eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Rynek private equity w Polsce

Rynek private equity w Polsce

2014-06-06 11:13

Rynek private equity w Polsce

Rynek private equity w Polsce © nito - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Chłonny rynek wewnętrzny, dynamiczny wzrost gospodarczy, dojrzały rynek kapitałowy, spełniający nowoczesne standardy system bankowy oraz rozwinięte ramy instytucjonalne wspierające działania inwestorów to czynniki, dzięki którym fundusze private equity, zainteresowane Europą Środkowo-Wschodnią, najczęściej zwracają się ku Polsce. W 2012 roku udział naszego kraju we wszystkich inwestycjach PE w państwach CEE wyniósł aż 46%, a w przyszłości przewaga ta ma jeszcze rosnąć.

Przeczytaj także: Rynek private equity w Polsce 2016: trendy i szanse

Udana inwestycja private equity to korzyść dla obu stron

Jak wynika z najnowszego raportu KPMG „Rynek Private Equity w Polsce: fakty a opinie”, większość spółek, w które zdecydowały się zainwestować fundusze PE, charakteryzuje się bardzo dobrymi wynikami finansowymi i dynamicznym rozwojem, a zakończone inwestycje – wysokimi zwrotami dla funduszy.

Spośród analizowanych spółek portfelowych, 80% w czasie trwania inwestycji odnotowało wzrost przychodów, a w przypadku 40% średnioroczny wzrost przychodów wynosił ponad 20%. Według deklaracji funduszy biorących udział w badaniu KPMG, w ostatnich latach ich przeciętne zwroty z inwestycji były na poziomie dwu- lub nawet trzykrotnym, co potwierdza analiza transakcji przeprowadzona przez KPMG.

- Dobre wyniki spółek portfelowych są skutkiem strategii inwestycyjnej funduszy private equity. Fundusze, w odróżnieniu od inwestorów giełdowych, dostarczają nie tylko kapitału, ale biorą aktywny udział w rozwoju spółek. Wykorzystują swoje doświadczenie, aby zwiększyć efektywność działania spółki portfelowej i usprawnić jej struktury korporacyjne. Opracowują strategię wzrostu, która często zakłada ekspansję spółki poprzez przejęcie innych graczy z tej samej branży. Często fundusze inwestują w młode, innowacyjne firmy i wspierają je w początkowej fazie rozwoju. Udana inwestycja private equity to korzyść dla obu stron – spółka rośnie i rozwija się, a fundusz po kilku latach może z dużym zyskiem sprzedać swoje udziały - tłumaczy Rafał Wiza, dyrektor w dziale audytu, szef zespołu private equity w KPMG w Polsce.

fot. mat. prasowe

Średni zwrot z inwestycji zrealizowanych w latach 2004-2013 (cash-on-cash return)

Spośród analizowanych spółek portfelowych, 80% w czasie trwania inwestycji odnotowało wzrost przychodów, a w przypadku 40% średnioroczny wzrost przychodów wynosił ponad 20%.


Polska – kraj pierwszego wyboru dla inwestorów w Europie Środkowo-Wschodniej

Sukcesy funduszy private equity w Polsce wynikają z przemyślanej i skutecznej strategii, ale także ze sprzyjających warunków panujących na polskim rynku. Polska oferuje inwestorom szybkie, a zarazem stabilnie tempo wzrostu gospodarczego, najlepiej rozwinięty rynek kapitałowy w Europie Środkowo-Wschodniej oraz stabilny i nowoczesny sektor bankowy. Aż 86% funduszy biorących udział w badaniu KPMG w Polsce jest zdania, że finansowanie dłużne jest łatwo dostępne i nie stanowi bariery w realizacji transakcji. Te czynniki powodują, że Polska jest zdecydowanie najatrakcyjniejszym rynkiem w Europie Środkowo-Wschodniej. W 2012 r. udział Polski we wszystkich inwestycjach private equity w tym regionie wyniósł 46%.

fot. mat. prasowe

Polska na tle Europy Środkowo-Wschodniej

Polska jest zdecydowanie najatrakcyjniejszym rynkiem w Europie Środkowo-Wschodniej.


- Kiedy 25 lat temu Polska i inne kraju bloku wschodniego weszły na drogę transformacji ustrojowo-gospodarczej, inwestorzy traktowali Europę Środkowo-Wschodnią jako jednolity region. Dzisiaj region ten jest wyraźnie zróżnicowany, a Polska należy do liderów. W odróżnieniu od wielu innych państw środkowoeuropejskich, Polska okazała się wyjątkowo odporna na kryzys, którego skutki po 2008 r. dotknęły całą Europę. Bardzo ważne dla inwestorów private equity są także wykształcone ramy instytucjonalne w postaci doradców finansowych, prawnych i podatkowych, jak i operacyjnych czy strategicznych. Pod tym względem Polska upodabnia się coraz bardziej do krajów Europy Zachodniej, jednocześnie oferując inwestorom potencjał wzrostowy typowy dla krajów, które nadrabiają dystans dzielący je od bardziej rozwiniętych gospodarek – mówi Piotr Grauer, dyrektor w dziale Corporate Finance w KPMG w Polsce.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: