eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościPublikacje › Ubezpieczenie turystyczne: przezorność pomaga

Ubezpieczenie turystyczne: przezorność pomaga

2014-06-12 15:29

Ubezpieczenie turystyczne: przezorność pomaga

Wakacje 2014 © racamani - Fotolia.com

Decydując się na wakacyjny wypoczynek, szczególnie w standardzie all inclusive, wydajemy częstokroć dość znaczne kwoty. Całkiem pokaźne sumy przeznaczamy też na zakup wakacyjnych ubrań czy innych akcesoriów - kamer, aparatów fotograficznych. Niestety w wydatkach wakacyjnych po macoszemu traktujemy ubezpieczenie turystyczne. Warto jednak mieć na uwadze, że w ten sposób tanie wakacje mogą bardzo szybko przekształcić się w wypoczynek bardzo kosztowny, a za takie tanie wczasy możemy płacić przez lata.

Przeczytaj także: Ubezpieczenie turystyczne na wypadek rezygnacji z wyjazdu

Wybierając ofertę wakacyjnego wypoczynku kierujemy się - oprócz terminu i lokalizacji - na ogół zakresem oferty i ceną. Część z nas korzysta też z ofert last minute, licząc na jeszcze niższą cenę za wczasy. Biura podróży, konkurując również ceną, niestety wraz z ofertami wczasów proponują najtańsze warianty polis ubezpieczeniowych. Niestety tania polisa ubezpieczeniowa, oprócz tego że jest tania, rzadko kiedy miewa więcej zalet. Oczywiście wyjeżdżając na wakacje nikt nie myśli o ewentualnej chorobie czy wypadku, ale przezorność oraz szeroko pojmowany interes osobisty nakazują, by poważniej pomyśleć o własnym bezpieczeństwie i wykupić dodatkowe ubezpieczenie turystyczne. W porównaniu do całości kosztów ponoszonych przy okazji zakupu wczasów, a zwłaszcza zestawienie z kosztami które ponosi w razie choroby lub wypadku za granicą, opłacenie polisy turystycznej nie jest znaczącą pozycją w wakacyjnym budżecie.

Nieważne czy decydujemy się na wakacje all inclusive, opłacając je z dużym wyprzedzeniem, czy - licząc na uzyskanie atrakcyjnej ceny - wybieramy wakacje last minute, chcemy spędzić swój wymarzony urlop w możliwie najbardziej atrakcyjny sposób, nie obciążając świadomości najmniejszymi troskami. Wybierając się na wakacje w Chorwacji, Grecji, Egipcie, Hiszpanii, Turcji czy we Włoszech, z dzieckiem, w parze lub pojedynczo, rzadko kiedy w ferworze wakacyjnych przygotowań bierzemy pod uwagę możliwość jakiegokolwiek niepomyślnego wydarzenia. Zdarzeniem takim może być śmierć za granicą (co jednak - jak wskazują statystyki - jest dość mało prawdopodobne), ciężka choroba, wypadek (lekki albo ciężki, także skutkujący trwałym kalectwem czy długą rehabilitacją), ale także zostanie ofiarą kradzieży, zgubienie dokumentów, kart płatniczych, uszkodzenie sprzętu elektronicznego czy nawet popadnięcie na miejscu wypoczynku w konflikt z prawem. Wszelkie te zdarzenie mogą co najmniej popsuć komfort, ale też zmusić do przerwania wypoczynku, nie mówiąc już o kosztach które generują. Rozsądek i przezorność nakazują, by przed negatywnymi skutkami takich zdarzeń możliwie najlepiej się zabezpieczyć - również zawierając odpowiednie ubezpieczenie turystyczne.

Beztroski wypoczynek kontra rosyjska ruletka

Biura podróży prześcigają się w atrakcyjnych ofertach: wczasy za granicą, wczasy w Polsce, wycieczki zagraniczne, wycieczki objazdowe. Niemal wszystkie biura turystyczne mają w swej ofercie zarówno kosztowne imprezy w dalekich tropikalnych krajach, jak i tanie wczasy czy tanie wycieczki w "masowych" destynacjach. Foldery operatorów turystycznych reklamowe prezentują słoneczne, piaszczyste plaże, wspaniałe hotele, komfortowo wyposażone pokoje hotelowe czy domki letniskowe, atrakcyjne widoki, obiecując niezapomniane wakacje. I tak właśnie na ogół bywa - dla większości osób udających się na wakacyjny wypoczynek, wczasy są udane i pozostają po nich wspaniałe wspomnienia, udokumentowane setkami fotografii. Jednak nie dla wszystkich - corocznie część turystów ulega wypadkom, jest okradana, gubi dokumenty, choruje czy nawet umiera w czasie wczasów.

Wypoczywając, jesteśmy - tak samo jak w codziennym życiu - narażeni na różne zagrożenia, a ignorowanie bądź niezauważanie ich przypomina grę w rosyjską ruletkę. Ruletkę, która może okazać się wyjątkowo kosztowna - jak na przykład w przypadku choroby (gdy należy wdrożyć kosztowniejsze leczenie), śmierci (gdy trzeba przetransportować do kraju zwłoki) czy nieszczęśliwego wypadku (kosztowne leczenie oraz rehabilitacja, utrata zdrowia, trwałe kalectwo, utrata możliwości zarobkowych). Wówczas już - po fakcie - zdarzenie takie rujnuje wielu osobom życie. Recepta na złagodzenie skutków jest prosta - odpowiednie ubezpieczenie turystyczne. Oczywiście najlepsze nawet ubezpieczenie nie pozwoli na uniknięcie wypadku czy choroby, ale pozwolić może na ograniczenie skutków takiego zdarzenia, głównie finansowych.

Recepta: ubezpieczenie turystyczne

Rynek nie znosi próżni, zatem zapotrzebowanie na ubezpieczenia podróżne dla turystów znalazło bardzo szybko odbicie w ofercie ubezpieczycieli, którzy wprowadzili różne warianty ubezpieczeń turystycznych dla osób wybierających rozmaite modele spędzania wakacji. I tak, można wybrać pakiety ubezpieczeń dla osób aktywnie spędzających wakacje, w tym uprawiających sporty ekstremalne, dla "zwykłych" turystów wyjeżdżających np. do popularnych kurortów Egiptu, Tunezji, czy Turcji, dla turystów zmotoryzowanych, podróżujących po Europie samochodem, czy nawet dla wypoczywających dzieci (obozy, kolonie). Pakiety obejmują ubezpieczenia on następstw nieszczęśliwych wypadków, w dość zróżnicowanym zakresie odpowiedzialności ubezpieczyciela (zależy oczywiście od tego wysokość składki), ubezpieczenia kosztów leczenia (także dla osób o podwyższonym ryzyku urazów, czy poszerzające zakres EKUZ dla podróżujących po Europie), ubezpieczenia OC (odpowiedzialności cywilnej za wyrządzone szkody, również przez dzieci), ubezpieczenia samochodowe, ubezpieczenia majątku (np. sprzętu elektronicznego), sprzętu sportowego a także mniej lub bardziej rozbudowane zestawy usług assistance. Oferta ubezpieczeń turystycznych jest mocno zróżnicowana, dlatego przed ostateczną decyzją warto zaznajomić się szczegółowo z ofertą ubezpieczycieli, lub skorzystać z usług doradców (brokerów) ubezpieczeniowych.

Ubezpieczenia online

Za pośrednictwem Internetu możemy sprawdzić ofertę zdecydowanej większości działających w Polsce firm ubezpieczeniowych. Wiele serwisów internetowych ubezpieczycieli pozwala też na przybliżone wyliczenie wielkości składki w zależności od szczegółowych warunków ubezpieczenia, takich jak na przykład maksymalna kwota kosztów leczenia objętych polisą, wysokość ubezpieczenia na życie czy kraj docelowy. W wyborze optymalnego ubezpieczenia turystycznego mogą również pomóc specjalistyczne portale, umożliwiające np. porównywanie pakietów ubezpieczeniowych czy wyszukiwanie optymalnych ofert, według zadanych przez użytkownika wymagań.

oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: