eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPrzemysł › KGHM sięga do głębszych złóż

KGHM sięga do głębszych złóż

2014-04-23 00:48

KGHM sięga do głębszych złóż

Kopalnia © TTstudio - Fotolia.com

KGHM sięga coraz głębiej. Miedziowy gigant rozpoczyna wydobycie ze złoża zlokalizowanego na głębokości ponad 1200 metrów. Eksploatacja złoża Głogów Głęboki-Przemysłowy umożliwi przedłużenie wydobycia w Polsce na własnym złożu KGHM przez kolejne 30–40 lat. Dotychczas miedziowy kombinat pozyskiwał rudy ze złóż położonych na głębokości 950 metrów.

Przeczytaj także: Iron Man z KGHM

Wstępne prace przygotowawcze do wydobycia w obszarze złoża Głogów Głęboki-Przemysłowy KGHM rozpoczął jeszcze w roku 2010. Budowa infrastruktury obsługującej wydobycie w tym złożu zakończy się w 2019 roku. Szyb docelowo będzie miał głębokość 1340 metrów.

Dotychczas KGHM na uruchomienie wydobycia w złożu GG-P wydał już 931 mln zł. Szacowane zasoby złoża wynoszą ponad 300 mln ton rudy, przy średniej zawartości miedzi na poziomie 2,5 procent. Złoże to będzie eksploatowane przez kopalnie „Rudna” i „Polkowice-Sieroszowice”. Maksimum eksploatacji ma przypaść na lata 2028–2035, kiedy to wydobycie z tego obszaru GG-P ma wynosić 10–11 mln ton rudy rocznie.

– Zagospodarowywanie złóż zalegających poniżej poziomu 1200 metrów jest dla KGHM naturalnym kierunkiem rozwoju w Polsce. Rozpoczęcie produkcji w obszarze Głogów Głęboki-Przemysłowy to dla nas otwarcie bramy do nowych zasobów o wysokiej zawartości miedzi. Naszym celem jest przedłużenie wykorzystania optymalnych zdolności produkcyjnych kopalń i hut w Polsce o kolejne dziesięciolecia. Chcemy utrzymać wydobycie około 30 mln ton rudy i produkcję około 2 mln ton koncentratu miedzi rocznie. Pracujemy również nad rozpoznaniem potencjału dalszej eksploatacji w obszarach położonych na północ od obecnie zagospodarowywanych złóż – mówi Herbert Wirth, prezes zarządu KGHM.

"Zejście" z eksploatacją o 260 metrów w dół oznacza dla kopalni spore wyzwanie, bowiem wraz z głębokością znacznie rośnie temperatura skał oraz wilgotność powietrza. W celu umożliwienia wydobycia z głębszych poziomów kopalnie musiały zwiększyć moc wentylatorów i klimatyzacji.

oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Więcej na ten temat: KGHM, górnictwo, miedź, wydobycie

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: