eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Francuskie inwestycje w Polsce

Francuskie inwestycje w Polsce

2014-07-10 11:14

Przeczytaj także: Francuskie firmy w Polsce. 25 lat udanych inwestycji


W odniesieniu do otoczenia biznesowego najlepiej została oceniona współpraca z lokalnymi dostawcami. Firmy francuskie cenią zarówno ich dostępność (88%), jak i jakość (73%). Sytuacja przedstawia się gorzej, jeśli chodzi o terminowe rozliczanie płatności z kontrahentami (44% odpowiedzi pozytywnych i 16% negatywnych).

Najsłabsze oceny uzyskał sektor publiczny w Polsce. Jedynie 45% respondentów oceniło go pozytywnie. Dla 44% przedsiębiorców poziom biurokracji jest zbyt wysoki, a system podatkowy i prawny – zbyt skomplikowany i niestabilny.

Drugim obszarem, co do którego pojawiło się najwięcej negatywnych odpowiedzi, była infrastruktura. Przy planowaniu inwestycji, przedsiębiorcy zwracają uwagę w największym stopniu na jakość infrastruktury transportowej (29%). Niestety to właśnie ten element został wskazany jako wymagający największych zmian. Mimo zauważalnej poprawy stanu infrastruktury w Polsce, nadal przez blisko połowę respondentów jest ona oceniana negatywnie (44%).

fot. mat. prasowe

Ocena atrakcyjności inwestycyjnej Polski

Francuscy inwestorzy są bez wątpienia najbardziej zadowoleni ze stanu polskiej gospodarki – aż 87% ocenia jej atrakcyjność pozytywnie lub bardzo pozytywnie


Społeczny wymiar inwestycji francuskich

Dla firm francuskich ważny okazuje się również społeczny wymiar działalności. Trzy czwarte z nich prowadzi w Polsce programy lub projekty CSR (Corporate Social Responsibility), a kolejne 21% rozważa rozpoczęcie takiej działalności. Większość firm prowadzących w Polsce CSR robi to zarówno z inicjatywy globalnego właściciela, jak i inicjatyw oddziałów lokalnych. Najwięcej przedsiębiorstw prowadzi działania w obszarze ochrony środowiska naturalnego. Aż 61% z nich dba o odpowiednie wykorzystanie zasobów naturalnych i oszczędność energii, a 58% chroni środowisko naturalne. Są to również dwa obszary, w których pozostałe firmy najchętniej deklarują rozpoczęcie lub zwiększenie swojej aktywności. Na kolejnych miejscach znalazły się: wspieranie różnorodności w firmie (56%), dbanie o zapewnienie równego traktowania i szacunek (55%), budowa zaufania pomiędzy partnerami biznesowymi (47%), edukacja (44%) oraz równowaga między życiem prywatnym a pracą. Firmy francuskie mają długą tradycję prowadzenia działań z zakresu CSR, a wiele doświadczeń wywodzi się z centrali firmy lub oddziałów na całym świecie. Dobre wzorce są coraz częściej wykorzystywane także w Polsce.

fot. mat. prasowe

Obszary działalności firm francuskich w zakresie CSR

Dla firm francuskich ważny okazuje się również społeczny wymiar działalności. Trzy czwarte z nich prowadzi w Polsce programy lub projekty CSR (Corporate Social Responsibility), a kolejne 21% rozważa rozpoczęcie takiej działalności.


Plany na przyszłość

Plany badanych inwestorów francuskich na 2014 rok są optymistyczne – większość z nich (64%) zamierza zwiększyć skalę dotychczasowych inwestycji. Co trzecia firma utrzyma obecny rozmiar działalności, 3% rozważa jej zmniejszenie, ale nikt nie zadeklarował wycofania się z Polski. 26% przedsiębiorców zamierza otworzyć nowy oddział lub biuro, 12% – nowy zakład produkcyjny. Wpłynie to pozytywnie na rynek pracy. Już teraz firmy francuskie utworzyły ponad 200 000 miejsc pracy, a wyniki badania wskazują, że w najbliższych miesiącach ponad połowa przedsiębiorców planuje zwiększyć zatrudnienie. Zdecydowana większość respondentów uważa również, że ich skonsolidowane przychody w 2014 roku wzrosną (79%).

fot. mat. prasowe

Plany inwestycyjne francuskich przedsiębiorców

Większość francuskich inwestorów (64%) zamierza poszerzyć skalę dotychczasowych inwestycji, a co trzecia firma utrzyma ich obecny rozmiar.


Informacje o badaniu

Raport CCIFP i KPMG „20 lat inwestycji francuskich w Polsce” powstał z okazji 20-lecia istnienia Francuskiej Izby Przemysłowo-Handlowej w Polsce i jest pierwszą publikacją zawierającą szczegółowe dane na temat inwestycji i planów rozwoju przedsiębiorstw znad Sekwany. W badaniu ilościowym, uzupełnionym o pogłębione wywiady, wzięły udział 62 firmy odpowiadające za około 13% przychodów wszystkich firm z kapitałem francuskim w Polsce. Poddanie badaniu takiej części rynku pozwoliło na otrzymanie miarodajnego obrazu inwestycji francuskich w naszym kraju.




poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: