eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Polskie firmy 2014: warunki prowadzenia biznesu

Polskie firmy 2014: warunki prowadzenia biznesu

2014-02-05 11:48

Przeczytaj także: Za wysokie podatki i koszty pracy


Wnioski z raportów

Raport Banku Światowego

Najnowszy raport Banku Światowego Doing Business 2014 wskazał Polskę jako najszybciej reformującą się gospodarkę na świecie w ciągu ostatnich 8 lat. Polska w ogólnym rankingu zajęła 45. Miejsce, przesuwając się o 10 miejsc w górę w stosunku do roku 2013. Polsce udało się wyprzedzić takie kraje jak Słowacja, Hiszpania, Czechy czy Luksemburg. Raport wskazuje na znaczące zmiany w trzech obszarach: uzyskiwanie pozwoleń budowlanych (104 miejsce w DB 2013, 88 miejsce w DB 2014), zakładanie firmy (124 miejsce w DB 2013, 116 miejsce w DB 2014) oraz rejestrowanie własności (63 miejsce w DB 2013, 54 miejsce w DB 2014). W kwestii uzyskiwania pozwoleń budowlanych wyeliminowano konieczność posiadania opisu geotechnicznego terenu a w kwestii zakładania firmy zlikwidowano wymóg rejestracji nowopowstałej firmy w Państwowej Inspekcji Sanitarnej i W Państwowej Inspekcji Pracy. Polska jest obecnie klasyfikowana wśród członków OECD posiadających wysokie przychody

Raport wolności gospodarczej The Heritage Foundation i The Wall Street Journal

W porównaniu do ubiegłego roku Polska awansowała o 7 miejsc i zajęła w rankingu The Heritage Foundation 50 miejsce uzyskując łącznie 67 punktów. Awans ten zawdzięczamy przede wszystkim usprawnieniu wydawania pozwoleń budowlanych oraz deregulacji zawodów. Ponadto autorzy raportu odnotowali zmiany w takich obszarach jak: swoboda handlu (11 miejsce na świecie) oraz swoboda operacji finansowych (19 miejsce na świecie). Pośród państw europejskich Polska zajmuje 23 miejsce i znajduje się powyżej globalnej średniej (60,3). Raport wskazuje na obszary, które mogą stanowić zagrożenie dla polskiej gospodarki, m. in. wysoki deficyt budżetowy oraz wysokie wydatki publiczne.

Raport OECD

Rocznik OECD na rok 2013 wskazuje, iż Polska znajduje się na 25 miejscu na 36 klasyfikowanych w rankingu państw. Eksperci OECD wskazują, iż w Polsce mamy o 8 tys. euro rocznie niższe dochody netto niż pozostałe kraje OECD. Gorszy wynik niż Polska uzyskały jednak takie kraje jak Portugalia czy Grecja. Mając na uwadze trwającą konsolidację finansów publicznych, a także zastój gospodarki europejskiej, przewiduje się, że poziom realnego PKB wyniesie 2,2% w 2014 roku. Konsolidacja fiskalna jest najlepszą metodą na zmniejszenie wrażliwości gospodarki. Obniżenie deficytu ograniczy presję cenową, pozwoli utrzymać dług zagraniczny pod kontrolą oraz zwiększyć wiarygodność fiskalną. Jako zagrożenie dla polskiej gospodarki należy postrzegać spadek konsumpcji prywatnej spowodowany niestabilną sytuacją na rynku pracy.

Raport Dobrobytu Instytutu Legatum

Raport Instytutu Legatum na rok 2013 plasuje Polskę na 34 pozycji pośród 142 ocenianych krajów. Kryteria brane pod uwagę przy tworzeniu rankingu to stopień rozwoju następujących obszarów w poszczególnych krajach: ekonomia, przedsiębiorczość i szanse, rządzenie, edukacja, zdrowie, bezpieczeństwo, wolność obywatelska, społeczeństwo. W stosunku do lat ubiegłych pozycja Polski jest raczej niezmienna, w roku 2010 miejsce 29., w 2011 miejsce 28 i 32 w roku 2012. Najlepiej wypadliśmy w rankingu bezpieczeństwa – 26. lokata, najgorzej w rankingu mierzącym wolność obywatelską (55. miejsce) i ekonomia (49. miejsce). Eksperci wskazują, iż w ostatnich latach Polska znacząco zwiększyła poziom innowacyjności przedsięwzięć opartych na wynikach prowadzonych prac badawczo – rozwojowych, ponadto ciągle polepsza się infrastruktura, co niewątpliwie sprzyja rozwojowi przedsiębiorczości.

Raport Światowego Forum Ekonomicznego Global Competitiveness

Polska jako największy kraj spośród nowych członków Unii Europejskiej znalazła się rankingu na 42 pozycji. Jest to wynik o jedno miejsce gorszy niż w roku ubiegłym. Jako mocne strony polskiej gospodarki wskazano wielkość rynku, poziom edukacji oraz wysoki poziom rozwoju rynków finansowych. Zgodnie z raportem spadek Polski jest spowodowany pogorszeniem się stabilności makroekonomicznej i innowacyjności. Eksperci zauważają, iż by utrzymać dotychczasową wysoką pozycję, Polska będzie musiała zwiększyć konkurencyjność gospodarki poprzez podniesienie stopnia jej innowacyjności, który jest niski w odniesieniu do efektywności i tzw. czynników podstawowych gospodarki. Ponadto jako bariery w rozwoju polskiej gospodarki dostrzeżono: złożoność i nieprzejrzystość systemu podatkowego, biurokrację, sztywność rynku pracy, ograniczona dostępność do finansowania i kiepski stan infrastruktury.


poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: