eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Legalna branża bukmacherska: obroty 2013

Legalna branża bukmacherska: obroty 2013

2014-04-23 13:08

Legalna branża bukmacherska: obroty 2013

Problemem branży są nielegalni operatorzy © aarstudio - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Niemal 853 miliony złotych - tyle w minionym roku wyniosła suma wpłaconych stawek u legalnie działających w Polsce bukmacherów, będących członkami Stowarzyszenia Pracodawców i Pracowników Firm Bukmacherskich. Problemem branży nadal są nielegalni operatorzy, zagarniający aż 91 procent rynku. "Dzięki" tej działalności budżet państwa ma tracić nawet 200 milionów złotych rocznie.

Przeczytaj także: Bukmacherzy a ustawa hazardowa

Legalna branża w 2013 roku

Polska legalna branża bukmacherska w 2013 roku osiągnęła obroty w wysokości 852,89 mln złotych brutto. Członkowie Stowarzyszenia Pracodawców i Pracowników Firm Bukmacherskich najlepszy wynik odnotowali w IV kwartale 2013 roku, 251,3 mln złotych. Stanowi to 29,47% obrotu za cały rok – w 2012 roku również IV kwartał był najlepszy, a analogiczny odsetek wynosił 30,27%.

Polacy coraz chętniej obstawiają przez Internet. Zakłady online charakteryzują się silną tendencją wzrostową i już stanowią blisko 23% łącznych obrotów legalnej branży, tj. 195,3 mln złotych. Ten trend będzie przybierał na sile, firmy działające na podstawie zezwolenia Ministerstwa Finansów rozwijają m.in. zakłady „na żywo”, które w krajach Europy zachodniej stanowią ponad 50% wszystkich zawieranych zakładów.

fot. mat. prasowe

Obroty legalnych operatorów bukmacherskich w 2013

Polska legalna branża bukmacherska w 2013 roku osiągnęła obroty w wysokości 852,89 mln złotych brutto.


Branża nielegalna i straty budżetu

Jak wynika z raportu opracowanego przez firmę doradczą Roland Berger, aż 91% polskiego rynku zakładów wzajemnych online jest kontrolowane przez nielegalne podmioty. W praktyce operatorzy z „szarej strefy” świadczący usługi w Internecie są całkowicie bezkarni, a przez ich konta rokrocznie przepływa kwota minimum 4,15 mld złotych. Obrót ten pozostaje nieopodatkowany. Gdyby jednak egzekwowano obowiązujące w Polsce prawo, to – według raportu firmy Roland Berger – wpływy do państwowej kasy wzrosłyby o 1,7 mld złotych w latach 2014-2020, czyli ponad 200 mln rocznie.

fot. mat. prasowe

Obroty legalnych operatorów bukmacherskich w 2013 w mln zł

Polacy coraz chętniej obstawiają przez Internet. Zakłady online charakteryzują się silną tendencją wzrostową i już stanowią blisko 23% łącznych obrotów legalnej branży, tj. 195,3 mln złotych.


Egzekwowanie prawa – postulaty Stowarzyszenia Pracodawców i Pracowników Firm Bukmacherskich

Legalnie działające podmioty od dłuższego czasu apelują o egzekwowanie obowiązującego prawa oraz likwidację olbrzymiej „szarej strefy”. Branża przedstawia sprawdzone i działające w innych krajach europejskich rozwiązania. Resort Finansów – co zaskakujące – nie jest nimi jednak zainteresowany. Ministerstwo Finansów swoją bierność tłumaczy rzekomym społecznym przyzwoleniem do ‘wolności w internecie’ . Jednakże przestrzeganie zapisów ustawy nie ma nic wspólnego z cenzurą internetu, a stanowisko Ministerstwa Finansów stwarza niebezpieczny precedens zachęcający do łamania prawa.

Efektywna walka z „szarą strefą” internetowych zakładów sportowych to kompilacja kilku narzędzi kontrolnych. Przede wszystkim jednak nacisk powinien zostać położony na skuteczne egzekwowanie istniejącego prawa za pomocą instrumentów kontroli rynku zakładów bukmacherskich online – wzorem wielu europejskich krajów.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (2)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: