eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Inteligentne domy kwestią czasu?

Inteligentne domy kwestią czasu?

2014-07-01 13:52

Inteligentne domy kwestią czasu?

Inteligentny dom © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Obawy związane z bezpieczeństwem danych i złośliwym oprogramowaniem dominują wśród wskazywanych przez uczestników badania przeprowadzonego przez firmę FORTINET zagrożeń związanych z integracją domowej elektroniki i sprzętu AGD z globalną siecią. Równocześnie większość ankietowanych z 11 uwzględnionych w badaniu krajów żywi przekonanie, że Internet rzeczy to przyszłość, przed którą nie da się uciec.

Przeczytaj także: Chcemy mieć inteligentne domy, bo są oszczędne i bezpieczne

Internet rzeczy to trend polegający na upowszechnianiu się inteligentnych urządzeń domowych (RTV i AGD) mających stałą łączność z siecią. Badanie „Internet rzeczy: inteligentny dom” zostało przeprowadzone przez FORTINET w 11 państwach – jego celem była próba uchwycenia postawy społeczeństwa wobec nowej generacji inteligentnych urządzeń. Przeprowadzona w czerwcu 2014 roku ankieta gromadzi odpowiedzi 1801 właścicieli domów korzystających z nowych technologii.

fot. mat. prasowe

Inteligentny dom

Badanie „Internet rzeczy: inteligentny dom” zostało przeprowadzone przez FORTINET w 11 państwach – jego celem była próba uchwycenia postawy społeczeństwa wobec nowej generacji inteligentnych urządzeń


Inteligentny dom za pięć lat

61% respondentów za bardzo prawdopodobne przyjmuje, że w ciągu najbliższych pięciu lat większość sprzętu AGD i RTV będzie posiadać połączenie z Internetem. W wizję tę najbardziej wierzą Chińczycy (85%). Dla porównania tego samego zdania jest 61% badanych Amerykanów, 57% Brytyjczyków i 61% Niemców.

Zagrożenia

Większość respondentów obawia się wycieku danych bądź ujawnienia poufnych informacji za pomocą urządzeń podłączonych do sieci. W wymiarze globalnym, aż 69% badanych zaznaczyło odpowiedź: „jestem bardzo zaniepokojony” lub „jestem nieco zaniepokojony”. Niemcy są grupą o najmniejszym zaufaniu (71%), z kolei wśród Brytyjczyków odsetek osób obawiających się o bezpieczeństwo wyniósł 55%.

Większość respondentów zgodziła się ze stwierdzeniem: „prywatność jest dla mnie ważna, nie ufam źródłom wykorzystującym moje dane”. Najwyższy procent badanych udzielających tej odpowiedzi zanotowano w Indiach (63%). Mniej więcej połowa Brytyjczyków i Niemców wyraża podobne przekonanie.

Potajemnie zbierane dane

Respondentów zapytano również, co zrobiliby w momencie odkrycia, że podłączony sprzęt AGD i RTV potajemnie zbiera o nich dane i udostępnia je w sieci. 62% badanych uznało, że jest to „wystarczające wykroczenie, aby podjąć zdecydowane kroki”. Największe oburzenie odnotowano wśród respondentów z RPA, Malezji i Stanów Zjednoczonych. Także większość Europejczyków (niemal 60%) zdecydowana byłaby podjąć odpowiednie kroki, aby zablokować podobne działania.

Kontrola dostępu do danych

W odpowiedzi na pytanie: „komu udzieliłbyś dostępu do danych gromadzonych przez Twój sprzęt RTV i AGD”), większość respondentów (66%) wskazywała tylko siebie lub jednostki, którym sami udzielą takiego dostępu. 73% Niemców opowiedziało się za wyłącznie własną kontrolą danych.

Ingerencja rządu

42% respondentów stwierdziło, że dane użytkowników inteligentnych urządzeń powinny być kontrolowane przez rządy poszczególnych państw, podczas gdy tylko 11% badanych wierzy w sukces kontroli danych przez niezależną pozarządową organizację. Postawa Europejczyków w tym względzie jest dość zróżnicowana. Brytyjczycy w dużej mierze skłonni są powierzyć kontrolę nad swoimi danymi rządowi. Prawie połowa badanych opowiedziała się za taką opcją. Niemcy podzielili swoje głosy równo między trzema opcjami: kontrolą rządu, brakiem jakiejkolwiek ingerencji rządu i wątpliwościami związanymi z regulacjami.

fot. mat. prasowe

Internet rzeczy

42% respondentów stwierdziło, że dane użytkowników inteligentnych urządzeń powinny być kontrolowane przez rządy poszczególnych państw


Odpowiedzialność za prawidłowe działanie

Na pytanie, do kogo należy ten obowiązek usuwania problemów związanych z prawidłowym działaniem urządzenia bądź aktualizacją oprogramowania, 48% badanych stwierdziło, że zdecydowanie leży to w gestii producenta urządzenia. 31% badanych wyraziło przekonanie, że w takiej sytuacji poradzą sobie sami i że należy to do ich obowiązku.

Ochrona przed hakerami

Największy rozłam w udzielanych odpowiedziach nastąpił po zadaniu respondentom pytania o to, kto powinien chronić podłączone do sieci urządzenia przed atakami hakerów i złośliwym oprogramowaniem. Połowa badanych twierdzi, że bezpieczeństwo powinien zapewniać domowy router, podczas gdy druga połowa obarcza tą odpowiedzialnością swojego dostawcę Internetu. Duża grupa badanych wskazała, że samo urządzenie powinno być odporne na niebezpieczeństwa związane z atakami cyberprzestępców, a w razie potrzeby samodzielnie zapewnić sobie odpowiednią ochronę oraz wyeliminować zagrożenie. Taką opcję wybrało 29% Brytyjczyków i aż 43% Niemców.

Gotowość do inwestycji w inteligentne rozwiązania

Na pytanie: „czy zdecydowałbyś się zapłacić za nowy bezprzewodowy router, aby skonfigurować urządzenia domowe z siecią?”, 40% badanych odpowiedziało „zdecydowanie tak”, a 48% – „może”. 50% respondentów byłoby gotowych zapłacić więcej za usługi internetowe, aby podłączyć urządzenia do sieci.

Czynniki determinujące zakup

Cena okazała się najważniejszym czynnikiem determinującym wybór inteligentnych rozwiązań. W hierarchii czynników determinujących zakup najważniejsze po cenie okazały się funkcje i przydatność urządzenia.

John Maddison, powołując się na firmę badawczą IDC szacuje, że wartość rynku Internetu rzeczy w 2020 r. wzrośnie do 7,1 biliona dolarów.

Metodologia badań

Ankieta „Internet rzeczy: inteligentny dom” została przeprowadzona przez agencję badawczą GMI, oddział firmy Lightspeed Research. Każdy z ankietowanych zadeklarował, iż posiada dom jednorodzinny, ma od 20 do 50 lat i posiada podstawową wiedzę w zakresie nowych technologii. Badanie zostało przeprowadzone w Australii, Chinach, Francji, Niemczech, Indiach, Włoszech, Malezji, RPA, Tajlandii, Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych.

oprac. : Agata Fąs / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: