eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › NBP: rynek pracy w Polsce w IV kw. 2013

NBP: rynek pracy w Polsce w IV kw. 2013

2014-03-26 12:20

NBP: rynek pracy w Polsce w IV kw. 2013

NBP: rynek pracy w Polsce w IV kw. 2013 © Kurhan - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (6)

Jak wynika z najnowszego raportu opublikowanego przez Narodowy Bank Polski, ostatni kwartał ubiegłego roku przyniósł dość znaczny przyrost liczby osób pracujących. Potwierdzają to nie tylko wyniki BAEL, ale także dane, które napływają od przedsiębiorców.

Przeczytaj także: NBP: rynek pracy w Polsce w I kw. 2011

W IV kw. 2013 roku liczba osób pracujących BAEL rosła coraz szybciej. Zwiększyła się w ujęciu rocznym o 0,5% r/r (wobec 0,1% r/r w III kw. 2013 roku), a w ujęciu kw/kw (sa) wzrosła o 0,4%. Poprawa w widoczna była również w danych ze sprawozdawczości przedsiębiorstw.

Wzrost liczby pracujących BAEL był głównie efektem wyraźnego spadku ryzyka utraty pracy, natomiast prawdopodobieństwo znalezienia pracy było nieznacznie niższe niż w III kw. 2013, kiedy szanse znalezienia pracy wyraźnie wzrosły. Niemniej o rosnącym zainteresowaniu zwiększeniem zatrudnienia w kolejnych kwartałach może świadczyć to, że w IV kw. 2013 roku nadal rosła liczba „rynkowych” wakatów zgłaszanych do urzędów pracy (UP), a liczba ofert pracy wyraźnie wzrosła na początku 2014 roku.

Ustabilizowała się liczba osób aktywnych zawodowo, co wynika zarówno ze stabilizacji współczynnika aktywności zawodowej (WAZ) jak i braku wzrostu liczby osób w wieku powyżej 15 lat. Brak zmian WAZ był efektem z jednej strony rosnącej aktywności zawodowej osób w wieku przedemerytalnym (45-59/64 lata), ale przy jednoczesnym spadku aktywności osób w wieku największej aktywności (34-44 lata).

Stopa bezrobocia powoli obniża się. Stopa bezrobocia rejestrowanego po skorygowaniu o wahania sezonowe (sa) spadła od swojego maksimum na jesieni 2013 o 0,3pp. do 13,2%. Stopa bezrobocia BAEL (sa) obniżyła się w IV kw. 2013 r. do 10,1% (sa), tj. o 0,2pp. mnij niż w III kw. 2013 roku.

Dynamika wzrostu płac w gospodarce w IV kw. 2013 r. obniżyła się do 3,6% r/r (wobec 4,0% r/r w III kw. 2013). Dynamika płac w SP pozostawała na stabilnym poziomie niższym niż w całej gospodarce (wzrost do 3,3% r/r).

Przyśpieszenie dynamiki wzrostu PKB przełożyło się na wzrost dynamiki wydajności pracy, który dotyczył wszystkich sektorów. Ponadto obniżyła się dynamika wynagrodzeń w gospodarce. Oba te czynniki wpływają na obniżenie się dynamiki ULC, która w oparciu o dane BAEL spadła do 1,4% r/r ( z 2,2% r/r w III kw. 2013 r.).

WYBRANE WYNIKI BADANIA
Pracujący

W IV kw. 2013 r. liczba pracujących wg BAEL kontynuowała wzrost. Do przyśpieszenia dynamiki liczby pracujących przyczynił się głównie wzrost liczby pracujących w usługach, jak również złagodzenie spadków w rolnictwie. W sektorze przemysłowym zatrudnienie rosło nieznacznie wolniej niż w poprzednim kwartale. Wzrosło głównie zatrudnienie najemne, w tym przede wszystkim w oparciu o nietrwałe umowy czasowe.

Coraz wyższe tempo wzrostu PKB przekładało się na wzrost popytu na pracę, o czym świadczyła poprawa wszystkich obserwowanych miar zatrudnienia w IV kw. 2013 r. Trzeci kwartał z rzędu wzrosła liczba pracujących wg BAEL, tym razem o 0,4% kw/kw sa (tj. ok. 62 tys. osób), wobec wzrostu o 0,3% kw/kw sa (47 tys. osób) w III kw. 2013r.

fot. mat. prasowe

Dynamiki r/r liczby pracujących wg BAEL dla podmiotów powyżej 9 zatrudnionych

Trzeci kwartał z rzędu wzrosła liczba pracujących wg BAEL, tym razem o 0,4% kw/kw sa (tj. ok. 62 tys. osób), wobec wzrostu o 0,3% kw/kw sa (47 tys. osób) w III kw. 2013r.


Wyraźnie wyższa niż w poprzednim kwartale była również dynamika roczna i wyniosła 0,5% r/r sa (wobec 0,1% r/r sa w III kw. 2013r.). należy zauważyć, że dane ze sprawozdawczości podmiotów zatrudniających powyżej 9 osób2 do III kw. 2013r. wskazywały na wolniejsze tempo ożywienia na rynku pracy niż dane BAEL. Wprawdzie dane za IV kw. 2013 r. z SP wskazują jednak na odwracanie się negatywnych tendencji – wzrost o 0,5% kw/kw (sa). Jednak po uwzględnieniu wstecznych korekt wprowadzanych przez przedsiębiorstwa po terminie sprawozdawczym przeciętny poziom zatrudnienia w SP nie zmienił się w stosunku do poprzedniego kwartału, a jego dynamika roczna pozostała ujemna (-0,8% r/r). Taki rozdźwięk pomiędzy danymi BAEL i deklaracjami z jednej strony a danymi skorygowanymi z opóźnieniem może wynikać z kilku powodów.

Po pierwsze obserwowane w trakcie 2013 r. korekty in minus mogą wynikać m.in. ze zwiększonego ruchu kadrowego, który niekiedy z opóźnieniem znajduje odzwierciedlenie w księgach rachunkowych firmy. Opóźnienie to przekłada się z kolei na różnice pomiędzy kwartalnymi danymi opisującymi liczbę pracujących a (skorygowanymi) danymi dotyczącymi przeciętnego zatrudnienia, nie tylko w SP, ale również w całej GN4. Potwierdzenia powyższej hipotezy dostarcza analiza przepływów na rynku pracy, która wskazuje na podwyższone w ostatnich kilku kwartałach prawdopodobieństwa znalezienia zatrudnienia pracy.

 

1 2 ... 5

następna

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: