eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Nielegalne oprogramowanie w Polsce i na świecie 2013

Nielegalne oprogramowanie w Polsce i na świecie 2013

2014-06-30 12:01

Nielegalne oprogramowanie w Polsce i na świecie 2013

Nielegalne oprogramowanie w Polsce 2013 © wawritto - Fotolia.com

Jak wynika z opublikowanego przez BSA Światowego Badania Oprogramowania Komputerowego, aż 51% oprogramowania zainstalowanego na komputerach osobistych w Polsce w 2013 r. to oprogramowanie nielicencjonowane. Użytkownicy decydujący się na produkt z licencją mają na uwadze bezpieczeństwo danych i ochronę przed atakami hakerów.

Przeczytaj także: Polscy przedsiębiorcy a nielegalne oprogramowanie

Światowe Badanie Oprogramowania Komputerowego przeprowadzane jest raz na dwa lata na zlecenie BSA przez firmę IDC. W tym roku badaniem objęto użytkowników komputerów osobistych z 34 rynków, w tym prawie 22 tys. użytkowników konsumenckich i biznesowych oraz ponad 2 tys. menedżerów IT.

Wnioski z badania:
  • W Polsce w 2013 r. wskaźnik nielicencjonowanego oprogramowania zainstalowanego na komputerach osobistych wyniósł 51%, o 2 punkty procentowe mniej niż w 2011 r., a jego wartość oszacowano na blisko 1,7 mld złotych.
  • Głównym powodem nieużywania nielicencjonowanego oprogramowania podawanym przez użytkowników komputerów jest unikanie ryzyka zagrożenia bezpieczeństwa wiążącego się z instalacją złośliwego oprogramowania. Wśród zagrożeń związanych z nielicencjonowanym oprogramowaniem, budzących szczególne obawy, 64% użytkowników wymieniło nieuprawniony dostęp hakerów, a 59% wskazało na niebezpieczeństwo utraty danych.
  • Mniej niż połowa menedżerów IT, pomimo świadomości zagrożeń, ma pewność, że oprogramowanie używane w ich firmie jest odpowiednio licencjonowane.
  • Tylko 42% firm w Polsce ma sporządzone na piśmie zasady, które obligują do korzystania z prawidłowo licencjonowanego oprogramowania.
  • Światowy wskaźnik nielicencjonowanego oprogramowania zainstalowanego na komputerach osobistych wzrósł z 42% w 2011 r. do 43% w 2013 r. – dzieje się tak ze względu na fakt, że większość wszystkich używanych komputerów osobistych znajduje się w krajach rozwijających się, gdzie użycie nielicencjonowanego oprogramowania jest najczęstsze.
  • W 2013 r. wartość nielicencjonowanego oprogramowania komputerowego na całym świecie wyniosła 62,7 mld dolarów.
  • Region o najwyższym wskaźniku nielicencjonowanego oprogramowania w 2013 r. to obszar Azji i Pacyfiku z wynikiem 62%. Oznacza to wzrost o 2 punkty procentowe w stosunku do 2011 r. Wartość nielicencjonowanego oprogramowania w tym regionie sięga 21 mld dolarów.
  • Europa Środkowo-Wschodnia to drugi w kolejności region o najwyższym wskaźniku nielicencjonowanego oprogramowania, wynosi on w tym rejonie 61%. W dalszej kolejności plasują się Ameryka Łacińska – 59% oraz Bliski Wschód i Afryka – również 59%.
  • Obszarem o najniższym regionalnym wskaźniku nielicencjonowanego oprogramowania jest Ameryka Północna – 19%, jednak wartość rynkowa tego oprogramowania to niemal 10,9 mld dolarów.
  • W Europie Zachodniej wskaźnik nielicencjonowanego oprogramowania spadł o 3 punkty procentowe, wynosząc w 2013 r. 29%. Wartość nielicencjonowanego oprogramowania w tym regionie wyniosła 12,8 mld dolarów.
  • W Unii Europejskiej wskaźnik nielicencjonowanego oprogramowania spadł o 2 punkty procentowe, wynosząc w 2013 r. 31%. Wartość nielicencjonowanego oprogramowania w tym regionie wyniosła 13,5 mld dolarów.



Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: