eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościPublikacje › Efektywność osobista: wykorzystuj swój potencjał i kreatywność

Efektywność osobista: wykorzystuj swój potencjał i kreatywność

2014-02-28 10:26

Efektywność osobista: wykorzystuj swój potencjał i kreatywność

Poradnik OSOBISTA EFEKTYWNOŚĆ © fot. mat. prasowe

Niektórzy badacze twierdzą, że człowiek wykorzystuje jedynie 10% potencjału umysłu. Inni uważają, że jest to tylko 1% tego potencjału, a jeszcze inni posuwają się do twierdzenia, że jest to jedna dziesiętna procenta. Do tego niestety – jak twierdzą badacze – tę część mózgu, którą wykorzystujemy, wykorzystujemy w niewłaściwy sposób.

Przeczytaj także: Osobista efektywność - odkładanie spraw na później

Jak dużą część mózgu wykorzystujemy, jest kwestią dyskusyjną, jednak w jednej sprawie zgodni są wszyscy naukowcy: jest to jedynie niewielką część potencjału naszego mózgu i możemy nauczyć się wykorzystywać go w większym stopniu, jeśli tylko będziemy znać odpowiednie sposoby i metody.

Potencjał umysłu

Najmniejsza część składowa mózgu to neuron, który swoim wyglądem przypomina ośmiornicę z kilkoma cienkimi mackami. Każda macka posiada tysiące małych, wystających przy- ssawek – wypustek. Każdy mózg zawiera około 10 miliardów takich neuronów. Kiedy mózg pracuje, przyssawki macek łączą się ze sobą w dziesiątkach tysięcy połączeń i przekazują informacje do innych komórek. Ilość możliwych kombinacji tych połączeń jest niemal nieskończona. Naukowcy ustalili, że ilość tych kombinacji jest równa liczbie, która jest tak duża, jak jedynka, po której następuje 10 milionów kilometrów zer takiej wielkości, jak w standardowym tekście pisanym na komputerze. Bez przesady można zatem stwierdzić, że możliwości twojego mózgu są ogromne. Nie musisz się martwić, że kiedyś nauczysz się tak dużo, że potencjał mózgu się wyczerpie. Wręcz przeciwnie – mózg jest jak mięsień: im intensywniej go używasz, tym jest lepszy. Im bardziej umysł jest stymulowany, tym więcej wypustek wyrasta na mackach neuronów, co zwiększa całkowitą ilość potencjalnych kombinacji. Wraz z wiekiem twój umysł będzie coraz sprawniejszy – pod warunkiem wszak, że go używasz. Brak świeżości umysłu u części starszych ludzi wynika z tego, że przestali oni stymulować swój umysł i zasilać go masą nowych informacji, co powoduje obniżenie jego sprawności.

Mniejszy stres

Niestety, czasem zdarza się, że mózg nas zawodzi. Mamy trudności z koncentracją, zapominamy, szybko się męczymy i nie potrafimy rozwiązać części problemów. To z kolei powoduje, że odczuwamy stres, co w najgorszym wypadku może prowadzić do pojawienia się poważnych dolegliwości psychicznych i fizycznych. Jeśli nauczysz się wykorzystywać potencjał swojego umysłu w lepszy sposób i rozwijać swoją kreatywność, będziesz odczuwać mniejszy stres, podejmować lepsze decyzje, zwiększysz swoją zdolność koncentracji i w konsekwencji łatwiej będzie ci osiągać swoje cele.

Dwie połówki mózgu

Jedno z najważniejszych odkryć poczynionych w ramach badań naukowych mózgu jest takie, że mózg składa się z dwóch półkul – lewej i prawej. Każda półkula odpowiada za inne sprawy i ma swoją własną pamięć. Lewa półkula mózgowa myśli w symbolach i słowach, natomiast prawa – w obrazach emocjonalnych. Lewa półkula odpowiada za zdolność logicznego myślenia, mowę, zdolności matematyczne, pamięć werbalną, umiejętność analitycznego myślenia, czytanie i pisanie. Prawa półkula mózgowa odpowiada natomiast za wizualizację, wyobraźnię, uczucia, intuicję, koordynację, zdolności artystyczne oraz za myślenie całościowe. Pamiętanie imion innych osób to zadanie lewej półkuli mózgowej, ale już pamiętanie ich twarzy należy do półkuli prawej. Czytanie książki o tym, jak poprawić swoje umiejętności gry w golfa lub tenisa, to zadanie dla lewej półkuli, ale nabycie wyczucia tej gry należy do prawej półkuli. I tak obie półkule współpracują ze sobą – jedna zajmuje się językiem i logiką, a druga odpowiada za to, co trudno wyrazić w formie słów lub symboli.

Równowaga między półkulami

Aby wykorzystywać możliwości umysłu w optymalnym stopniu, należy dążyć do zachowania równowagi między obiema półkulami mózgowymi. Obie półkule muszą pracować i rozwijać się mniej więcej jednakowo, by mózg mógł być wykorzystywany w najbardziej optymalny sposób.

Jeśli pozwoli się na to, aby jedna półkula była całkowicie dominująca, nie oznacza to, że wydajność mózgu jest mniejsza tylko o połowę. Może to oznaczać, że mózg pracuje nawet sześć razy mniej wydajnie w porównaniu z jego maksymalnymi możliwościami. W szkole stymulowana jest niemal wyłącznie nasza lewa półkula mózgowa. Spędzamy mnóstwo czasu na czytaniu książek i słuchaniu tego, co mówią nauczyciele. Nauczono nas, że wiedza i inteligencja są równoważne z umiejętnością liczenia, pamiętania faktów oraz ich przytaczania, gdy zostaniemy o nie zapytani. Uczymy się analizować, liczyć, czytać i pisać. Znacznie rzadziej jednak mamy możliwość wykorzystywania naszej prawej półkuli mózgowej. Nasza kreatywność zostaje odstawiona na boczny tor, a dominującą rolę odgrywa lewa półkula mózgowa.

Można przytoczyć wiele przykładów na to, ile człowiek może osiągnąć, gdy obie półkule mózgowe rozwijają się równolegle i współdziałają ze sobą. Kolejne badania wykazały, że sławnych geniuszy błędnie uznawano albo za naukowców, albo za artystów (malarzy, rzeźbiarzy itp.), podczas gdy rozwinięte u nich były oba te obszary. Jednym z najlepszych przykładów jest Leonardo da Vinci. W swoich czasach posiadał nieporównywalną wiedzę z zakresu szeregu dziedzin: malarstwa, rzeźbiarstwa, fizjologii, nauki o społeczeństwie, architektury, mechaniki, anatomii i fizyki. Jego umiejętność wykorzystywania obu półkul mózgowych w podobnym stopniu uczyniła z niego jednego z najbardziej znanych ludzi w historii świata – zarówno w dziedzinie techniki, jak i sztuki.

 

1 2 ... 5

następna

oprac. : BL Info Polska BL Info Polska

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: