eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Jak w 6 krokach zwiększyć bezpieczeństwo w Internecie

Jak w 6 krokach zwiększyć bezpieczeństwo w Internecie

2014-05-12 10:45

Jak w 6 krokach zwiększyć bezpieczeństwo w Internecie

Jak w 6 krokach zwiększyć bezpieczeństwo w Internecie? © Minerva Studio - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Regularnie aktualizuj oprogramowanie oraz system operacyjny, korzystaj z antywirusa i firewalla, uważaj na publiczne sieci Wi-Fi, pomyśl, zanim umieścisz coś w sieci, uważaj na podejrzane maile i strony internetowe oraz zadbaj o bezpieczne hasło. W ten sposób zminimalizujesz niebezpieczeństwo, które czyha na ciebie w sieci - radzi PayU.
Bez wątpienia zakupy internetowe są bardzo wygodne i szybkie. Zarówno sklepy, jak i dostawcy płatności tacy jak np. najpopularniejsze w Polsce PayU, dokładają starań, by wszystkie transakcje przebiegały nie tylko sprawnie, ale i całkowicie bezpiecznie. Służą temu różnego rodzaju certyfikaty, licencje i protokoły szyfrujące, o których informacje można znaleźć na stronach serwisów, z których korzystamy.

Żeby jednak wszystko odbyło się bez zbędnych komplikacji, warto również samodzielnie zadbać o własne bezpieczeństwo w świecie online i to nie tylko podczas robienia zakupów i płacenia za nie, ale także podczas innych aktywności w sieci. PayU, obsługując największą liczbę transakcji zakupowych w polskim Internecie, przygląda się zachowaniu e-konsumentów w ich relacjach ze sklepami internetowymi i bankami. Obserwacje doprowadziły do wniosku, że wprowadzenie prostych, ale ważnych zwyczajów e-konsumenta dotyczących bezpieczeństwa w Internecie korzystnie wpływa na bezpieczeństwo transakcji. W związku z tym, że zbliża się okres wakacji i podróży, a także dlatego, że korzystamy z coraz większej liczby urządzeń, warto pamiętać o absolutnych podstawach.

PayU, największy dostawca płatności internetowych w Polsce, przygotował infografikę z 6 podstawowymi zasadami, których przestrzeganie zwiększy Twoje bezpieczeństwo w Internecie. Oto one:

fot. Minerva Studio - Fotolia.com

Jak w 6 krokach zwiększyć bezpieczeństwo w Internecie?

Regularnie aktualizuj oprogramowanie oraz system operacyjny, korzystaj z antywirusa i firewalla, uważaj na publiczne sieci Wi-Fi, pomyśl, zanim umieścisz coś w sieci, uważaj na podejrzane maile i strony internetowe oraz zadbaj o bezpieczne hasło.


Zasada 1: Regularnie aktualizuj oprogramowanie oraz system operacyjny

Każde oprogramowanie może posiadać luki, które mogą okazać się groźne dla bezpieczeństwa Twoich danych. Aby je wyeliminować regularnie instaluj zalecane aktualizacje na każdym urządzeniu. Dotyczy to tak samo komputerów, jak i smartfonów, za pośrednictwem których coraz częściej robimy zakupy i płacimy za nie, wykonujemy przelewy, korzystamy z serwisów społecznościowych.

Pamiętaj też aby nie pozostawiać komputera czy telefonu bez nadzoru, zwłaszcza, jeśli w przeglądarce internetowej lub aplikacji włączona jest opcja „zapamiętaj hasło”. Warto za każdym razem wylogować się nie tylko ze strony internetowej banku, lecz także z poczty e-mail lub portalu społecznościowego. Tak, by nikt niepowołany nie zdobył dostępu do poufnych danych.

Zasada 2: Korzystaj z antywirusa i firewalla

Część z nas rzadko kiedy wiąże bezpieczeństwo zakupów ze stanem własnego komputera. A tymczasem może się zdarzyć, że wirusy komputerowe lub tzw. złośliwe oprogramowanie wyłudzające dane spowodują nie tylko awarię sprzętu, lecz także wykradną prywatne informacje. Aby skutecznie przeciwdziałać takim sytuacjom, zainstaluj program antywirusowy i możliwie jak najczęściej aktualizuj bazę wirusów.

fot. mat. prasowe

Zasada 1 i 2

Każde oprogramowanie może posiadać luki, które mogą okazać się groźne dla bezpieczeństwa Twoich danych.


 

1 2

następna

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Przede wszystkim prewencja

    Kosztowny / 2014-06-04 10:29:35

    Nikt i nic nie uchroni cię przed wirusami, jeśli będziesz przeglądał sieć bez głowy. Są strony, które mogą mieć bardzo wysokie zabezpieczenia, ale jeśli będziemy klikać bez opamiętania i tak skończy się to źle. Tutaj można znaleźć kilka przykładów: http://tani.net.pl/najniebezpieczniejsze-miejsca-w-internecie/ odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: