eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Co ułatwia negocjacje płacowe?

Co ułatwia negocjacje płacowe?

2014-03-28 12:46

Co ułatwia negocjacje płacowe?

Polacy chcą znać wynagrodzenia innych © fotoaloja - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Raport "Polacy mówią o płacy" opracowany przez portal Pracuj.pl pokazuje, że wynagrodzenia stanowczo nie są ulubionym tematem polskich pracowników. Z drugiej jednak strony okazuje się, że wiedza na temat pensji innych jest przydatnym narzędziem w negocjowaniu warunków płacowych. Takiego zdania jest aż 56 procent pracujących w wieku 18-29 lat.

Przeczytaj także: Wynagrodzenia Polaków to tabu

Jak pokazuje Raport „Polacy mówią o płacy”, aż 64% respondentów w wieku od 18 do 29 lat chciałoby znać wysokość zarobków innych osób pracujących na tym samym stanowisku, w tej samej branży. 56% przedstawicieli tej grupy wiekowej uważa również, że posiadanie takiej wiedzy pomogłoby im w negocjacjach wysokości wynagrodzenia z pracodawcą. Tego samego zdania jest jedynie 22% badanych po 50-tym roku życia.

- Dobry start kariery może ułatwić sukces zawodowy. Młodzi ludzie, nieposiadający doświadczenia również w obszarze finansowym, potrzebują informacji o szacunkowych zarobkach, jakich mogą spodziewać się, obejmując pierwsze i kolejne stanowiska pracy. Dzięki raportom wynagrodzeń, które udostępniamy użytkownikom, mogą porównać swoją pozycję na tle innych zatrudnionych, a także zdobyć wiedzę pomocną przy niełatwym negocjowaniu podwyżki z pracodawcą – twierdzi Maciej Bąk, ekspert ds. Raportów Wynagrodzeń serwisu Zarobki.pracuj.pl.

Jak pokazuje Raport „Polacy mówią o płacy”, aż 64% respondentów w wieku od 18 do 29 lat chciałoby znać wysokość zarobków innych osób pracujących na tym samym stanowisku, w tej samej branży. 56% przedstawicieli tej grupy wiekowej uważa również, że posiadanie takiej wiedzy pomogłoby im w negocjacjach wysokości wynagrodzenia z pracodawcą. Tego samego zdania jest jedynie 22% badanych po 50-tym roku życia.

- Dobry start kariery może ułatwić sukces zawodowy. Młodzi ludzie, nieposiadający doświadczenia również w obszarze finansowym, potrzebują informacji o szacunkowych zarobkach, jakich mogą spodziewać się, obejmując pierwsze i kolejne stanowiska pracy. Dzięki raportom wynagrodzeń, które udostępniamy użytkownikom, mogą porównać swoją pozycję na tle innych zatrudnionych, a także zdobyć wiedzę pomocną przy niełatwym negocjowaniu podwyżki z pracodawcą – twierdzi Maciej Bąk, ekspert ds. Raportów Wynagrodzeń serwisu Zarobki.pracuj.pl

fot. fotoaloja - Fotolia.com

Polacy chcą znać wynagrodzenia innych

Jak pokazuje Raport „Polacy mówią o płacy”, aż 64% respondentów w wieku od 18 do 29 lat chciałoby znać wysokość zarobków innych osób pracujących na tym samym stanowisku, w tej samej branży.


Bariery w negocjowaniu podwyżki

Brak znajomości zarobków innych pracowników na podobnych stanowiskach w innych firmach/instytucjach to jedna z czterech najczęściej wskazywanych trudności w negocjowaniu wynagrodzenia z pracodawcą. Wskazało ją 12% badanych. Inne bariery w tym obszarze związane są z obawą przed utratą obecnej pracy (20%), utrudnionym kontaktem z pracodawcą (17%), a także trudnościami w rozmawianiu o pieniądzach (16%).

- Rozmowy na temat podwyżki, w sytuacji braku jasnych zasad ich przyznawania, są bardzo trudne i naładowane emocjonalnie zarówno dla samych pracowników, jak i ich przełożonych. Aby zapobiec kłopotliwym sytuacjom, niezbędne jest określenie przez pracodawcę i właściwe zakomunikowanie polityki w zakresie przyznawania podwyżek. Tu priorytetami może być tzw. „performance”, czyli poziom realizacji celów, jakie stawiamy przed każdym pracownikiem, pozycja wynagrodzenia do rynku czy rodzaj stanowiska lub rodziny stanowisk – komentuje Dominika Ludwiczak, dyrektor HR, Sage sp. z o.o.

Kobiety mniej pewne swoich możliwości

Większość pracujących Polaków (54%) sądzi, że jest w stanie zarabiać więcej niż obecnie. Jednak kobiety są mniej pewne swoich możliwości odnośnie wzrostu wysokości wynagrodzenia. Aż 61% mężczyzn sądzi, że jest w stanie zarabiać więcej. Takiego samego zdania jest dużo mniej, bo tylko 46% kobiet. Tymczasem prawie połowa ankietowanych (45%) uważa, że pensja, którą aktualnie dostaje, jest mniej więcej równa średniej dla stanowiska w branży, w której pracuje. Natomiast 39% mężczyzn i 36% kobiet uważa, że ich zarobki są poniżej średniej.

fot. mat. prasowe

Czy informacje o wysokości zarobków na tym samym stanowisku w innych firmach pomogą w negocjacjach?

Brak znajomości zarobków innych pracowników na podobnych stanowiskach w innych firmach/instytucjach to jedna z czterech najczęściej wskazywanych trudności w negocjowaniu wynagrodzenia z pracodawcą.


Informacje o badaniu
Raport „Polacy mówią o płacy” przygotowano na podstawie badania opinii publicznej, przeprowadzonego w marcu 2014 r., metodą wywiadów telefonicznych wspomaganych komputerowo, przez TNS Polska, na próbie reprezentatywnej 1000 zawodowo czynnych Polaków.

Zablokować hazard online?

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: