eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPrzemysł › Dobre dane z przemysłu. Budownictwo nadal w dołku

Dobre dane z przemysłu. Budownictwo nadal w dołku

2014-02-19 19:46

Dobre dane z przemysłu. Budownictwo nadal w dołku

Przemysł © Minerva Studio - Fotolia.com

Produkcja sprzedana przemysłu wzrosła w styczniu o 4,1 proc., licząc rok do roku – poinformował Główny Urząd Statystyczny. Tak dobre dane zaskoczyły ekonomistów. Analitycy oczekiwali wzrostu na poziomie 3,5 procent. Niestety optymizm psuje budownictwo, które nadal tkwi w dołku.

Przeczytaj także: Grudzień 2013: słabe wyniki przemysłu

W stosunku do stycznia ubiegłego produkcja wzrosła w 24 spośród 34 analizowanych przez GUS działów przemysłu. Największy wzrost zanotowano w produkcji mebli (+16,2 proc. w ciągu roku), produkcji wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych (+14,4 proc.), produkcji wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych (+12,5 proc.), produkcji urządzeń elektrycznych (+12,0 procent), produkcji wyrobów z drewna, korka, słomy i wikliny (+10,7 procent), komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych (+8,1 proc.) oraz koksu i produktów rafinacji ropy naftowej (+7,4 procent).

Produkcja spadła m.in. w wydobywaniu węgla kamiennego i brunatnego (o 7,5 procent w ciągu roku, to zasługa względnie łagodnej aury w tegorocznym styczniu), w produkcji wyrobów farmaceutycznych (o 6,5 procent, to również zasługa łaskawej pogody), chemikaliów i wyrobów chemicznych (-2,8 proc. w ciągu roku) oraz w wytwarzaniu i zaopatrywaniu w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę (-1,9 proc., przyczyniła się do tego dobra styczniowa pogoda).

– Po rozczarowujących grudniowych wynikach sektora przemysłowego mamy tym razem do czynienia z pozytywną niespodzianką. Pogorszenie kondycji polskiego przemysłu w grudniu 2013 r. miało charakter przejściowy i nie było przejawem szerszej tendencji. Potwierdza to tezę, iż nie należy przykładać nadmiernej wagi do danych o produkcji z jednego tylko miesiąca, gdyż cechują się one dużą zmiennością. Tendencja wzrostowa w sektorze przemysłowym została utrzymana – komentuje ekspert Pracodawców RP Łukasz Kozłowski. – Nasza gospodarka wciąż ma znaczne rezerwy pod względem niewykorzystanych mocy produkcyjnych oraz podaży pracy i może przez pewien czas rozwijać się bez generowania impulsu do wzrostu poziomu cen. Oddala to zatem perspektywę podwyżek stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej – dodaje Kozłowski.

Niestety budownictwo nadal tkwi w dołku. Produkcja budowlano-montażowa okazała się być w styczniu o 3,9 procent niższa niż rok wcześniej i o 64,0 mniejsza w porównaniu z grudniem 2013 r. Po uwzględnieniu czynników sezonowych, spadek produkcji w budownictwie osiągnął poziom 3,9 procent w relacji rocznej i 1,4 proc. w relacji miesięcznej.

– W kolejnych miesiącach należy oczekiwać dalszej poprawy wyników polskiego przemysłu. Rozpędzająca się gospodarka będzie wykazywała coraz większy popyt na jego wyroby, a nasi eksporterzy z sektora produkcyjnego potrafią coraz umiejętniej konkurować na rynkach zagranicznych, zwiększając w nich swój udział – prognozuje ekspert Pracodawców RP.

oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: