eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Najbardziej poszukiwane zawody 2014

Najbardziej poszukiwane zawody 2014

2014-07-04 11:34

Najbardziej poszukiwane zawody 2014

Najbardziej poszukiwane zawody 2014 © Jakub Jirsák - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (6)

Ponad 1/3 pracodawców, przebadanych na potrzeby corocznego badania przedsiębiorców „Niedobór talentów”, deklaruje, że pozyskanie pracowników stanowi dość poważny problem. Najbardziej na brak wykwalifikowanych kandydatów do pracy narzekają respondenci z Japonii. W Polsce sytuacja ma się o wiele lepiej, jednak nie można pominąć milczeniem dużych trudności w znalezieniu pracowników fizycznych, inżynierów oraz operatorów produkcji.

Przeczytaj także: Najbardziej poszukiwani pracownicy 2012

Jak pokazuje raport ManpowerGroup, problem niedoboru talentów deklarowany jest przez 36% pracodawców na świecie. W Polsce trudności w rekrutacji pracowników o odpowiednich kwalifikacjach deklaruje 33% firm. W ciągu siedmiu lat prowadzenia badania w naszym kraju, obserwujemy istotną, ale malejącą na przestrzeni lat skalę problemu. W latach 2008-2010, co drugi przedsiębiorca miał problem w pozyskaniu pracowników o poszukiwanych kompetencjach, teraz deklaruje to co trzecia badana firma.

fot. mat. prasowe

Trudności w rekrutacji pracowników

Jak pokazuje raport ManpowerGroup, problem niedoboru talentów deklarowany jest przez 36% pracodawców na świecie. W Polsce trudności w rekrutacji pracowników o odpowiednich kwalifikacjach deklaruje 33% firm.


- Raport potwierdza obserwacje ManpowerGroup dotyczące deficytu pracowników o kwalifikacjach technicznych: wykwalifikowanych pracowników fizycznych, inżynierów, informatyków, operatorów produkcji i techników. Ponadto wyraźnie rośnie zapotrzebowanie na menedżerów ds. sprzedaży i przedstawicieli handlowych, co jest dowodem na to, że rynek staje się coraz bardziej konkurencyjny i o przewadze decydują nie tylko produkty, ale i potencjał sprzedażowy firm, - komentuje Iwona Janas, Dyrektor Generalna ManpowerGroup w Polsce. - Rola działów HR powinna być kluczowa w budowaniu strategii całej organizacji. Tylko długofalowa polityka personalna zagwarantuje dostęp do potrzebnych kwalifikacji na każdym etapie rozwoju firmy, - dodaje Iwona Janas.

W Polsce najtrudniejszą do obsadzenia grupą zawodową są wykwalifikowani pracownicy fizyczni. Wyniki poszczególnych edycji prowadzonego w naszym kraju od siedmiu lat badania wskazują na stały i istotny problem pracodawców z pozyskiwaniem kandydatów na tego typu stanowiska. Ta grupa zawodowa tylko raz nie znalazła się na pierwszym miejscu zestawienia zawodów objętych niedoborem talentów. Pracodawcom brakuje przede wszystkim: spawaczy, ślusarzy, tokarzy, szwaczek, operatorów wózków widłowych, mechaników, elektromonterów.

fot. mat. prasowe

Zawody najbardziej dotknięte niedoborem talentów

Inżynierowie w tegorocznej edycji badania są na drugiej pozycji a wśród trudnych do obsadzenia w Polsce zawodów byli, prawie zawsze, w pierwszej czwórce.


Inżynierowie w tegorocznej edycji badania są na drugiej pozycji a wśród trudnych do obsadzenia w Polsce zawodów byli, prawie zawsze, w pierwszej czwórce. To kompetencje, które cieszą od lat się bardzo dużym zapotrzebowaniem wśród firm w naszym kraju. W Polsce w głównej mierze obserwujemy zapotrzebowanie na inżynierów ze wszystkich obszarów związanych z optymalizacją procesów produkcyjnych.

W zestawieniu, na trzecim miejscu, po raz pierwszy znaleźli się operatorzy produkcji, którzy zastąpili, zajmujących zazwyczaj tę pozycję, techników. Aktualnie technicy zajmują miejsce ósme. Obserwujemy również duże zapotrzebowanie na pracowników o kompetencjach handlowych: menedżerowie ds. sprzedaży są na czwartej pozycji a przedstawiciele handlowi na siódmej. Kierowcy, podobnie jak przez wiele poprzednich polskich edycji badania, są na piątym miejscu listy. Na kolejnych pozycjach pracodawcy wskazali: pracowników działów IT, przedstawicieli handlowych, techników, niewykwalifikowanych pracowników fizycznych i menedżerów projektów.

- W Polsce, podobnie jak w całej Europie, zaczyna brakować specjalistów. Najbardziej dotkliwy jest brak wykwalifikowanych pracowników fizycznych i kadry inżynierskiej. Szybkie uzupełnienie tych braków ma kluczowe znaczenie dla inwestycji i przyszłości reindustrializacji w Polsce – komentuje Prezes PAIiIZ Sławomir Majman.

Podobnie jak w Polsce, w ciągu ostatnich edycji badania zawody, na które jest największy popyt w Europie oraz na świecie prawie nie uległy zmianie. Od wielu lat, pracodawcy jako trudne do pozyskania kompetencje wskazują: wykwalifikowanych pracowników fizycznych, inżynierów, handlowców oraz techników.

 

1 2

następna

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (2)

  • w49895 / 2014-07-04 16:36:59

    Komentarz edytowany 1 raz (ostatnio 2014-07-04 16:54:26)

    Dobrzy, wykwalifikowani pracownicy są w dzisiejszych czasach "jak na lekarstwo". Osoby z wykształceniem zawodowym bądź osoby o wykształceniu wyższym bardzo często wyjeżdżają za granicę. Poza granicami kraju mają możliwość większego zarobku oraz większe możliwości poszerzania swojej wiedzy i umiejętności. Niestety w Polsce ciężko zdobyć dobrze płatną pracę zaraz po ukończeniu szkoły, uczelni bądź kursu zawodowego. Pracodawcy chcieliby aby pracowali u nic młode osoby a najlepiej z kilkuletnim stażem pracy. Przez takie sytuacje młodzi wyjeżdżają a firmy dalej poszukują wykwalifikowanych praconików. odpowiedz ] [ cytuj ]

  • Może problem w pracodawcach tkwi?

    kkafka / 2015-09-11 21:45:48

    Primo niech wyrównają poziom płac do tego samego poziomu jaki jest w innych krajach EU..Narzekaniie firm w Polsce jest o tyle śmieszne bo mają wymagania ale płace przynajmniej 3razy mniejsze więc co się dziwić, że inżynier wyjedzie z Polski..Na bank ofert pracy dla nauczycieli języków jak japoński w Bydgoszczy nie można narzekać w Preply http://preply.com/pl/bydgoszcz/oferty-pracy-dla-nauczycieli-języka-japońskiego odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: