eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Zaufanie do polityków najmniejsze

Zaufanie do polityków najmniejsze

2014-06-27 11:34

Zaufanie do polityków najmniejsze

Listę najmniej zaufanych zawodów otwierają politycy © wellphoto - Fotolia.com

Wyniki badania European Trusted Brands, w ramach którego o opinię proszono mieszkańców 10 krajów europejskich pokazują, że Polacy bardzo małym zaufaniem darzą polityków (ufa im jedynie 3% ankietowanych). Powodów do zadowolenia nie powinni mieć także pracownicy call center (10%), piłkarze (12%) oraz duchowieństwo (26%). Zaufanie do tej ostatniej grupy systematycznie spada już od kilku lat.

Przeczytaj także: Zaufanie do instytucji małżeństwa największe

Zaufanie Europejczyków do 24 wybranych grup zawodowych było jednym z zagadnień poddanych badaniu w 14. edycji European Trusted Brands, którego pomysłodawcą był Reader’s Digest.
91% Polaków (i tyle samo Europejczyków) zadeklarowało zaufanie do zawodu strażaka, co jest najlepszym wynikiem spośród wszystkich grup. Przedstawiciele innych zawodów związanych z ochroną życia, takich jak piloci samolotów cywilnych, farmaceuci, pielęgniarki czy lekarze również mają powody do radości. Większość Europejczyków ufa ponadto nauczycielom, rolnikom oraz wojskowym.

Austriacy i Niemcy zdecydowanie częściej niż średnio inni mieszkańcy Europy deklarują zaufanie do pielęgniarek, farmaceutów i lekarzy. Francuzi najbardziej − obok Austriaków, Finów i Portugalczyków − ufają strażakom. Rumuni mają większe zaufanie niż inni mieszkańcy Europy do pilotów samolotów cywilnych i nauczycieli, zaś Rosjanie – do nauczycieli i wojskowych. Rzemieślnicy, których w badaniu uwzględniono po raz pierwszy, cieszą się zaufaniem 65% ankietowanych z Polski i średnio 73% mieszkańców Europy.

fot. wellphoto - Fotolia.com

Listę najmniej zaufanych zawodów otwierają politycy

Najmniejszym zaufaniem spośród badanych grup zawodowych cieszą się politycy - zaledwie 3% Polaków deklaruje wobec nich zaufanie.


Listę najmniej zaufanych zawodów otwierają politycy. Tylko 3% Polaków i średnio 9% Europejczyków deklaruje zaufanie wobec tej grupy. W niechlubnym zestawieniu znalazły się również profesje związane ze sprzedażą produktów i usług: pracownicy call center (10%), agenci nieruchomości (14%), sprzedawcy samochodów (18%), doradcy finansowi (21%) i pracownicy biur podróży (37%).

Może dziwić, że Polacy − obok Słoweńców – wykazują najmniejsze spośród badanych krajów zaufanie wobec księży. Tylko 26% ankietowanych z Polski deklaruje zaufanie do duchownych (średnio w Europie – 46%), przy czym od kilku lat zauważalny jest trend spadkowy. W 2011 roku zaufanie do księży deklarowało 34% respondentów, w 2012 roku – 31%, a w 2013 – 30%.

Jak pokazują wyniki sondażu, najmniejsze zaufanie wobec większości grup zawodowych wykazują Rosjanie, Polacy i Francuzi, natomiast respondenci z Finlandii oraz Szwajcarii częściej niż inni mieszkańcy Europy deklarują zaufanie do przedstawicieli niemal wszystkich zawodów.

Informacje o badaniu

Badanie European Trusted Brands przeprowadzono po raz pierwszy w 2001 roku. Co roku kontynuowane jest ono w kilkunastu krajach europejskich. Tegoroczna czternasta już edycja badania została przeprowadzona w 10 krajach: Austrii, Finlandii, Francji, Niemczech, Polsce, Portugalii, Rumunii, Rosji, Słowenii oraz Szwajcarii. Wzięło w nim udział 17 676 respondentów.

Badanie realizowano metodą kwestionariusza on-line lub wywiadów pocztowych. Jak co roku próba została dobrana tak, aby odzwierciedlała szeroki profil badanej populacji.



Przeczytaj także: Komu ufają Europejczycy Komu ufają Europejczycy

oprac. : Agata Fąs / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: