eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Jakość obsługi klienta w 2013 r.

Jakość obsługi klienta w 2013 r.

2014-02-05 12:41

Jakość obsługi klienta w 2013 r.

Transport i banki do poprawy © Africa Studio - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Unikalny w skali kraju Polski Program Jakość Obsługi, nieprzerwalnie od 7 lat, realizuje trwające przez 365 dni w roku badanie, które ma na celu poprawę jakości obsługi i nawiązanie dialogu z konsumentami. Na podstawie opinii, zgłaszanych przez klientów 42 tysięcy firm z 200 branż na portalu jakoscobslugi.pl oraz przy użyciu przez nich bezpłatnej aplikacji Premia360 na smartfony, wyliczany jest wskaźnik PCSI (Polish Customer Satisfaction Index), który przedstawia procent poziomu zadowolenia klientów w Polsce. Polski Program Jakość Obsługi współpracuje z ekspertami SecretClient® specjalizującymi się w badaniach Tajemniczego Klienta oraz z Uniwersytetem Ekonomicznym we Wrocławiu.

Przeczytaj także: Komunikacja z klientem: rośnie popyt na nowe kanały

Doganiamy czołówkę

W poprzednich latach różnica pomiędzy polskim wskaźnikiem satysfakcji konsumentów – PCSI, a amerykańskim – ACSI (American Customer Satisfaction Index) była ogromna. W 2011 roku nasz narodowy wskaźnik był niższy o prawie 28 punktów procentowych, a w 2012 o ponad 15 punktów procentowych. Dziś wskaźnik zadowolenia klientów w Polsce (PCSI) wynosi prawie 75% i traci do amerykańskiego odpowiednika zaledwie 2,2 punktów procentowych. Nasz krajowy wskaźnik jest również o 3,3 punktów procentowych niższy od brytyjskiego wskaźnika satysfakcji konsumentów - UKCSI. Tak mała rozbieżność może sugerować, że firmy w Polsce wzorują się na zachodnich sąsiadach i udaje im się skutecznie poprawiać jakość obsługi.

fot. mat. prasowe

Satysfakcja klientów i wskaźnik jakości obsługi

Dziś wskaźnik zadowolenia klientów w Polsce (PCSI) wynosi prawie 75% i traci do amerykańskiego odpowiednika zaledwie 2,2 punktów procentowych.


Są jednak powody do zmartwienia, Polska traci 22,4 mld zł rocznie

22,4 miliardów złotych – tyle tracą rocznie polskie firmy i ich konsumenci z powodu złej jakości obsługi. Okazuje się bowiem, że firmom stosunkowo łatwo udaje się polepszyć standard wyglądu miejsca obsługi sklepów, banków, restauracji, stacji paliw itd., ale nadal poprawy wymaga ludzka strona jakości obsługi. Co czwarty klient jest niezadowolony z jakości obsługi, przez co firmy tracą codziennie blisko 62 mln złotych. Za tę kwotę można byłoby kupić 150 nowoczesnych karetek pogotowia. W skali roku trwonimy 10 razy więcej niż Polska wydaje na całą ochronę zdrowia i 45 razy więcej niż kosztuje utrzymanie wszystkich szpitali w naszym kraju.

Słabo w województwie lubelskim
Najniższej jakości obsługi spodziewać się mogą konsumenci korzystający z produktów i usług we wschodniej i północno – wschodniej części kraju. Klienci najniżej ocenili województwo lubelskie – 68%, a niewiele wyższy wskaźnik miały województwa podlaskie, warmińsko – mazurskie, mazowieckie i pomorskie.

fot. mat. prasowe

Wskaźnik jakości obsługi (miasta i województwa)

Najniższej jakości obsługi spodziewać się mogą konsumenci korzystający z produktów i usług we wschodniej i północno – wschodniej części kraju. Klienci najniżej ocenili województwo lubelskie – 68%, a niewiele wyższy wskaźnik miały województwa podlaskie, warmińsko – mazurskie, mazowieckie i pomorskie.


Duża poprawa na Śląsku

Dotychczas słabo oceniane województwo śląskie tym razem osiągnęło jeden z lepszych wskaźników – prawie 79%. Podobnie jak w poprzednich latach, najlepszą jakością obsługi poszczycić się może województwo opolskie. Wskaźnik zadowolenia klientów w tym województwie wyniósł niemal 89%. Oprócz opolskiego i śląskiego, do grupy województw o najlepszym wskaźniku jakości obsługi dołączyły jeszcze województwa: podkarpackie – ponad 77%, zachodniopomorskie – 76%, małopolskie i lubuskie – 75%.

Najlepiej w Krakowie

W rankingu największych polskich miast prym wiedzie Kraków. Co ciekawe całe województwo małopolskie w rankingu województw zajmuje dopiero piątą pozycję. Niewiele gorzej od Krakowa wypadają Katowice i Szczecin. We wszystkich tych miastach wskaźnik jakości obsługi jest nieco wyższy niż 76% i przekracza ogólnopolski wskaźnik jakości obsługi wynoszący 74,6%.

W stolicy tak sobie

Najgorzej ocenianym dużym miastem jest Lublin, który ze wskaźnikiem 65% traci do Krakowa ponad 11 punktów procentowych. Poza Lublinem najmniej usatysfakcjonowanych klientów spotkać można w Gdańsku, Warszawie i Wrocławiu. Należy jednak zauważyć, że różnica wskaźników w największych miastach nie jest duża, zdecydowanie mniejsza niż w latach poprzednich (33% w 2011, 40% w 2012).

 

1 2

następna

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: