eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Motywacja do pracy spada

Motywacja do pracy spada

2014-05-30 12:38

Motywacja do pracy spada

Motywacja do pracy spada © Syda Productions - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (6)

Aż 32 proc. pracowników w Polsce twierdzi, że ich motywacja do pracy spada. Co trzeci badany kojarzy pracę z obowiązkiem, natomiast rutynę wykonywanych czynności odczuwa 14 proc. zatrudnionych – wynika z badań Barometr Pracownika przeprowadzonych przez firmę badawczą IPSOS na zlecenie Edenred.

Przeczytaj także: Satysfakcja Polaków z pracy 2010

Wyniki przeprowadzonych badań mogą być dla pracodawców bodźcem do zdiagnozowania tych obszarów w firmie, które wymagają zmian. Postawa pracowników, wynikająca z odczuwanej przez nich satysfakcji i zadowolenia, stanowi kapitał, który w prosty sposób przekłada się na wyniki firmy, dlatego nie może być zlekceważony. Nie tylko podnoszenie umiejętności pracownika i egzekwowanie postawionych zadań powinno być więc dla pracodawcy kluczowe – równie ważne jest nagradzanie i motywowanie.

Zaangażowanie i motywacja do pracy

Co trzeci badany kojarzy pracę z obowiązkiem, przy czym częściej są to mężczyźni niż kobiety. Ponad połowa badanych czuje się bardzo lub za bardzo zaangażowana w swoją pracę, natomiast 1/3 odczuwa spadek motywacji do jej wykonywania. Obszary, z których respondenci są najbardziej zadowoleni, to relacje z przełożonym i atmosfera w pracy. Natomiast działania firm, które najczęściej oceniane były jako niewystarczające, dotyczą głównie zarządzania talentami, pakietu dodatkowych świadczeń dla pracowników oraz podnoszenia umiejętności zatrudnionych.

fot. mat. prasowe

Opinie pracowników na temat swojej firmy

Co trzeci badany kojarzy pracę z obowiązkiem, natomiast rutynę wykonywanych czynności odczuwa 14 proc. zatrudnionych


fot. mat. prasowe

Zaangażowanie w pracę

Ponad połowa badanych czuje się bardzo lub nawet za bardzo zaangażowana w swoją pracę. Jedynie 2% twierdzi, że nie czuje zaangażowania


fot. mat. prasowe

Motywacja do pracy

Spadek motywacji do pracy odczuwa 32% badanych. 59% badanych twierdzi, że ich motywacja pozostaje na takim samym poziomie.


Stres i nadgodziny zjawiskami powszechnymi

Blisko połowa badanych określiła poziom stresu w pracy jako wysoki. Odczuwają go częściej kobiety, kierownicy zespołów, pracownicy firm zatrudniających do 250 pracowników oraz osoby zatrudnione w firmach i organizacjach państwowych. Tempo pracy i ilość obowiązków sprawiają, że praca w nadgodzinach jest powszechnym zjawiskiem – jedynie 11% ankietowanych twierdzi, że nigdy nie zdarza im się pracować dłużej. Respondenci najczęściej pracują w weekendy lub wieczorami. Dla ponad 40% badanych nieobca jest praca w święta czy podczas urlopu. Jednak częsta praca po godzinach niekoniecznie przekłada się na brak satysfakcji z pracy. Co piąty badany, którego dotyczy praca w wymiarze dłuższym niż standardowy, jest ogólnie zadowolony z takiego stanu rzeczy.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (2)

  • Pracodawcy nie motywują pracowników

    leolew / 2014-05-30 17:07:54

    Najbardziej popularna forma motywacji pracowników, to negatywna, czyli kara. Praca według pracodawców jest obowiązkiem, a osiągnięcia kwalifikacyjne nie są premiowane, bo to w gestii pracownika jest być najlepszym. Jak być dobrze wykształconym nie mając środków na rozwój? Jeżeli pracodawca nie pomoże finansowo i jeszcze nie doceni wysiłku samofinansującego to zniechęcenie do działania spada. W pogoni za wskaźnikami w pracy dominuje wyścig szczurów, atmosfera jest stresująca i niekorzystnie wpływa na kolektywne relacje. Nadmierna eksploatacja siły roboczej degeneruje i zniechęca do pójścia do pracy. odpowiedz ] [ cytuj ]

  • migel233 / 2014-05-31 23:27:12

    Komentarz edytowany 1 raz (ostatnio 2014-05-31 23:27:29)

    A mnie się wydaje, że pracodawcy zaczynają powoli dostrzegać że bardziej się opłaca mieć zmotywowanego pracownika bo to przecież sama korzyść dla firmy dlatego coraz więcej z nich wprowadza systemy e-learningowe jak meminder żeby móc nie tylko doszkalać pracowników ale i monitorować efekty. Zresztą kiedy ktoś sam widzi swoje postępy i może się ciągle udoskonalać to i rośnie jego satysfakcja z pracy. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: