eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaInwestycje › Rynek magazynowy w regionie EMEA IV kw. 2013

Rynek magazynowy w regionie EMEA IV kw. 2013

2014-03-25 10:08

Rynek magazynowy w regionie EMEA IV kw. 2013

Rynek magazynowy w regionie EMEA IV kw. 2013 © hansenn - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Rynek magazynowy w regionie EMEA ma się nieźle - z danych przedstawionych przez firmę Cushman & Wakefield wynika, że wartość transakcji inwestycyjnych w tym sektorze sięgnęła w IV kwartale ubiegłego roku 5,6 miliarda euro, co jest wynikiem o 33 procent lepszym od zanotowanego w poprzednich trzech miesiącach. Z kolei wolumen obrotów rok do roku wyniósł 16,96 miliarda euro i był najwyższy od sześciu lat.

Przeczytaj także: Rynek magazynowy w Europie Środkowej 2013

Jak czytamy w raporcie, w regionie EMEA wciąż można mówić o wysokiej dynamice aktywności inwestycyjnej w sektorze nieruchomości magazynowych. Wartość transakcji inwestycyjnych wzrosła w ubiegłym roku o 57,4 proc. do najwyższego poziomu od sześciu lat. Dla porównania wolumen obrotów dla całego rynku wzrósł o 27,3 proc, a w segmencie nieruchomości handlowych i biurowych odpowiednio o 19 proc. i 22 proc. Oznacza to, że udział sektora magazynowego w rynku wynosi obecnie ok. 10 proc., czyli najwięcej od 2004 r.

fot. mat. prasowe

Rynek inwestycji w nieruchomości magazynowe w regionie EMEA

Wartość transakcji inwestycyjnych wzrosła w ubiegłym roku o 57,4 proc. do najwyższego poziomu od sześciu lat.


Nick Jones, dyrektor działu inwestycji w nieruchomości magazynowe w regionie EMEA firmy Cushman & Wakefield, powiedział: „Na naszych oczach zachodzi praktycznie kolejna rewolucja przemysłowa w wyniku pojawienia się modelu sprzedaży wielokanałowej i zmian w łańcuchu dostaw. Obecnie mamy do czynienia nie tylko z cyklicznym ożywieniem, lecz także dużymi zmianami strukturalnymi, gdyż coraz więcej inwestorów dostrzega w nieruchomościach magazynowych potencjał realnego wzrostu w przyszłości”.

Popyt na rynku inwestycji w nieruchomości magazynowe generują różni inwestorzy krajowi i zagraniczni, ale w ubiegłym najbardziej aktywni byli gracze północnoamerykańscy, a także kupujący z Azji i Europy. Istotnym czynnikiem wzrostu aktywności inwestycyjnej było pojawienie się na rynku szeregu ambitnych inwestorów posiadających wystarczające środki i zainteresowanych dużymi portfelami aktywów. Spowodowało to jednocześnie wzrost cen portfeli nieruchomości, co utrudnia wejście na rynek wielu mniejszym funduszom inwestycyjnym.

David Hutchings, dyrektor działu strategii inwestycyjnych w regionie EMEA w firmie Cushman & Wakefield, powiedział: „Rynki najmu, deweloperski i inwestycyjny będą nadal się rozwijać, co wpisuje się w globalny trend, którego źródłem jest wzrost obrotów w handlu internetowym i stacjonarnym. Z tego względu na rynku nieruchomości magazynowych może się utrzymać większa dynamika wzrostu inwestycji w porównaniu z innymi sektorami, a wolumen transakcji inwestycyjnych może wzrosnąć w bieżącym roku o 18 proc. i po raz pierwszy w historii osiągnąć poziom 20 mld euro”.

Rosnący popyt spowoduje wzrost presji na stopy kapitalizacji dla najlepszych nieruchomości na najważniejszych rynkach, ale wobec poszukiwania przez inwestorów nowych możliwości inwestycyjnych wzrośnie również zainteresowanie rynkami drugorzędnymi oferującymi wyższe stopy kapitalizacji. David Hutchings powiedział: „Wzrost płynności przyczyni się do spadku stóp kapitalizacji dla nieruchomości drugorzędnych na wielu rynkach, ale inwestorzy powinni koncentrować się w większym stopniu na jakości lokalizacji, aktywów i lokalnej siły roboczej niż na różnicy pomiędzy stopami kapitalizacji dla najlepszych i drugorzędnych nieruchomości”.

Wzrasta popyt wśród najemców na nowoczesne nieruchomości magazynowe, ponieważ przedsiębiorstwa zaczynają ponownie inwestować oraz rosną wydatki na logistykę i outsourcing. Rośnie także zainteresowanie nowymi rodzajami powierzchni dystrybucyjnej, między innymi obiektami przeładunkowymi typu cross-docking. Nick Jones powiedział: „Na rynku pojawiają się nowe subsektory powierzchni magazynowych związane z handlem internetowym. Sieci handlowe są zainteresowane zmniejszeniem kosztów łańcucha dostaw, aby zachować przewagę konkurencyjną oraz efektywniej go wykorzystywać w celu zwiększenia udziału w rynku dzięki lepszej obsłudze”.

Na tle pozostałych segmentów rynku nieruchomości komercyjnych w sektorze magazynowym odnotowano mniejszy kwartalny wzrost wolumenu transakcji inwestycyjnych pomimo wysokich obrotów w skali rocznej. W stosunku do poprzedniego kwartału w czwartym kwartale 2013 r. wartość inwestycji wzrosła o 33 proc. w porównaniu z 58-procentowym wzrostem dla całego rynku. Ponadto niewystarczająca podaż nowoczesnych aktywów w wielu obszarach nadal ogranicza aktywność inwestycyjną w tym sektorze.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: