eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Francuskie inwestycje w Polsce

Francuskie inwestycje w Polsce

2014-07-10 11:14

Francuskie inwestycje w Polsce

Francuskie inwestycje w Polsce © xtock - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (7)

Jak wynika z raportu Francuskiej Izby Przemysłowo-Handlowej (CCIFP) i KPMG w Polsce, 87% przedsiębiorców z Francji jest zadowolonych z dotychczasowych efektów swoich inwestycji, a aż 97% poleciłoby Polskę firmom zagranicznym. Najlepiej ocenianym aspektem polskiej atrakcyjności inwestycyjnej jest sytuacja gospodarcza, natomiast najmniejszym uznaniem cieszą się infrastruktura i sektor publiczny.
Według oficjalnych statystyk Narodowego Banku Polski, Francja jest trzecim co do wielkości inwestorem zagranicznym w Polsce. Od 2004 roku wartość skumulowanych inwestycji francuskich wzrosła dwuipółkrotnie, z 34,2 mld zł (8,4 mld euro) do 89,7 mld zł (21,9 mld euro).

Bogusław Kowal, dyrektor French Desk w KPMG w Polsce ocenia, że po uwzględnieniu inwestycji pośrednich, faktyczna wartość inwestycji francuskich w Polsce wynosi 103 mld zł, czyli może być nawet o 15% wyższa niż ta oficjalnie raportowana. Równocześnie blisko 1 400 działających w Polsce firm z francuskim kapitałem daje pracę ok. 200 tysiącom osób.

Główne branże, w których inwestują francuskie firmy to:
  • Przetwórstwo przemysłowe – 28,4 mld zł (32% ogólnej wartości francuskich BIZ w Polsce)
  • Handel hurtowy i detaliczny; naprawa pojazdów – 15,1 mld zł (17%)
  • Informacja i komunikacja – 11,5 mld zł (13%)
  • Działalność związana z obsługą rynku nieruchomości – 7,9 mld zł (9%)
  • Działalność profesjonalna, naukowa i techniczna – 6,9 mld zł (8%)
  • Działalność finansowa i ubezpieczeniowa – 6,8 mld zł (8%)
  • Wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz, parę wodną – 5,8 mld zł (6%)
  • Budownictwo – 2,7 mld zł (3%)
  • Transport i gospodarka magazynowa – 2,0 mld zł (2%).

fot. mat. prasowe

Francuskie inwestycje bezpośrednie w Polsce (mld zł)

Faktyczna wartość inwestycji francuskich w Polsce może wynosić 103 mld zł, czyli może być nawet o 15% wyższa niż ta oficjalnie raportowana.


Polsko-francuska wymiana handlowa

Za sprawą wzrostu eksportu do Francji w ostatnich latach, znacznie poprawiło się saldo wymiany towarowej Polski. W 2013 roku polski eksport do Francji wyniósł 35,7 mld zł, natomiast import 24,5 mld zł, co plasuje Francję na czwartym miejscu wśród odbiorców polskich towarów i na piątym miejscu wśród dostawców towarów do Polski.

Doświadczenia francuskich inwestorów w Polsce

Drugą częścią raportu są wyniki badania (ilościowego i jakościowego), przeprowadzonego jesienią 2013 roku wśród dyrektorów i prezesów firm francuskich obecnych w Polsce. Blisko dziewięć na dziesięć badanych firm oceniło atrakcyjność inwestycyjną Polski bardzo pozytywnie lub pozytywnie, co więcej – ani razu nie pojawiła się ocena negatywna. Ponadto, prawie 2/3 francuskich przedsiębiorców uważa, że na tle innych rynków europejskich polska atrakcyjność wzrosła, tylko co piąty respondent jest przeciwnego zdania. Warto zwrócić uwagę, że 87% badanych firm ocenia dotychczasowe wyniki inwestycji bardzo pozytywnie lub pozytywnie, a aż 97% deklaruje, że poleciłoby Polskę jako docelowe miejsce inwestycji firmom, które nie są tu jeszcze obecne.

fot. mat. prasowe

Ogólna ocena atrakcyjności inwestycyjnej w Polsce

Blisko dziewięć na dziesięć badanych firm oceniło atrakcyjność inwestycyjną Polski bardzo pozytywnie lub pozytywnie


fot. mat. prasowe

Ocena dotychczasowych efektów inwestycji firm w Polsce

87% badanych firm ocenia dotychczasowe wyniki inwestycji bardzo pozytywnie lub pozytywnie


W celu identyfikacji czynników atrakcyjności inwestycyjnej Polski, respondenci ocenili 36 obszarów podzielonych na pięć bloków tematycznych: gospodarka, sektor publiczny, rynek pracy, infrastruktura i otoczenie biznesowe. Francuscy inwestorzy są bez wątpienia najbardziej zadowoleni ze stanu polskiej gospodarki – aż 87% ocenia jej atrakcyjność pozytywnie lub bardzo pozytywnie. Co ważne, nie pojawiła się tutaj żadna negatywna odpowiedź.

Rynek pracy oraz otoczenie biznesowe to dwa kolejne obszary, które zostały dobrze ocenione przez respondentów. Uzyskały one odpowiednio 71% i 56% pozytywnych odpowiedzi. Francuscy pracodawcy bardzo wysoko oceniają jakość polskich pracowników, szczególnie tych zajmujących stanowiska kierownicze (80%) i wykonujących pracę umysłową (83%). Równocześnie wiele firm deklaruje, że ma kłopoty ze znalezieniem odpowiednich kandydatów, szczególnie w obszarze stanowisk zajmowanych przez pracowników umysłowych.

 

1 2

następna

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: