eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaŚwiat › Świat: wydarzenia tygodnia 5/2014

Świat: wydarzenia tygodnia 5/2014

2014-02-02 13:40

Przeczytaj także: Świat: wydarzenia tygodnia 4/2014

  • Według amerykańskiego Departamentu Handlu PKB Stanów Zjednoczonych wzrósł w IV kwartale 2013 roku o 3,2 proc. r/r. W III kwartale 2013 roku PKB w Stanach Zjednoczonych wzrósł o 4,1 proc. r/r/.
  • Według Ministerstwa Gospodarki produkcja przemysłowa w Japonii w grudniu 2013 r. wzrosła m/m o 1,1 proc.(w listopadzie wyniósł spadek o 0,1 proc. m/m). Licząc r/r produkcja przemysłowa wzrosła w grudniu o 7,3 proc., po wzroście miesiąc wcześniej o 4,8 proc.
  • Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Chin (według analiz HSBC Holdings i Markit Economics) wyniósł w styczniu 2014 roku 49,5 pkt. (wobec 50,5 pkt. na koniec grudnia 2013r.). Jest on najniższy od 6 miesięcy. Wartość wskaźnika PMI powyżej 50 punktów oznacza ożywienie w sektorze.
  • Deficyt handlu zagranicznego Japonii za rok 2013 był o 65,3 proc. większy licząc r/r (wyniósł 112 mld USD). To skutek osłabienia jena oraz znacznego wzrostu importu ropy i gazu (to skutek wyłączenia elektrowni atomowych dla przeprowadzania w nich inspekcji w następstwie katastrofy nuklearnej w Fukushimie). Jak wiadomo spadek kursu jena pozwolił zwiększyć eksport o 9,5 proc. do 682 mld USD, ale też nastąpił wzrost importu aż o 15 proc., do rekordowego poziomu 794 mld USD.
  • Zakończyło się pierwsze w 2014 r. posiedzenie Federalnego Komitetu Otwartego Rynku -FOMC (jest to decyzyjny organ amerykańskiej Rezerwy Federalnej). W trakcie obrad zdecydowano o obniżeniu skali skupu aktywów o kolejne 10 mld USD - do poziomu 65 mld USD miesięcznie.
  • Portugalia i Indonezja planują szereg wspólnych przedsięwzięć w dziedzinie energetyki. Głównym obszarem kooperacji pomiędzy oboma krajami ma być budowa farm wiatrowych w Indonezji. Portugalia jest rynkiem o dużym potencjale w wytwarzaniu prądu z odnawialnych źródeł energii, szczególnie z wiatru.
  • Google zdecydowało o sprzedaży Motorola Mobility chińskiemu koncernowi Lenovo za 2,91 mld USD w gotówce i akcjach. Warto tu dodać, że dwa lata temu Google kupił Motorolę Mobility wraz z jej patentami w produkcji urządzeń mobilnych za 12,5 mld USD. Ostatnio Motorola Mobility przynosiła straty. Lenowo to dziś największy producent komputerów osobistych na świecie. W kontrakcie jest zapis, że Google zachowa jednak prawo do większości patentów Motoroli, a Lenovo przejmuje prestiżową na rynku amerykańskim markę "Motorola" oraz wieloletnie doświadczenia tej firmy w produkcji smartfonów.
  • 51 milionów iPhone'ów i 26 milionów iPadów sprzedała firma Apple w pierwszym fiskalnym kwartale bieżącego roku (IV kw. 2013). Okres ten obejmował cały sezon przedświąteczny, okres największych przychodów i firma wykazała za pierwszy kwartał rekordowy przychód w wysokości 57,6 mld USD. wzrost o 3,1 mld USD r/r). Zysk netto firmy wyniósł w tym okresie 13,1 mld USD., czyli tyle samo co przed rokiem. Warto tu dodać, że w pierwszym kwartale roku ubiegłego do klientów trafiło 47 mln iPhone'ów i 22,9 mln iPadów. Zwiększyła się także sprzedaż komputerów osobistych Mac (do 4,8 mln z 4,1 mln w podobnym okresie przed rokiem).
  • Dużym zaskoczeniem była decyzja agencji Moody's o obniżeniu ratingu znanej ze swojej wysokiej jakości japońskiej firmy elektronicznej Sony do poziomu "śmieciowego". Zdaniem analityków przyszłość koncernu nie jest optymistyczna. Maleje zainteresowanie klientów laptopami Vaio oraz telewizorami Bravia. Początkowo firma Sony prognozowała zysk na poziomie ok. 490 mln USD (w bieżącym roku finansowym kończącym się w marcu). Obecna prognoza o ok. 290 mln USD. Obecna ocena Moody's jest wynikiem analizy poziomu zagrożeń ze strony rynkowych konkurentów.
  • Brytyjsko-holenderski koncern Shell poinformował o sprzedaży (za ok. 1 mld USD) 23 proc. udziałów w brazylijskim projekcie wydobywczym Parque das Conchas. Nabywcą jest spółka Qatar Petroleum International. Shell wciąż pozostaje właścicielem 50 proc. To już druga znacząca sprzedaż koncernu w tym roku. Na początku roku Shell sprzedał za 1,14 mld USD udziały w projekcie gazowym w zachodniej Australii. Łączna wartość projektów, które koncern wystawi na sprzedaż w najbliższych miesiącach może wynieść nawet 15 mld USD.
  • Minęło już półtora roku od rozpoczęcia eksploatacji dreamlinerów. Obecnie producent - amerykańska firma Boeing - przyznaje, że główny model 787 wymaga udoskonalenia. W październiku niezawodność dreamlinerów wynosiła 97 proc., a warto dodać, że niezawodność modelu 777 wynosi obecnie 99,4 proc.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

OPADA AMERYKAŃSKI OPTYMIZM W SPRAWIE GAZU ŁUPKOWEGO

Każde nowe przedsięwzięcie inwestycyjne przeżywa ten sam cykl. Zaczyna się dużymi nadziejami, a niekiedy nawet euforią. Potem życie i realia sprowadzają oczekiwania do naturalnych rozmiarów. Wreszcie nadchodzi okres schyłkowy, odpływa kapitał, maleje zainteresowanie tym przedsięwzięciem i pojawiają się nowe, atrakcyjne koncepcje, które przyciągają uwagę inwestorów. Nie inaczej jest z gazem łupkowym w Stanach Zjednoczonych...

Dekadę temu gaz łupkowy wydobywany metodą szczelinowania hydraulicznego stał się nowym, silnym impulsem prorozwojowym dla amerykańskiej gospodarki. Szybko rosnące wydobycie i coraz większa podaż spowodowała spadek cen i początek boomu w amerykańskiej energetyce. Dziś USA są już praktycznie krajem energetycznie samowystarczalnym, a wszystko wskazuje na to, że wkrótce będą eksporterem LNG. Spadły rynkowe ceny gazu, staniała energia elektryczna, obniżyły się koszty produkcji i amerykańskie produkty stały się bardziej konkurencyjne. Zmieniły się także plany inwestycyjne w energetyce, bo zrezygnowano z modernizacji klasycznych elektrowni węglowych, a także z budowy nowych reaktorów atomowych, zastępując je turbinami gazowymi. Powstało wiele nowych miejsc pracy, spadło bezrobocie.

Dziś coraz więcej inwestorów weryfikuje swoje decyzje inwestycyjne i wycofuje swoje pieniądze z biznesu łupkowego. Okazało się, że zyski są mniejsze, niż sobie obiecywano. Weryfikacja dotychczasowych optymistycznych prognoz spowodowała, że w 2013 roku w eksploatację amerykańskich złóż gazu łupkowego zainwestowano tylko 3,4 mld USD. To prawie dwa razy mniej, niż inwestycje w branżę w poprzednim roku.

Firmy eksperckie zwracają uwagę, że inwestycje w eksploatację złóż gazu łupkowego nie dały oczekiwanych dochodów tak koncernom energetycznym, jak i inwestorom. Pełne koszty systematycznie przewyższają od 2008 roku dochody ze sprzedaży gazu i ropy łupkowej. Maleją więc inwestycje kapitałowe, spada liczba nowych odwiertów i spada wydobycie. Mniejsza podaż gazu na rynku, zwiększa presją na wzrost cen i jeszcze bardziej redukowane są nadzieje związane z tańszą energią. W ostatnich miesiącach obserwuje się odwrót inwestorów z Europy i Azji z amerykańskiego biznesu łupkowego. W opinii analityków działających na rynku energetycznym rynkowe ceny gazu będą wzrastać. Ostatnio obserwuje się spadek inwestycji i przejęć, a wartość całego sektora zmniejszyła się w 2013 roku o połowę. Jeśli do tego dodać opinie, że szacunki złóż tak gazu łupkowego, jak i ropy łupkowej sprzed kilku lat były mocno zawyżone, to widać jaka atmosfera panuje dziś na tym rynku.

Nieco inną opinię niż panująca na rynkach inwestycyjnych, prezentuje rządowa Agencja Informacji Energetycznej. Jej ostatni raport w dalszym ciągu jest optymistyczny. Obniża ona znaczenie ubiegłorocznego spadku wartości inwestycji w sektor łupkowy i podtrzymuje prognozę, że wydobycie gazu łupkowego będzie systematycznie wzrastać do 2040 roku.

Na tym tle należy też oceniać nastroje inwestorów na rynku europejskim. Komisja Europejska obniżyła szacunki zasobów europejskiego gazu łupkowego z 15,8 do 13,3 biliona metrów sześciennych. Chociaż eksploatacja łupków w Europie posiada w kołach gospodarczych wielu zwolenników, to jednak maleje optymizm.

Przyczyną są nieudane wiercenia w wielu krajach, zaleganie gazu na większych głębokościach i wynikające stąd wyższe koszty, a także problemy związane z większą niż w USA gęstością zamieszkiwania i obawami związanymi z zanieczyszczeniem środowiska naturalnego.

Warto też zapoznać się z analizami uzasadniającymi obecne stanowisko rządu federalnego w sprawie rozwoju sektora łupkowego w Niemczech. Wynika z nich, że oprócz zagrożenia ekologicznego, eksploatacja niemieckich złóż będzie znacznie droższa niż amerykańskich i podjęcie się rozwoju tej branży nie ma uzasadnienia ekonomicznego.

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: