eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościPublikacje › Innowacyjność przedsiębiorstw a dostępność dotacji unijnych 2014-2020

Innowacyjność przedsiębiorstw a dostępność dotacji unijnych 2014-2020

2014-04-24 09:32

Przeczytaj także: 5 wskazówek, jak zwiększyć szanse na dotacje na badania i rozwój


Oczywiście wiele przedsiębiorstw nadal skupia swoje oczekiwania na pozyskaniu dofinansowania na zakup wyposażenia. Z drugiej jednak strony największe ryzyko inwestycyjne związane jest z generowaniem nowych koncepcji, zmian technologicznych a nie zakupami urządzeń spełniających konkretne potrzeby produkcyjne czy rozwojowe.

Z tego punktu widzenia udział środków publicznych, w nowej perspektywie, dotyczyć będzie zwłaszcza tych obszarów, które dla przedsiębiorcy oznaczają największe ryzyko – w tym ryzyko niepowodzenia przyjętej koncepcji, ryzyko rynkowe, ryzyko czasu. Oczywiście ich wpływ na powodzenie może zostać ograniczony m.in. poprzez zaangażowanie wiedzy i doświadczeń sektora nauki.

Środki finansowe w nowej perspektywie będą miały szczególną rolę a mianowicie pobudzenie innowacyjności nie poprzez bezpośrednie inwestycje, które tak naprawdę są już jej efektem, ale u samego źródła – czyli dzięki intensywnemu wspieraniu procesów kreowania innowacji (w ramach realizacji prac badawczo-rozwojowych). A zatem większy niż dotychczas nacisk na realizację projektów badawczych (w tym ze szczególnym naciskiem na proces przenikania sfery nauki i sfery gospodarki) to konieczność. Jest to niewątpliwie podyktowane efektami okresu 2007-2013, gdzie w znaczącym stopniu dofinansowana została sfera naukowa (stworzono infrastrukturę uczelni, państwowych laboratoriów, dofinansowano kadrę) – dlatego naturalnie, kolejnym krokiem jest zwrócenie uwagi przedsiębiorców na korzystanie w Polsce z istniejącego potencjału. Dodatkowo poziom nakładów Państwa na sektor B+R jest obecnie na zadowalającym poziomie. Tak więc zapoczątkowany trend wzrostowy może zostać utrzymany dzięki zainicjowaniu tego rodzaju działalności na szeroką skalę w sektorze przedsiębiorstw. Może to zostać zrealizowane również poprzez promowanie kultury tworzenia konsorcjów – nie tylko ze sferą nauki ale także z innymi firmami. Dzięki połączeniu wspólnych doświadczeń i wiedzy (w tym także wiedzy rynkowej) różnych podmiotów wygenerowany zostanie efekt synergii, który jeszcze mocniej podkreśli innowacyjność.

Dotacje dla innowacyjnych

W nowej perspektywie finansowane będą innowacyjne pomysły w innowacyjnych przedsiębiorstwach. Jest to myśl przewodnia procesu jak najbardziej efektywnego wykorzystania dostępnych środków. Zwrócić też trzeba uwagę, iż efektywne wykorzystywanie oznaczać będzie wspieranie tych obszarów, które w przyszłości owocować będą wzrostem konkurencyjności i znaczenia polskiej gospodarki na tle Europy i docelowo świata. Dlatego wsparciem objęte zostaną zupełnie nowe przedsięwzięcia charakteryzujące się znaczącym wpływem na rozwój naszej gospodarki.

Dla rodzimych podmiotów taka zmiana kierunku rozdzielania dotacji, lepiej przygotuje je do ubiegania się o dofinansowanie w ramach centralnego budżetu UE. W Polsce dotacje z Brukseli są mało popularne a przecież wspierają (i wspierać będą) najbardziej innowacyjne przedsięwzięcia i pomysły. Dlatego też jednym z celów nowej perspektywy jest przygotowanie podmiotów do aktywnego udziału w procesie kreowania innowacyjności i konkurencyjności gospodarki Europy na tle świata.

Magdalena Mróz,

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: