. Do 2030 roku ponad 2/3 ludności Chin, Indonezji, Nigerii czy Ghany będzie mieszkać w miastach. Do tego czasu 40% z 50 największych metropolii na świecie będzie się znajdować w Chinach. W „dwudziestce” miast przodujących pod względem produkcji przemysłowej poza Państwem Środka znajdą się Dżakarta, Stambuł i Sao Paulo. W Ameryce Łacińskiej prawdziwą metropolią stanie się Meksyk. Szacuje się, że od 2013 do 2030 roku PKB stolicy Meksyku liczony w cenach stałych urośnie o ponad 60% - więcej niż jakiegokolwiek europejskiego czy japońskiego miasta w tym czasie. Postępujący rozwój miast na rynkach szybkiego wzrostu może stać się okazją biznesową dla wielu firm. Z jednej strony zwiększająca się liczba mieszkańców terenów miejskich oznacza rosnący popyt na produkty i usługi. Z drugiej strony daje to też możliwość przeniesienia produkcji w miejsca, gdzie dostępna jest wykształcona siła robocza, coraz lepsza infrastruktura i klimat inwestycyjny, ale koszty pracy nadal pozostają konkurencyjne.

Zmiany będą dotyczyć nie tylko wielkości miast, ale także poszczególnych sektorów. Dostęp do przestrzeni niezbędnej do rozwoju infrastruktury w niektórych ośrodkach miejskich może okazać się istotnym ograniczeniem dla wzrostu firm. Miasta takie jak Hongkong, Szanghaj, Bangkok czy Sao Paulo, w których podaż gruntów jest ograniczona, a ich ceny i koszty pracy relatywnie wysokie, będą się rozwijać wolniej niż na przykład Dżakarta. Z kolei usługi finansowe będą się koncentrować w Pekinie czy Mumbaju.

Obecnie Meksyk, Indonezja oraz Chiny należą do liderów rynków wschodzących w zakresie odchodzenia od przemysłu ciężkiego i wprowadzania reform gospodarczych na rzecz zrównoważonego wzrostu. Gospodarki te skoncentrowały się na poprawie infrastruktury, promocji technologii, zmianach w systemie podatkowym oraz wprowadzeniu ułatwień w zakładaniu i prowadzeniu przedsiębiorstw. W marcu w Państwie Środka opublikowano rządowy plan rozwoju, który zakłada rozbudowę infrastruktury kolejowej, redukcję emisji CO2 i rozwój miast. Przyspieszenie w zakresie wdrażania zielonych technologii w Chinach może zwiększyć wzrost gospodarczy o 0,7% średniorocznie w latach 2025 – 2030.

Wyzwania demograficzne

Sytuacja demograficzna na rynkach szybkiego wzrostu jest bardzo zróżnicowana. Prognozuje się, że w krajach takich jak Rosja, Chiny, czy Korea Południowa do 2030 roku na jednego emeryta będzie przypadać mniej niż pięcioro pracujących. Obecnie w Polsce ten stosunek już wynosi jeden do czterech, a w 2030 roku na jedną starszą osobę będą przypadać tylko dwie pracujące. Choć skala problemów jest różna, to we wszystkich z tych krajów dużym wyzwaniem na kolejne lata będzie zapewnienie usług medycznych rosnącej grupie osób starszych, a także sfinansowanie systemów emerytalnych. Inne wyzwania stoją przed państwami takimi jak Indie czy Indonezja. W wielu azjatyckich miastach coraz większym problemem staje się zarówno przeludnienie i zwiększony ruch uliczny, jak i rosnące zanieczyszczenie środowiska. W Mumbaju do 2030 roku liczba pracujących zwiększy się o jedną trzecią, w tym samym czasie w Tokio skurczy się o 7%.

Informacje o Prognozie

Kwartalna Prognoza dla rynków szybkiego wzrostu EY jest prognozą makroekonomiczną przygotowaną wspólnie z instytutem Oxford Economics. Jej celem jest dostarczenie praktycznych prognoz gospodarczych i spostrzeżeń dotyczących rozwoju 25 krajów szybkiego wzrostu na całym świecie (Arabia Saudyjska, Argentyna, Brazylia, Chile, Chiny, Czechy, Egipt, Ghana, Indie, Indonezja, Katar, Kazachstan, Kolumbia, Korea, Malezja, Meksyk, Nigeria, Polska, Rosja, RPA, Tajlandia, Turcja, Ukraina, Wietnam, Zjednoczone Emiraty Arabskie). Kraje te zostały wybrane ze względu na trzy główne kryteria: wielkość, zarówno w odniesieniu do PKB jak i demografii; dynamikę, są to szybko rozwijające się kraje, a także ze względu na strategiczne znaczenie dla rozwoju biznesu. Nasza prognoza opiera się na Globalnym modelu ekonometrycznym Oxford Economics i oferuje zarówno analizę skutków dla firm działających na szybko wzrastających rynkach jak i zalecenia dla decydentów.


poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • proinnowacyjni.pl / 2014-08-11 08:56:30

    Cieszy wzrost gospodarczy. Dla polskich przedsiębiorców to na pewno dobra wiadomość. Aby podtrzymać tę tendencję może warto zwrócić się w kierunkuinicjatyw klastrowych zrzeszających przedsiębiorców działających we wspólnym celu. Przykładem takiego działania może być Proinnowacyjny Klaster Biznes oferujący swoim członkom wiele pomocy i służący doświadczeniem. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: