eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaInwestycje › Polskie firmy chcą się rozwijać i inwestować w badania

Polskie firmy chcą się rozwijać i inwestować w badania

2014-07-17 15:15

Polskie firmy chcą się rozwijać i inwestować w badania

Badana i innowacje © Diseñador - Fotolia.com

Rośnie liczba firm w Polsce, które deklarują zwiększenie wydatków na badania i rozwój w najbliższym czasie - wynika z II edycji raportu „Badania i rozwój w Polsce. Raport 2014” opracowanego przez firmę doradczą Deloitte. Firmy oczekują też poszerzenia systemu zachęt do prac B+R, głównie w obszarze systemu podatkowego.

Przeczytaj także: Badania i rozwój 2014 - światowy system zachęt

Badanie przeprowadzone przez firmę doradczą Deloitte wskazuje, że w ciągu roku zwiększył się odsetek polskich firm planujących zwiększenie wydatków na prace badawczo-rozwojowe, w porównaniu z wydatkami poniesionymi w roku 2013. Co warte podkreślenia, firmy chcą zwiększać swoje budżety badawczo-rozwojowe zarówno w krótszej jak i dłuższej perspektywie czasowej. W perspektywie dwuletniej środki na działalność B+R zamierza podnieść ponad 47 proc. badanych przez Deloitte firm z Polski. W perspektywie pięcioletniej zamiar taki deklaruje aż 61 proc. firm. Łącznie aż 91,7 procent firm z Polski planuje utrzymanie na poziomie z 2013 roku lub wzrost wydatków na B+R w perspektywie 3-5 lat.

Wynik taki plasuje polskie przedsiębiorstwa zauważalnie powyżej średnich wartości dla rejonu, które wynoszą odpowiednio 41 i 57 procent dla perspektywy dwu- oraz pięcioletniej.

Przedsiębiorcy jednak jednocześnie oczekują zmian w systemie prawnym i podatkowym, zachęcających do zwiększania nakładów na badania i rozwój. Jakie zachęty najchętniej by widzieli przedsiębiorcy? Przede wszystkim ulgi podatkowe. Ponad trzy czwarte polskich firm ankietowanych przez Deloitte, deklaruje, że ulga podatkowa pozwalająca na obniżenie podatku dochodowego wpłynęłaby na zwiększenie wydatków badawczo-rozwojowych w ciągu najbliższych 5 lat.

W przypadku zachęt w postaci dotacji, niemal 39 procent ankietowanych wskazywało, że korzystanie z nich jest zbyt sformalizowane i skomplikowane. To właśnie nadmiar biurokratycznych procedur, a także niejasne warunki i kryteria udzielania oraz rozliczania dotacji odstręczają firmy od korzystania z programów wsparcia innowacyjności.

Badanie przeprowadzono pomiędzy 21 marca a 21 maja 2014 roku, na próbie 330 firm działających w Bułgarii, Chorwacji, Czechach, Estonii, na Litwie, Łotwie, w Polsce, Rumuni, na Słowacji i Węgrzech.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: