eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Jak w 6 krokach zwiększyć bezpieczeństwo w Internecie

Jak w 6 krokach zwiększyć bezpieczeństwo w Internecie

2014-05-12 10:45

Przeczytaj także: Bezpieczeństwo w sieci: 6 najczęstszych błędów


Zasada 3: Uważaj na publiczne sieci Wi-Fi

Dostęp do Internetu możemy mieć dziś niemal wszędzie: w kawiarni, w centrum handlowym, na placu czy w autobusie. Przed połączeniem się z siecią Wi-Fi warto jednak sprawdzić jaki jest jej status. Jeśli jest to sieć „publiczna” istnieje ryzyko „podejrzenia” przez osoby trzecie przesyłanych danych, w tym tych podawanych podczas zakupów online czy wykonywania przelewu. Dlatego bezwzględnie unikaj wykorzystywania wrażliwych danych w miejscach publicznych, gdzie łatwo można paść ofiarą „złodziei”. Najbezpieczniej jest korzystać z sieci oznaczonych jako „prywatna”, które wymagają podania hasła przed ich włączeniem.

Zasada 4: Pomyśl, zanim umieścisz coś w Sieci

Wszystko, co zostaje zamieszczone w Internecie ma dużą szansę pozostać tam na zawsze. Przerażające? Dlatego warto zastanowić się zawsze dwa razy, zanim opublikujesz coś na Facebooku czy innym portalu społecznościowym lub wyślesz e-mailem. Czasami zwykły zbieg okoliczności może sprawić, że dane, które podajesz zaufanym osobom w prywatnej wiadomości zostaną ujawnione.

fot. mat. prasowe

Zasada 3 i 4

Przed połączeniem się z siecią Wi-Fi warto jednak sprawdzić jaki jest jej status. Jeśli jest to sieć „publiczna” istnieje ryzyko „podejrzenia” przez osoby trzecie przesyłanych danych, w tym tych podawanych podczas zakupów online czy wykonywania przelewu.


Zasada 5: Uważaj na podejrzane maile i strony internetowe

Niektóre e-maile, które trafią do Twojej skrzynki mogą być próbą wyłudzenia danych, np. danych logowania do banku czy serwisu internetowego. Nie wolno na nie odpowiadać, klikać w zawarte w nich linki, ani też podawać żadnych informacji. Fałszywy e-mail przekierowuje do strony logowania, która została przygotowana w celu przechwycenia Twoich danych. Zwracaj więc za każdym razem uwagę jak taka strona wygląda i jeśli różni się choćby nieznacznie od tej, którą znasz – zaniechaj dalszych kroków i nie podawaj na niej żadnych danych. W przeciwnym razie możesz paść ofiarą tzw. phishingu, czyli wyłudzenia poufnych informacji przez witrynę podszywającą się np. pod stronę WWW banku.

fot. mat. prasowe

Zasada 5

Niektóre e-maile, które trafią do Twojej skrzynki mogą być próbą wyłudzenia danych, np. danych logowania do banku czy serwisu internetowego. Nie wolno na nie odpowiadać, klikać w zawarte w nich linki, ani też podawać żadnych informacji.


- Strona logowania, na której podajemy najbardziej wrażliwe dane, np. hasło do konta bankowego, hasło do serwisu płatności online, hasło do sklepu internetowego lub serwisu aukcyjnego musi być zawsze zabezpieczona specjalnym protokołem szyfrującym „https”, który zapobiega przechwyceniu wpisywanych danych przez osoby trzecie. Adres bezpiecznej strony rozpoczyna się od skrótu „https” w miejscu zwykłego „http”. Dodatkowo w pasku adresu pojawia się symbol kłódki lub charakterystyczne zielone pole, w zależności od rodzaju przeglądarki – mówi Adrian Witkowski, Compliance Manager PayU i radca prawny. – Wszystkie dane podawane na takiej stronie są szyfrowane za pomocą tzw. protokołu SSL, który zapewnia bezpieczne logowanie – dodaje.

Zasada 6: Zadbaj o bezpieczne hasło

W miarę możliwości staraj się stworzyć inne hasło dostępu do każdego serwisu internetowego, z którego korzystasz. Pamiętaj też aby co jakiś czas je zmieniać, dzięki czemu zminimalizujesz szanse na jego przejęcie czy włamanie. Dobrą praktyką będzie także każdorazowe wpisywanie haseł ręcznie, zamiast zapisywanie ich w przeglądarce.

fot. mat. prasowe

Zasada 6

W miarę możliwości staraj się stworzyć inne hasło dostępu do każdego serwisu internetowego, z którego korzystasz.


poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Przede wszystkim prewencja

    Kosztowny / 2014-06-04 10:29:35

    Nikt i nic nie uchroni cię przed wirusami, jeśli będziesz przeglądał sieć bez głowy. Są strony, które mogą mieć bardzo wysokie zabezpieczenia, ale jeśli będziemy klikać bez opamiętania i tak skończy się to źle. Tutaj można znaleźć kilka przykładów: http://tani.net.pl/najniebezpieczniejsze-miejsca-w-internecie/ odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: