eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPrzemysł › Polskie firmy: automatyzacja poniżej średniej światowej

Polskie firmy: automatyzacja poniżej średniej światowej

2014-06-16 10:29

Polskie firmy: automatyzacja poniżej średniej światowej

Polskie firmy coraz bardziej zautomatyzowane © svedoliver - Fotolia.com

Polski przemysł jest coraz bardziej zautomatyzowany, jednak do światowej średniej ciągle mu jeszcze daleko. Daleko nam również do poziomu, który osiągnęli nasi zachodni sąsiedzi - podczas gdy w Niemczech na 10 tysięcy pracowników przypadają 273 roboty przemysłowe, w naszym kraju jest ich jedynie 18.

Przeczytaj także: Roboty przemysłowe zyskują na znaczeniu

Automatyzacja w Polsce pozostawia zatem wiele do życzenia. Warto coś w tej kwestii zmienić, ponieważ - jak zauważają eksperci - połączenie rozwiązań z zakresu automatyki, robotyki, systemów IT i nowoczesnych metod zarządzania potrafi zwiększyć wzrost efektywności produkcji nawet o 40 procent.

Jak wynika z najnowszego raportu Międzynarodowej Federacji Robotyki – IFR, przepaść między wdrożeniami z zakresu automatyki i robotyki w Polsce i w innych krajach nadal jest bardzo widoczna. Podczas gdy nad Wisłą na 10 tysięcy pracowników przypada 18 robotów przemysłowych, w Niemczech jest ich aż 273, a średnia gęstość robotyzacji na świecie wynosi 58. W przeprowadzonym przez ASTOR sondażu tylko 9 procent przedsiębiorstw przyznało, że ich produkcja jest w pełni zautomatyzowana, ale aż 72 procent – deklarowało częściowe zautomatyzowanie. Porównanie wyników tegorocznych i ubiegłorocznych ankiet pokazuje, że branża automatyki i robotyki w Polsce się rozwija, ale w niezbyt szybkim tempie.

Jednocześnie, badania wykazały zależność między stopniem automatyzacji, a przychodem przedsiębiorstwa. Najaktualniejsze dane przygotowane przez ASTOR dowodzą, że wśród firm, których roczny obrót wynosi powyżej 300 mln PLN rocznie, aż 20 procent jest już w pełni zautomatyzowanych, a wśród firm osiągających obrót do 300 mln PLN, takich przedsiębiorstw jest zaledwie 4 procent.

fot. svedoliver - Fotolia.com

Polskie firmy coraz bardziej zautomatyzowane

Przepaść między wdrożeniami z zakresu automatyki i robotyki w Polsce i w innych krajach nadal jest bardzo widoczna. Podczas gdy nad Wisłą na 10 tysięcy pracowników przypada 18 robotów przemysłowych, w Niemczech jest ich aż 273, a średnia gęstość robotyzacji na świecie wynosi 58.


Firmy pytano także o to, czy przywiązują wagę do wyliczania wskaźnika OEE (ang. Overall Equipment Effectiveness – pol. Całkowita Efektywność Wyposażenia), pozwalającego na zmierzenie efektywności produkcji opartej na sprzęcie automatycznym i jej zobrazowanie w postaci wartości liczbowej. Z badania wynika, że wskaźnik OEE jest coraz częściej wykorzystywany do monitorowania efektywności produkcji. Aż 41 procent ankietowanych zadeklarowało pełne zautomatyzowanie raportowania tego wskaźnika. Wśród firm osiągających obroty ponad 1 000 mln PLN OEE liczy aż 86 procent, wśród firm o obrocie w przedziale 300 mln PLN -1 000 mln PLN – 87 procent, a wśród tych, które osiągają obrót do 300 mln PLN – 59 procent. Z kolei sięganie po systemy MES (ang. manufacturing execution system – pol. system realizacji produkcji), umożliwiające na bieżąco zbieranie informacji o realizacji produkcji oraz systemy ERP (ang. enterprise resource planning – pol. planowanie zasobów przedsiębiorstwa), służące wspomaganiu zarządzania przedsiębiorstwem, zadeklarowało odpowiednio 8 procent i 58 procent badanych.

– Jeśli chodzi o automatyzację, to sporo się w Polsce zmieniło, ale mamy jeszcze wiele do zrobienia. Stosunkowo niskie koszty pracy w relacji do zachodnich powodują, że producenci nie zawsze dostrzegają uzasadnienie biznesowe automatyzacji. Polskie przedsiębiorstwa najczęściej wdrażają ekonomiczniejsze rozwiązania, czyli minimalną funkcjonalność potrzebą do osiągnięcia celu biznesowego, tymczasem za granicą inwestuje się w systemy, które można łatwo rozwijać. Pod względem wykorzystania i wdrażania standardów Lean Manufacturing jesteśmy natomiast na bardzo dużym poziomie zaawansowania nawet w stosunku do Europy Zachodniej, ze względu na dużą wszechstronność polskich inżynierów procesu w firmach produkcyjnych – komentuje Stefan Życzkowski, prezes firmy ASTOR.

Zdaniem ekspertów, wprowadzanie rozwiązań z zakresu automatyki, robotyki, systemów IT oraz łączenie ich z Lean Manufacturing wpływa na poprawę efektywności produkcji, w duchu tzw. doskonałości operacyjnej. Dzięki temu można m.in. w każdej chwili uzyskać dostęp do aktualnych i wiarygodnych danych produkcyjnych, automatycznie gromadzonych informacji o przestojach czy przezbrojeniach i wszelkich elementach niezbędnych do szybkiego generowania raportów produkcyjnych. Dane zebrane w ten sposób przyspieszają proces podejmowania decyzji w oparciu o rzeczywiste informacje. Doskonałym przykładem wdrożenia tak działającego systemu jest zlokalizowana w Polsce fabryka jednego z koncernów motoryzacyjnych która, dzięki zastosowaniu zaawansowanych systemów z zakresu automatyzacji i Lean, zwiększyła efektywność o 40 procent.

Informacje o badaniu
W badaniu udział wzięło 325 uczestników odbywającej się w Poznaniu Otwartej Konferencji Lean Manufacturing

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: