eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Zimowe wyjazdy Polaków: na stok czy na plażę?

Zimowe wyjazdy Polaków: na stok czy na plażę?

2014-03-01 00:55

Zimowe wyjazdy Polaków: na stok czy na plażę?

Na stok czy na plażę? © Franck Boston - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (12)

Podróże Polaków w okresie zimowym stanowią około 15-16 procent wyjazdów kupowanych za pośrednictwem biur podróży. Zimowych podróżników można podzielić na dwie grupy: Poszukiwaczy lata oraz Miłośników białego szaleństwa. Podczas gdy Poszukiwacze, wybierając się do ciepłych krajów, najczęściej korzystają z ofert All Inclusive, Miłośnicy decydują się na większą samodzielność w organizacji ferii - czytamy we wspólnym raporcie serwisu Travelplanet.pl oraz firmy Expander Advisors.

Przeczytaj także: Ile za kilometr nartostrady?

Częściej i w wysokim standardzie

Podróże Polaków w okresie zimowym stanowią około 15-16 procent wyjazdów kupowanych za pośrednictwem biur podróży. Choć w perspektywie ostatnich dwóch sezonów odsetek ten utrzymywał się na podobnym poziomie, można spodziewać się zwiększenia liczby osób wybierających się za granicę na zimowy wypoczynek.

fot. mat. prasowe

Udział wyjazdów zimowych w wyjazdach kupowanych za pośrednictwem biur podróży

Podróże Polaków w okresie zimowym stanowią około 15-16 procent wyjazdów kupowanych za pośrednictwem biur podróży.


Radosław Damasiewicz, Travelplanet: Polacy chętnie spędzają ferie za granicą. Biorąc pod uwagę wzrost aktywności podróżników w okresie zimowym można spodziewać się kontynuacji tego trendu. W najbliższych sezonach będziemy więc wyjeżdżać coraz częściej.

Jarosław Sadowski, Expander Advisors: Wypoczynek zajmuje drugie miejsce w hierarchii celów, na które oszczędzamy . Na wakacje bądź ferie pieniądze odkłada około 14 procent Polaków, choć liczba ta, z roku na rok, regularnie rośnie. W 2011 roku takie zachowanie deklarowało 14,2 procent osób, w 2013 roku było to z kolei już 14,8 procent. Tak wysoka pozycja odpoczynku w portfelu oszczędnościowym pokazuje, że przywiązujemy do niego duże znaczenie. Zwiększenie odsetka osób odkładających na ten cel oznacza z kolei, że coraz więcej z nas chce spędzić ten czas w jak najlepszy sposób.

Poprawę kondycji finansowej widać także w trendach wyjazdowych rodaków. Decydując się na zagraniczny pobyt, wybieramy bowiem obiekty o wysokim standardzie.

Radosław Damasiewicz, Travelplanet.pl: W sezonie zimowym 2013/2014 najwięcej turystów, bo aż 59,7 proc., wybrało nocleg w hotelach cztero- i pięciogwiazdkowych. Zaledwie co trzecia osoba (31 proc.) zdecydowała się na pobyt w lokalu w trzygwiazdkowym. Oferty z dwoma gwiazdkami oraz apartamenty bez przypisanej kategorii zainteresowały jedynie 9,2 proc. osób.

Obraz standardu wypoczywania Polaków uzupełnia także zestawienie wybieranego sposobu podróży oraz wyżywienia. Wyjeżdżając do ciepłych krajów znacznie częściej wybieramy oferty All Inclusive, podczas gdy na stoku decydujemy się na większą samodzielność.

Radosław Damasiewicz, Travelplanet.pl: – Na narciarskie szaleństwo do Włoch i Austrii własnymi samochodami pojechało odpowiednio 81 i 86 proc. turystów. Noclegi w apartamentach, bez wyżywienia, zamówiło kolejno 39,9 i 29,6 procent. Sytuacja wygląda jednak inaczej na kierunkach „letnich”, gdzie odsetek osób kupujących sam nocleg wynosi jedynie 3,9 proc.

Na stok czy na plażę?

W czasie zimy Polacy korzystający z usług biur podróży najchętniej wyjeżdżają do ciepłych krajów. Do tej pory mniej więcej ośmiu na dziesięciu polskich turystów, którzy zaplanowali wyjazd zagraniczny w sezonie, czyli pomiędzy 10 grudnia a 30 marca, udawało się na egipskie czy tunezyjskie plaże. Jak wskazują eksperci, sezon 2013/2014 przyniósł jednak wyraźną zmianę w tym zakresie.

Radosław Damasiewicz, Travelplanet: Jak wynika ze statystyk rezerwacyjnych serwisu Travelplanet.pl, odsetek wyjeżdżających w zimie na narty, na przełomie roku wzrósł z około 21 do 28 procent. Z roku na rok rośnie więc liczba miłośników białego szaleństwa, które stało się synonimem aktywnego spędzania wakacji zimowych. Zwiększeniu ulega także grono obieżyświatów wybierających odległe destynacje. W porównaniu do zeszłego sezonu egzotykę wybrało ponad 4 proc. więcej osób.

fot. mat. prasowe

Kierunki podróży wybierane przez Polaków w sezonie zimowym

Do tej pory mniej więcej ośmiu na dziesięciu polskich turystów, którzy zaplanowali wyjazd zagraniczny w sezonie, czyli pomiędzy 10 grudnia a 30 marca, udawało się na egipskie czy tunezyjskie plaże.


Ferie na stoku tańsze? Niekoniecznie

Jak wynika z danych serwisu Travelplenet.pl, czterech na pięciu Polaków wyjeżdżających podczas przerwy zimowej w góry wykupuje wyłącznie nocleg. Na pierwszy rzut oka wydaje się więc, że zimowe destynacje kosztują nas mniej. Nic bardziej mylnego.

Radosław Damasiewicz, Travelplanet: Za statystyk Travelplanet.pl wynika, że miłośnicy białego szaleństwa za tygodniowy pobyt płacą średnio 1 373 PLN od osoby i ta cena w zasadzie nie uległa zmianie w stosunku do zeszłej zimy. Należy jednak pamiętać, że w przeważającej większości są to wyjazdy z własnym dojazdem i bez wyżywienia. Do tego trzeba najczęściej doliczyć także skipassy, które podwyższają koszty wyjazdu o ok. 1 000 PLN.

fot. mat. prasowe

Średni koszt rezerwacji w zależności od wybranego kierunku (w PLN)

Za statystyk Travelplanet.pl wynika, że miłośnicy białego szaleństwa za tygodniowy pobyt płacą średnio 1 373 PLN od osoby i ta cena w zasadzie nie uległa zmianie w stosunku do zeszłej zimy.


 

1 2 ... 5

następna

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: