eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Przetargi - raport V 2014

Przetargi - raport V 2014

2014-07-01 12:58

Przetargi - raport V 2014

Dobra passa budownictwa w zamówieniach publicznych utrzymuje się © goodluz - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Dobra passa budownictwa w zamówieniach publicznych utrzymuje się. W maju 2014 roku zamówień na prace budowlane nadal przybywało względem analogicznego miesiąca lat ubiegłych. W relacji rocznej spadła za to liczba postępowań na dostawy usług oraz towarów. Przyczyna tego zjawiska jest po części ta sama, co w maju – to efekt wysokiej bazy, wyznaczonej zeszłorocznymi przetargami związanymi z wchodzącą wówczas w życie ustawą śmieciową – wynika z opracowania wykonanego przez serwis eGospodarka.pl.

Przeczytaj także: Przetargi - raport IV 2014

Liczbę ogłaszanych przetargów zmniejszyło ponadto wejście w życie nowelizacji PZP, podwyższającej próg wartości zamówienia, od którego występuje obowiązek stosowania PZP oraz upraszczającej procedurę zamówień z zakresu prac badawczych, eksperymentalnych, naukowych lub rozwojowych i z zakresu działalności kulturalnej.

Dane opracowane przez serwis www.Przetargi.eGospodarka.pl wskazują, że w maju 2014 roku w Biuletynie Zamówień Publicznych opublikowano 12 tys. 989 ogłoszeń o rozpoczęciu postępowania o udzielenie zamówienia publicznego. Był to wynik o 16,25 procent niższy niż rok wcześniej, w maju 2013 roku, w którym to miesiącu w BZP pojawiło się 15 tys. 510 ogłoszeń. Ujemna całkowita dynamika roczna to skutek mocnych spadków liczby ogłaszanych przetargów w kategoriach dostaw usług oraz dostaw towarów. Spadek ten jednak nie jest w najmniejszym stopniu niepokojący, bowiem rok temu właśnie w tych kategoriach notowano bardzo wysokie przyrosty, związane z ogłaszanymi wówczas przetargami na usługi i towary związane z gospodarką odpadami (w maju 2013 roku zanotowano ponad 25-procentowy przyrost roczny liczby postępowań z zakresu dostawy usług). Zeszłoroczny „wysyp” tego typu postępowań przetargowych miał związek z wchodzącymi w lipcu 2013 roku zapisami tzw. „ustawy śmieciowej”.

W efekcie, głównie z powodu efektu bazy, w maju 2014 roku liczba postępowań przetargowych na dostawy usług spadła w relacji rocznej o 36 procent, a na dostawy towarów o 20,15 proc.

Nadal rośnie liczba ogłaszanych postępowań na prace budowlano remontowe. W piątym miesiącu roku w BZP pojawiło się ich 5 tys. 534, o 10 procent więcej niż rok wcześniej. Tym samym maj ’14 osiągnął poziomy wyznaczone przez lata 2009-2010, czyli maksima boomu inwestycyjnego przed EURO 2012. Czy jednak mamy do czynienia z początkiem kolejnego boomu? Raczej mało prawdopodobne, gdyż wówczas realizowano głównie duże inwestycje infrastrukturalne o znacznej wartości, a obecnie realizowane są głównie prace drobniejsze, o lokalnym znaczeniu.

fot. mat. prasowe

Liczba ogłoszeń w poszczególnych kategoriach oraz łącznie w wybranych latach

Nadal rośnie liczba ogłaszanych postępowań na prace budowlano remontowe. W piątym miesiącu roku w BZP pojawiło się ich 5 tys. 534, o 10 procent więcej niż rok wcześniej.


W maju 2014 roku liczba przetargów w kategoriach dostaw usług oraz dostaw towarów, nawet po uwzględnieniu jednorazowego „skoku” w roku 2013 odbiegała jednak zauważalnie od wyników za ostatnie lata. Różnice wynikać mogą z wejścia w życie kolejnej nowelizacji Prawa Zamówień Publicznych, podwyższającej z równowartości 14 tys. euro do 30 tys. euro wartość zamówień w których należy obowiązkowo stosować procedury PZP, a także wyjmującej spod standardowych rygorów PZP niektóre zamówienia z zakresu prac badawczych, eksperymentalnych, naukowych lub rozwojowych oraz z zakresu działalności kulturalnej.

fot. mat. prasowe

Podstawowe kategorie postępowań przetargowych w tys.

W maju 2014 roku liczba przetargów w kategoriach dostaw usług oraz dostaw towarów, nawet po uwzględnieniu jednorazowego „skoku” w roku 2013 odbiegała jednak zauważalnie od wyników za ostatnie lata.


Gospodarka ma się dobrze. Ryzyko ze Wschodu

Jak podał Główny Urząd Statystyczny, produkcja przemysłowa wzrosła w maju 2014 roku o 4,4 procent. Wzrost produkcji odnotowano w 27 spośród 34 analizowanych przez GUS działów przemysłu. Dobry wynik zanotowało przetwórstwo przemysłowe, w którym roczna dynamika wyniosła 5,7 proc. Dla porównania, w kwietniu 2014 roku produkcja przemysłowa wzrosła o 5,4 procent, budowlano-montażowa o 12,2 procent w relacji rocznej, w przetwórstwie przemysłowym roczna dynamika produkcji osiągnęła 7,3 procent. Utrzymał się wysoki wzrost produkcji budowlano-montażowej, która w maju była wyższa o 10 proc. niż przed rokiem oraz o 14 proc. wyższa niż w kwietniu. W pierwszych pięciu miesiącach 2014 r. produkcja przemysłowa wzrosła o 4,7 proc. W tym samym okresie wzrost o 11,3 proc. odnotowało również budownictwo.
Przeczytaj także: Przetargi - raport IV 2019 Przetargi - raport IV 2019

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: