eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Małe firmy - prognozy II kw. 2014

Małe firmy - prognozy II kw. 2014

2014-07-07 11:58

Małe firmy - prognozy II kw. 2014

Mniej optymizmu w małych firmach © DDRockstar - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (8)

Odsetek drobnych przedsiębiorców pozytywnie oceniających perspektywy wzrostu własnej firmy zmniejszył się względem I kwartału – wynika z najnowszego badania przeprowadzonego przez Grupę Idea Banku. Gdyby na tej podstawie oceniać sytuację całej gospodarki, można powiedzieć, że okres jej najszybszego wzrostu właśnie minął.

Przeczytaj także: Małe firmy - prognozy I kw. 2014

Grupa Idea Banku – jak co kwartał - zapytała drobnych przedsiębiorców o to, jakie mają przewidywania odnośnie obrotów realizowanych przez własną firmę, czy planują inwestycje i zmianę zatrudnienia, a także jak oceniają perspektywy całej gospodarki. W badaniu sondażowym tradycyjnie wzięło udział 1000 osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Badanie przeprowadzono już po raz dziesiąty, w dniach 5-13.06.2104. Miało ono formę wywiadu telefonicznego.

Prosta formuła badania, unikalna grupa ankietowanych

Co kwartał pytamy drobnych przedsiębiorców czy w bieżącym roku:
  • spodziewają się utrzymania, wzrostu czy spadku obrotów w swojej firmie
  • oczekują utrzymania obecnego tempa rozwoju gospodarczego, jego przyspieszenia czy raczej recesji gospodarczej
  • zamierzają utrzymać zatrudnienie, zatrudniać czy zwalniać pracowników
  • planują inwestycje w swojej firmie
  • zamierzają podnieść, utrzymać czy obniżyć ceny sprzedawanych dóbr i usług
  • zamierzają finansować kredytem swoją działalność bieżącą albo inwestycje

Tradycyjnie zadajemy też kilka pytań pomocniczych – pozwalających ustalić czy firma działa w produkcji czy w sektorze usług, ilu pracowników zatrudnia i czy prowadzi działalność na rzecz jednego, czy większej liczby kontrahentów.

Uczestnikami badania są przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą, czyli właściciele mikrofirm. Badanie obejmuje więc unikalny segment mikrobiznesu, który nie jest ujmowany w oficjalnych statystykach makroekonomicznych. W najnowszym badaniu 83% respondentów stanowili przedsiębiorcy zatrudniający nie więcej niż 4 pracowników. Zaledwie 5% badanych zatrudniało więcej niż 10 osób. Znakomita większość ankietowanych reprezentowała sektor usług. Co czternasty badany miał tylko jednego kontrahenta – w grupie tej mogli znajdować się samozatrudnieni. Mniej niż jedną czwartą ankietowanych stanowili eksporterzy.

fot. DDRockstar - Fotolia.com

Mniej optymizmu w małych firmach

Odsetek drobnych przedsiębiorców pozytywnie oceniających perspektywy wzrostu własnej firmy zmniejszył się względem I kwartału.


Mniej firm oczekuje wzrostu obrotów

Po swego rodzaju eksplozji optymizmu przedsiębiorców, z jakim mieliśmy do czynienia w I kwartale br., II kwartał przyniósł ochłodzenie oczekiwań. O ile trzy miesiące temu wzrostu obrotów w swojej firmie w bieżącym roku spodziewało się 68% respondentów, to teraz ich odsetek zmniejszył się do 59%. Jeżeli jednak spojrzymy na najnowsze wyniki w szerszej perspektywie, to dojdziemy do wniosku, że mamy raczej do czynienia z „urealnienieniem” niż istotnym pogorszeniem oczekiwań. Prawie 60% przedsiębiorców spodziewających się wzrostu obrotów to – nie licząc I kwartału – najlepszy wynik w historii badania prowadzonego od II kwartału 2012 r. Nieznacznie wzrósł przy tym odsetek przedsiębiorców spodziewających się utrzymania obrotów na poziomie z 2013 r. Niezmiennie najmniejszą grupę stanowią respondenci oczekujący zmniejszania sprzedaży.

fot. mat. prasowe

Przewidywania dotyczące obrotów w bieżącym roku

O ile trzy miesiące temu wzrostu obrotów w swojej firmie w bieżącym roku spodziewało się 68% respondentów, to teraz ich odsetek zmniejszył się do 59%.


…. i mniej planuje inwestować

Dopełnieniem oczekiwań związanych z tegoroczną sprzedażą są plany odnośnie inwestycji w małych firmach. Ten element badania w najlepszy sposób odzwierciedla sytuację małych firm: generalna zasada jest taka, że aby zdecydować się na zakup środków trwałych przedsiębiorca musi dobrze oceniać perspektywy dla swojego biznesu, choć są od tego wyjątki. Mowa tu w szczególności o przepisach podatkowych, które mogą wpływać na wybór momentu inwestycji (tak było na przełomie 2013 i 2014 roku ze względu na zmieniające się przepisy dotyczące VAT przy zakupie samochodów), ale też o inwestycjach o charakterze odtworzeniowym, które w pewnym momencie firm musi przeprowadzić, gdy dany sprzęt się po prostu zużywa. Analogicznie, jak w przypadku oczekiwań dotyczących obrotów, plany inwestycje firm –choć mniej ambitne niż jeszcze kwartał temu – są wyraźnie bardziej optymistyczne niż w ostatnim kwartale 2013 r.

fot. mat. prasowe

Odsetek firm nieplanujących inwestycji w bieżącym roku

Analogicznie, jak w przypadku oczekiwań dotyczących obrotów, plany inwestycje firm –choć mniej ambitne niż jeszcze kwartał temu – są wyraźnie bardziej optymistyczne niż w ostatnim kwartale 2013 r.


Tradycyjnie środkiem trwałym, na zakup którego decyduje się najwięcej drobnych przedsiębiorców jest samochód. W tym roku nowe auto do firmy planuje kupić niemal co trzeci badany.

fot. mat. prasowe

Planowane inwestycje w środki trwałe

Tradycyjnie środkiem trwałym, na zakup którego decyduje się najwięcej drobnych przedsiębiorców jest samochód. W tym roku nowe auto do firmy planuje kupić niemal co trzeci badany.


 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: