eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Płatności MasterCard 2004

Płatności MasterCard 2004

2005-08-25 11:44


Raport „MasterInsights Europe” wskazuje również na ogólnoeuropejski trend w kierunku coraz częstszego używania kart debetowych jako instrumentu płatniczego za granicą. Wartość międzynarodowych transakcji opłacanych kartami Maestro wzrosła o 22% w porównaniu z rokiem 2003, a w przypadku kart kredytowych tylko o 5%. Trend ten znajduje również swoje potwierdzenie w Polsce. W porównaniu z rokiem 2003 wzrost wartości transakcji wychodzących z Polski, zrealizowanych kartami debetowymi w 2004 r. wyniósł 21,9% podczas gdy kartami kredytowymi prawie 17%. Na podstawie tych danych można śmiało powiedzieć, że ten bardzo rozpowszechniony segment kart w Polsce – staje się także naszym preferowanym środkiem płatności za granicą. Biorąc pod uwagę samą wartość transakcji wychodzących z naszego kraju wyniosła ona w przypadku kart kredytowych i debetowych odpowiednio 37,2 mln oraz 14,7 mln euro.

Kto zasila polską gospodarkę najbardziej?

Analiza pokazuje, że Europejczycy bardzo chętnie robią zakupy w Polsce. W zeszłym roku wydali oni przy użyciu samych kart systemu MasterCard 231,6 mln euro, czyli ponad 4 razy więcej niż w tym samym czasie Polacy za granicą. Najczęściej obcokrajowcy płacili w Polsce na stacjach benzynowych, w hotelach oraz za artykuły spożywcze. Łączna kwota płatności dokonanych kredytowymi i obciążeniowymi kartami MasterCard® oraz debetowymi Maestro® w tych punktach usługowych, wyniosła prawie 174 mln euro. Najwięcej, goście z Europy wydali w naszym kraju w sezonie letnim, czyli w okresie od lipca do września 2004 r., realizując transakcje na łączną kwotę 73 mln euro.

W 2004 r. najwięcej, bo aż 159 mln euro wydali w naszym kraju przy¬jezdni z Niemiec. Z raportu wynika także, że Polacy najwięcej wydają płacąc swoimi kartami MasterCard w Niemczech. W ciągu ostatniego roku wartość transakcji wychodzących z Polski do Niemiec sięgnęła 9,2 mln euro. Dane te pokazują, że pomimo stopniowego zanikania granic ekonomicznych, historia i położenie geograficzne ciągle w dużym stopniu mają wpływ na handel i podróże.

Kluczowe dane dla Europy:

• Łączny wzrost wartości transakcji przeprowadzanych za pomocą kart kredytowych, wynoszący 5% w stosunku do roku poprzedniego, znacznie wyprzedził wzrost wydatków kartami debetowymi wynoszący aż 22% osiągając odpowiednio wartość 11,3 mld euro i 2,6 mld euro.

• Odnotowano 67% wzrost wartości transakcji online opłacanych zarówno kartami debetowymi (4,5 mln euro) jak i kredytowymi (1,16 mld euro).

• Konsumenci coraz częściej używają kart debetowych zamiast gotówki i czeków – wartość transakcji międzynarodowych przy użyciu kart debetowych wzrosła o 22% i wyniosła w sumie 2,6 mld euro.

• W roku 2004, największe kwoty wydatków przypadały na Niemców (3.5 mld €), obywateli Wielkiej Brytanii (2.6 mld €) oraz Holendrów (2.0 mld €).

• Najbardziej aktywni jeśli chodzi o zakupy online są posiadacze kart MasterCard i Maestro z Niemiec (250 mln €, wzrost o 71%) i Holandii (193 mln €, wzrost o 46%).

• Kategorie usług cieszących się największym zainteresowaniem to przede wszystkim hotele, usługi detaliczne oraz sklepy odzieżowe i obuwnicze, na które przyjezdni użytkownicy kart MasterCard wydali prawie 53% łącznych wydatków międzynarodowych.poprzednia  

1 2

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.