eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościPublikacje › Cloud computing: historia "energii obliczeniowej" dopiero na starcie

Cloud computing: historia "energii obliczeniowej" dopiero na starcie

2014-07-25 11:35

Cloud computing: historia "energii obliczeniowej" dopiero na starcie

Cloud computing © ra2 studio - Fotolia.com

Elektryczność, po raz pierwszy zastosowana w fabrykach na początku dwudziestego stulecia, mniej więcej 100 lat po wprowadzeniu silnika parowego, szybko zaburzyła i zmarginalizowała utrwalone wcześniej procesy komercyjne, praktyki, strategie i zainwestowany kapitał. Energia, którą wytwarzano wcześniej na miejscu, została zastąpiona maszynami zasilanymi energią elektryczną kupowaną od producentów zlokalizowanych daleko poza fabryką. Zaczęły pojawiać się nowe zawody i nowe usługi, uwalniając ogromną kreatywność.

Przeczytaj także: Korporacje a bezpieczeństwo danych w chmurze

Branża komputerowa doświadcza dzisiaj podobnego zjawiska, które zapoczątkowane zostało wraz z pojawieniem się technologii chmury (cloud computing), którą można traktować, jako formę „energii obliczeniowej” dostępnej przez Internet i oferowanej przez szeroką gamę producentów (infrastruktura) i przetwórców (aplikacje).

Technologia chmury łączy w sobie dwa przeciwstawne i potężne elementy: konsumpcję, która opiera się na gotowości i zaufaniu oraz kreatywność, będącą istotną technik informatycznych.

Konsumpcja, która jest motorem napędzającym współczesne społeczeństwa, znalazła się obecnie w centrum uwagi świata technik informatycznych. Firmy działają pod silnym wpływem tych nowych trendów, a użytkownicy konsumują usługi mobilne udostępniane przez serwisy operatorów korzystając z elastycznych schematów subskrypcji, a nawet z usług, w których mogą wypożyczać swoje smartfony.

Małe i średnie przedsiębiorstwa szczególnie mocno skupiają się na tym trendzie i chcą uwolnić się od ograniczeń technicznych, finansowych i operacyjnych swojej infrastruktury informatycznej oraz używać jej w taki sam sposób, w jaki korzysta się z energii elektrycznej.

Dziedziną, w którym technologia chmury dokonuje przełomowych zmian jest sposób, w jaki uzyskujemy dostęp do systemów informatycznych, które stały się usługami konsumpcyjnymi. Spółki nie kupują już pakietów księgowych, ale zestawy usług, takich jak obsługa sprawozdań podatkowych, elektroniczne identyfikowanie faktur lub obsługa deklaracji dla zakładu ubezpieczeń społecznych. Spółki mogą bardzo łatwo zwiększać skalę wykorzystania tych usług, na przykład: w miarę rozwoju firmy, czy przy okazji otwierania nowych oddziałów za granicą.

Trend ten będzie się najprawdopodobniej pogłębiał, ponieważ pokolenia urodzone w czasach Internetu, smartfonów i sieci społecznościowych zaczynają wchodzić na rynek pracy i zajmować na nim swoje miejsca na stanowiskach kierowniczych. Dla tych osób nie jest oczywiste, że zasoby komputerowe, takie jak moc, pamięć masowa, informacje, aplikacje, itp. muszą koniecznie być zlokalizowane w firmie. Uważają oni, że zasoby te równie dobrze mogą znajdować się w Internecie, a samo „posiadanie” sprzętu lub oprogramowania nie ma już takiego znaczenia, jak kiedyś.

Tak samo, jak w swoim prywatnym życiu, to nowe pokolenie preferuje konsumowanie usług i funkcji, przekształcając koszty stałe w koszty zmienne. Proponowana wartość produktów i usług powinna być zatem dostosowana do tego nowego sposobu konsumpcji. Charakter technologii chmury umożliwia tego typu elastyczność i zapewnia możliwości dostosowań i dynamicznego dopasowywania się do popytu.

fot. ra2 studio - Fotolia.com

Cloud computing

Technologia chmury łączy w sobie dwa przeciwstawne i potężne elementy: konsumpcję, która opiera się na gotowości i zaufaniu oraz kreatywność, będącą istotną technik informatycznych.


Jednak apetyt na konsumpcję nie może rosnąć bez pewnego poziomu zaufania. W związku z tym dostawcy energii obliczeniowej muszą przekonać firmy, że będą one mogły przechowywać swoje cenne i krytyczne dla siebie dane na platformach dostawców obdarzając ich pełnym zaufaniem. Dostawcy ci muszą być w stanie zagwarantować dostępność i spójność danych, poufność, odporność na awarie, ochronę przed złośliwymi atakami i szybką reakcję w razie problemów.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: