eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Migracje Polaków: jakie regiony kraju najpopularniejsze?

Migracje Polaków: jakie regiony kraju najpopularniejsze?

2014-07-24 12:20

Migracje Polaków: jakie regiony kraju najpopularniejsze?

Migracje Polaków © Africa Studio - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Jak wynika z danych GUS, duże aglomeracje stanowią kierunek migracji dla ponad połowy przemieszczających się wewnątrz kraju Polaków. Statystyki portalu Packlink.pl z kolei wskazują, że najczęstszymi regionami nadań przesyłek są Mazowsze, Śląsk, Dolny Śląsk oraz Wielkopolska. Do zmiany miejsca zamieszkania skłaniają między innymi perspektywy rozwoju oraz dostęp do szerokiej oferty kulturowej czy służby zdrowia.

Przeczytaj także: Jak migracje wpływają na rozwój?

Serwis Packlink.pl w okresie kwiecień-czerwiec 2014r. dokonał analizy nadań zrealizowanych przez siebie przesyłek krajowych. Na tej podstawie podjęto próbę oceny najpopularniejszych kierunków migracji Polaków wewnątrz kraju.

Kierunki migracji

Zdecydowanie największym dopływem ludności – 21,3 tys. osób – może poszczycić się województwo mazowiecke. Na kolejnych miejscach znalazły się: województwo wielkopolskie –7,6 tys. oraz śląskie – 7,5 tys. Najkorzystniejsze saldo migracji (różnica pomiędzy napływem a odpływem ludności w danym regionie) również przypadło woj. mazowieckiemu i wyniosło 12,8 tys. osób (dane GUS, 2013 r.)

fot. mat. prasowe

Kierunki migracji Polaków

Zdecydowanie największym dopływem ludności – 21,3 tys. osób – może poszczycić się województwo mazowiecke


Kierunki nadawania przesyłek

Powyższe dane potwierdzają obserwacje Packlink.pl, dotyczące najpopularniejszych kierunków zleceń. Według Packlink.pl regionem, do którego najczęściej nadawane są przesyłki, jest Mazowsze. Najwięcej, bo 16 proc. wszystkich obsługiwanych zamówień adresowanych jest właśnie do centralnej części Polski. Kolejnymi lokalizacjami w rankingu są ex aequo województwa śląskie i dolnośląskie – z 12 proc. zleceń oraz wielkopolskie z 9 proc. udziałem.

Śląsk i Pomorze: kierunek Mazowsze

Według danych Packlink.pl, 30 proc. przesyłek adresowanych na Mazowsze wysyłanych było z Pomorza oraz ze Śląska – przy równym udziale obu województw. W przypadku woj. pomorskiego stanowiły one aż 19 proc. wszystkich zleceń nadawanych z tej lokalizacji. Jeśli zaś chodzi o woj. śląskie, wartość ta wynosiła 14 proc.

Przesyłki nadawane do województwa śląskiego w największej liczbie – 22 proc. – pochodziły z woj. mazowieckiego i opolskiego – odpowiednio 22 i 13 proc. Natomiast zlecenia napływające do dolnośląskiego, najczęściej nadawane były w woj. mazowieckim (26 proc.), małopolskim i łódzkim (po 12 proc). Z kolei do woj. wielkopolskiego wysłano najwięcej przesyłek z małopolski (21 proc.), Śląska i zachodniopomorskiego (po 16 proc.).

fot. mat. prasowe

Najpopularniejsze kierunki nadań przesyłek

Według Packlink.pl regionem, do którego najczęściej nadawane są przesyłki, jest Mazowsze


Województwa, w których znajdują się duże ośrodki akademickie, centra biznesowe, przemysłowe czy kulturalne przyciągają nowych mieszkańców – mówi Filip Goździewicz, Dyrektor Zarządzający Packlink.pl – Katowice, Poznań czy Kraków to w skali regionu miejsca, niejednokrotnie konkurujące ze Stolicą. Z kolei dla mieszkańców Polski wschodniej Warszawa jest pierwszym wyborem. Informacje te potwierdzają nie tylko kierunki nadań, ale również ich waga. Około 25 proc. obsługiwanych przez nas przesyłek posiada masę do 1,5 kg. Są to drobne przedmioty, przesyłane z reguły przez rodziny i bliskich. Niskie koszty usług kurierskich,powszechny dostęp do internetu oraz szybkość realizacji zamówień sprawiają, że Polacy coraz częściej i chętniej korzystają z tej formy nadawania przesyłek, w tym dóbr codziennego użytku

Kim jest osoba decydująca się na zmianę miejsca zamieszkania?

Statystycznie najczęściej migrującą grupą są Polacy w wieku 25-29 lat – jest to prawie 20 proc. wszystkich migrujących w kraju. Kolejną grupę stanowią osoby między 30 a 34 rokiem życia, zaś trzecia w rankingu jest grupa w przedziale wiekowym 35-39 lat. Nieznacznie częściej miejsce stałego pobytu zmieniają kobiety – według danych GUS stanowią one prawie 54 proc. wszystkich migrujących.

W ostatnich latach trend migracji Polaków w kraju ustabilizował się. W okresie 2001 – 2011 r. średnio 11,4 na 1000 osób zmieniało miejsce zamieszkania. Z kolei według najświeższych danych GUS, w 2012 r. wartość ta uległa nieznacznemu zmniejszeniu do 10,3 osób w tej samej próbie. Przyczyn zmian stałego miejsca pobytu jest kilka. Wynikają one z dostępu do edukacji, rynku pracy, zmiany stanu cywilnego czy jakości służby zdrowia.

fot. mat. prasowe

Charakterystyka osoby migrującej

Statystycznie najczęściej migrującą grupą są Polacy w wieku 25-29 lat – jest to prawie 20 proc. wszystkich migrujących w kraju.


Zmieniając miejsce zamieszkania, Polacy biorą pod uwagę również koszty logistyczne przeprowadzki. Szukają rozwiązań spełniających ich oczekiwania pod względem szybkości, bezpieczeństwa i ceny. Packlink.pl jest narzędziem, które pozwala na wybór najbardziej odpowiedniej formy przesyłki w cenie od 20 do 70 proc. niższej w porównaniu do standardowej kwoty zlecenia, a często taniej niż na poczcie – dodaje Filip Goździewicz.


oprac. : Agata Fąs / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: