eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Nowoczesna Gospodarka: zatrudnienie w I kw. 2014

Nowoczesna Gospodarka: zatrudnienie w I kw. 2014

2014-05-16 12:01

Nowoczesna Gospodarka: zatrudnienie w I kw. 2014

Rekordowy wzrost zatrudnienia w Nowoczesnej Gospodarce © sommai - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

W I kw. 2014 r. przedsiębiorstwa Nowoczesnej Gospodarki odnotowały 4,42 proc. wzrost zatrudnienia wobec analogicznego okresu ubiegłego roku – wynika z najnowszego raportu „Zatrudnienie w Nowoczesnej Gospodarce Q1 2014” opracowanego przez ADP Polska, wiodącego dostawcę rozwiązań do zarządzania kapitałem ludzkim.

Przeczytaj także: Nowoczesna Gospodarka: zatrudnienie w IV kw. 2013

Pierwszy raz od czterech kwartałów, wzrost zatrudnienia w firmach usługowych Nowoczesnej Gospodarki był wyższy (4,53 proc.) niż w firmach produkcyjnych (4,21 proc.). Największy, nienotowany dotychczas skok zatrudnienia zarejestrowały mniejsze przedsiębiorstwa produkcyjne Nowoczesnej Gospodarki, zatrudniające do 500 pracowników (7,84 proc.). Za nimi uplasowały się mniejsze firmy usługowe (5,64 proc.). Tym samym, po raz pierwszy w historii publikacji raportu ADP Polska, w obu sektorach jednocześnie – zarówno w usługach, jak i w produkcji – wzrost zatrudnienia był wyższy w mniejszych firmach niż w większych przedsiębiorstw (powyżej 500 pracowników).

W pierwszych trzech miesiącach 2014 r. odnotowano również pozytywne zmiany na całym rynku. Firmy z sektora Nowoczesnej Gospodarki nadal zatrudniają znacznie chętniej w porównaniu do ogółu polskich przedsiębiorstw, ale rynek powoli podąża śladem awangardy biznesu. Dane Głównego Urzędu Statystycznego dla ogółu przedsiębiorstw nie wskazują na spadek zatrudnienia, a na stabilizację w styczniu i nieznaczny wzrost w lutym i marcu (kolejno 0,2 proc. i 0,5 proc.), co skutkowało wzrostem w całym I kw. 2014 r. o 0,1 proc.

– Najnowsze dane GUS potwierdziły nasze prognozy – wzrost zatrudnienia w Nowoczesnej Gospodarce pociągnął za sobą zmiany na całym rynku. Jeszcze rok temu przyjmowano nasze predykcje z niedowierzaniem, a teraz widzimy, że rzeczywiście ogół polskich przedsiębiorstw powoli podąża śladem liderów. Jednak dorównanie do poziomu wiodących firm to maraton, a nie sprint. Nowoczesna Gospodarka nadal wyraźnie się wybija. Przedsiębiorstwa te stale usprawniają swoją działalność, wkraczają na nowe rynki zbytu, poszerzają portfolio produktów i usług, zwiększają zatrudnienie, a przede wszystkim korzystają z outsourcingu. Dzięki kolejnym zleceniom, mniejsze firmy mogą rozwijać swój biznes, stosować coraz nowsze technologie oraz zwiększać swoje zespoły. Natomiast duże przedsiębiorstwa – poprzez outsourcing wybranych obszarów i procesów – zyskują cenny czas oraz oszczędzają zasoby i środki finansowe, które mogą wykorzystać w celu pozyskiwania nowych klientów i rozszerzania zakresu działalności. Dlatego z całą pewnością możemy stwierdzić, że model prowadzenia biznesu stosowany przez Nowoczesną Gospodarkę przynosi wymierne korzyści zarówno firmom z jej sektora – niezależnie od ich wielkości, jak i całemu rynkowi – powiedział Dariusz Terlecki, Dyrektor Sprzedaży i Marketingu ADP Polska, pomysłodawca i jeden z autorów polskiej edycji raportu.

fot. sommai - Fotolia.com

Rekordowy wzrost zatrudnienia w Nowoczesnej Gospodarce

W I kw. 2014 r. przedsiębiorstwa Nowoczesnej Gospodarki odnotowały 4,42 proc. wzrost zatrudnienia wobec analogicznego okresu ubiegłego roku.


Iwona Kubeczek, Menedżer ds. Rozwoju, ADP Polska

Poszczególne sektory gospodarki są ze sobą ściśle powiązane. Wzrost zatrudnienia w jednym segmencie pociąga za sobą tworzenie nowych miejsc pracy w innych sektorach. Ożywienie odnotowane przez ADP Polska znalazło potwierdzenie w danych GUS, ale także we wskaźniku koniunktury PMI. Polski sektor przemysłowy odnotował najwyższy wskaźnik PMI od ponad trzech lat (55,1 pkt). Co istotne, wzrósł również wspólny wskaźnik PMI dla przemysłu i sektora usług całej strefy euro. Dane te wskazują, iż strefa euro nabiera siły. Zjawisko to jest bardzo pozytywne dla polskiego biznesu nastawionego na eksport, gdyż wskazuje na wzrost rynków zbytu i zewnętrznych zamówień w kolejnych miesiącach.

fot. mat. prasowe

Nowoczesna Gospodarka

W pierwszych trzech miesiącach 2014 r. odnotowano również pozytywne zmiany na całym rynku. Firmy z sektora Nowoczesnej Gospodarki nadal zatrudniają znacznie chętniej w porównaniu do ogółu polskich przedsiębiorstw, ale rynek powoli podąża śladem awangardy biznesu.


Mariola Franko, HR Manager, Grupa ARYZTA, do której należą spółki FSB i Hiestand

W grupie ARYZTA przeprowadziliśmy znaczne procesy rekrutacyjne pod koniec 2013 r. Wówczas otworzyliśmy nowy zakład produkcyjny FSB Piekarnia Strzegom, który – ze względu na ogromne zapotrzebowanie klientów – jest obecnie znacznie większy niż pierwotnie planowano. W I kw. 2014 r. skupiliśmy się na poszukiwaniu specjalistów i menedżerów. Jako lider kategorii mrożonych produktów piekarniczych, ale jednocześnie nowy gracz na polskim rynku, ważne są dla nas przede wszystkim wysokie kompetencje, praktyczne doświadczenie zawodowe oraz umiejętność odnalezienia się w dynamicznej organizacji, charakteryzującej się wysokim poziomem zmian. Analizując kondycję rynku, w kolejnych miesiącach spodziewam się wzrostu zatrudnienia w całym sektorze produkcyjnym. Będzie on zauważalny zwłaszcza w tych firmach, które – tak, jak ARYZTA – stawiają na innowacje, rozwój, odpowiadają na potrzeby klientów, ale także potrafią je kreować.

Dominika Staniewicz, ekspert Business Centre Club

Wysoki wzrost zatrudnienia w mniejszych firmach produkcyjnych i usługowych Nowoczesnej Gospodarki jest ściśle powiązany z ożywieniem w dużych przedsiębiorstwach. To właśnie mniejsze firmy okołobranżowe świadczą wiele usług, które są outsourcowane przez duże podmioty w celu zwiększenia lub utrzymania elastyczności. Wzrost produkcji w dużych firmach niemal automatycznie zwiększa liczbę i skalę zamówień w małych zakładach produkcyjnych, które dostarczają części i podzespoły niezbędne do zrealizowania końcowego produktu. Poprawa koniunktury wpływa zatem na tworzenie nowych miejsc pracy we wszystkich sektorach.

Michał Szot, ekspert rynku HR

Wyższy wzrost zatrudnienia w firmach usługowych Nowoczesnej Gospodarki niż w firmach produkcyjnych wynika z mniejszej wrażliwości przedsiębiorstw z sektora usług na spowolnienie gospodarcze. Część dużych firm usługowych pracuje bowiem na rzecz globalnych klientów, którzy w mniejszym stopniu odczuwają efekty kryzysu. Są to m.in. firmy branży informatycznej, centra usług wspólnych oraz przedsiębiorstwa specjalizujące się w outsourcingu procesów biznesowych. Nie powinien również dziwić wyższy wzrost zatrudnienia w mniejszych przedsiębiorstwach niż w dużych firmach. Zjawisko to wynika z większej elastyczności małych przedsiębiorstw – mogą one znacznie szybciej i efektywniej reagować na zmiany rynkowe. Branża usługowa ogólnie prężnie rozwija się w Polsce i przyczynia się do wzrostu zatrudnienia. Cieszy również to, że nasz kraj jest postrzegany, jako stabilna gospodarka i przyciąga nowe inwestycje, czego przykładem jest ostatnie wejście centrów logistycznych Amazon do Polski. Szkoda, że – mimo tych pozytywnych sygnałów – nadal niewiele się zmieniło jeśli chodzi o obciążenia pracodawców fiskalnymi kosztami pracy. Pracodawcy poszukują oszczędności, dlatego rośnie liczba umów zleceń oraz szara strefa w małych i mikro przedsiębiorstwach.

Informacje o raporcie
Raport „Zatrudnienie w Nowoczesnej Gospodarce Q4 2013” jest piątym z cyklu raportów dedykowanych sektorowi Nowoczesnej Gospodarki, które przygotowywane są przez ADP Polska cyklicznie – w formie podsumowań kwartalnych i rocznych. Raport został opracowany przez ekspertów ADP Polska w oparciu o rzeczywiste dane dotyczące poziomu zatrudnienia klientów firmy w okresie Q4 2010 – Q4 2013, które zostały zestawione z danymi Głównego Urzędu Statystycznego, reprezentującymi całość rynku zatrudnienia w Polsce. Obliczenia dotyczące Nowoczesnej Gospodarki uwzględniają wyłącznie wzrost organiczny, z wyłączeniem zjawisk typu fuzje i przejęcia kapitałowe pomiędzy przedsiębiorstwami. Próba badawcza to ponad 100 firm korzystających z usług ADP Polska, w tym 1/3 firm produkcyjnych, 2/3 firm usługowych oraz ok. 100 tys. obsługiwanych pracowników w ciągu miesiąca. Pod uwagę brane były firmy Nowoczesnej Gospodarki, czyli przedsiębiorstwa będące liderami rynku w swoich branżach – innowacyjne, elastyczne organizacyjnie, często posiadające kapitał zagraniczny i stosujące zaawansowane technologicznie narzędzia oraz korzystające z outsourcingu. Wśród przebadanych branż należy wymienić: sprzedaż detaliczną, usługi, produkcję, telekomunikację, IT, finanse oraz farmację. Raport wzorowany jest na cenionym na całym świecie zestawieniu National Employment Report® przygotowywanym przez ekspertów ADP Research Institute® oraz Moody’s Analytics w USA.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: