eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Jak nie dać się oszukać robiąc zakupy w Internecie?

Jak nie dać się oszukać robiąc zakupy w Internecie?

2014-07-19 00:25

Jak nie dać się oszukać robiąc zakupy w Internecie?

Zakupy w Internecie © konradbak - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Poznaj zasady rządzące rynkiem e-commerce, znajdź w Internecie rzecz, którą chcesz kupić, sprawdź rzetelność sprzedawcy, oceń wiarygodność jego strony, sprawdzając m.in. regulamin oraz szyfrowanie. Innymi słowy nie daj się oszukać nieuczciwemu e-przedsiębiorcy.

Przeczytaj także: Zakupy w Internecie: UOKiK wyjaśnia zasady

― W ubiegłym roku w Polsce zdarzyło się ponad 35 tysięcy wypadków drogowych. Czy z tego powodu większość z nas zrezygnuje z jazdy samochodem? Raczej nie. Słyszymy natomiast z każdej strony, że trzeba zmniejszyć prędkość, zapiąć pasy, zatrzymać się przed przejazdem kolejowym i nie prowadzić po spożyciu alkoholu. Gdybyśmy wszyscy przestrzegali tych zasad, znacznie ograniczyłoby to liczbę wypadków na naszych drogach. Podobnie jest z zakupami w Internecie. Wiele zależy od naszej świadomości i naszych własnych decyzji. Można zminimalizować ryzyko, wybierając sprawdzonego sprzedawcę, korzystając z systemu bezpiecznych płatności i kupując tylko w e-sklepach, które cieszą się dobrą reputacją. Im wyższa będzie nasza świadomość konsumencka i ostrożniej będziemy dobierać sprzedawców, tym trudniej będzie można nas oszukać lub skrzywdzić w sieci ― zauważa Paweł Kucharzak, prezes zarządu serwisu Opineo.pl.

Zanim zrobimy zakupy przez Internet, wykonajmy kilka niezbędnych kroków:

1. Poznajmy zasady rządzące rynkiem e-commerce.

Dobrym zbiorem porad, cennych informacji, a także pytań i odpowiedzi na temat zakupów przez Internet jest strona stworzona przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów www.ezakupy.uokik.gov.pl. Z witryny dowiemy się, jakie są prawa konsumenta w handlu internetowym oraz jakie są obowiązki sprzedającego. Ponadto, kiedy możemy odstąpić od umowy i jak dokonać reklamacji zakupionego towaru. Możemy też pobrać ważne dokumenty i sprawdzić, gdzie szukać pomocy, kiedy już zostaniemy oszukani przez sprzedawcę.

fot. mat. prasowe

Screen strony www.ezakupy.uokik.gov.pl

Przygodę z zakupami przez Internet warto zacząć od zdobycia podstawowych informacji z zaufanych źródeł


Praktyczny Dekalog bezpiecznych zakupów możemy też pobrać ze strony www.kupujewinternecie.info.pl. Akcja „Kupuję w Internecie” ma charakter społeczno-edukacyjny. Jest to zbiór poradników opracowanych przez ekspertów Izby Gospodarki Elektronicznej dla konsumentów robiących zakupy w sieci.

fot. mat. prasowe

Screen strony www.kupujewinternecie.info.pl

Konsumenci mają swoje prawa, a sprzedawcy ― obowiązki. Kupując w Internecie warto znać i jedno, i drugie.


2. Znajdźmy w Internecie rzecz, którą chcemy kupić.

Wybierzmy produkt, porównując jego ceny i warunki zakupów w internetowych porównywarkach. Przykładowo w serwisie www.skapiec.pl możemy sprawdzić 11 milionów produktów. W jednym miejscu porównamy nie tylko ceny i parametry techniczne interesujących przedmiotów, ale też poznamy ocenę, jaką danemu przedmiotowi wystawili inni kupujący.

fot. mat. prasowe

Screen strony www.skapiec.pl

Współczesne porównywarki są prawdziwą kopalnią wiedzy na temat produktów w Internecie.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: