eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Tendencje na rynku pracy specjalistów I kw. 2014

Tendencje na rynku pracy specjalistów I kw. 2014

2014-01-20 11:36

Tendencje na rynku pracy specjalistów I kw. 2014

63% pracodawców planuje rekrutację specjalistów i menedżerów © BlueSkyImages - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

15. edycja cyklicznego badania dynamiki zatrudnienia specjalistów i menedżerów Antal Global Snapshot już po raz kolejny wskazuje na coraz lepszą sytuację na rynku pracy. 63% pracodawców w Polsce planuje rekrutacje na stanowiska średniego i wyższego szczebla w I kwartale 2014 roku.

Przeczytaj także: Tendencje na rynku pracy specjalistów I kw. 2013

63% pracodawców planuje rekrutację specjalistów i menedżerów, 14% zwolnienia w I kwartale 2014. Prognoza ta jest lepsza od wyników poprzedniej 14 edycji, które już były bardzo dobre(odpowiednio 58% i 11%).

fot. mat. prasowe

Dynamika zatrudnienia specjalistów i menedżerów

63% pracodawców planuje rekrutację specjalistów i menedżerów, 14% zwolnienia w I kwartale 2014. Prognoza ta jest lepsza od wyników poprzedniej 14 edycji, które już były bardzo dobre(odpowiednio 58% i 11%).


Złote branże na rynku pracy

Do branż, które przewyższają średnią dla Polski pod kątem dynamiki rekrutacji, a jednocześnie charakteryzują się najniższym odsetkiem pracodawców zwalniających należy branża SSC/BPO, Księgowość i Firmy Consultingowe, Kancelarie prawne, IT-oprogramowanie oraz dołączająca do czołówki po raz pierwszy od kilku sezonów branża Motoryzacja i Lotnictwo.

„Sektor SSC/BPO od kilku lat tworzy tysiące miejsc pracy i znacząco wpływa na kształt polskiej gospodarki. Nieustająco duże potrzeby w obszarze nowych technologii są gwarantem atrakcyjnych ofert dla specjalistów i menedżerów IT. Niespodzianką jest duża poprawa kondycji branży motoryzacyjnej – odsetek pracodawców planujących zatrudniać pracowników średniego i wyższego szczebla w tej branży wzrósł aż o 16 punktów procentowych” – podsumowuje Artur Skiba, prezes Antal International i wiceprezes Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia.

Zmiany w strukturze

Na znaczne rotacje wskazują dane dla branż: bankowość, ubezpieczenia a także IT-sprzęt oraz Telekomunikacja. Tu pracodawcy często deklarowali plany zarówno rekrutacji jak i zwolnień.

„W bankowości na największą skalę poszukiwani będą: doradcy SME oraz menedżerowie ds. zarządzania relacjami z klientem. Z drugiej strony sektor bankowy w Polsce na dużą skalę inwestuje w nowe technologie. Następuje automatyzacja i skracanie procesów obowiązujących w bankach. Spowoduje to spadek zatrudnienia w szeroko pojętym back office” - komentuje Sebastian Sala, menedżer Antal Banking & Insurance.

„Technologie IT oraz telekomunikacja stawiają na innowacyjność oraz inwestowanie w nowe perspektywiczne rynki, tym samym poszerzając swoją ofertę i zasięg geograficzny. To wiąże się z tworzeniem nowych stanowisk pracy i silnym zapotrzebowaniem na nowych pracowników specjalizujących się najczęściej w rozwiązaniach mobilnych i związanych z chmurą. Z drugiej strony nowe działania będą wymagały wprowadzenia zmian w strukturach personalnych, które ułatwią dostosowanie się do wymagań rynkowych” – zauważa Aleksandra Kujawa, menedżer Antal IT Services.

Stabilnie…

Branże, w których odnotowano dużą stabilność dynamiki zatrudniania – czyli niższy niż średnia dla Polski odsetek pracodawców planujących rekrutacje w I kwartale 2014 przy jednocześnie bardzo niskim odsetku pracodawców zwalniających to: Zdrowie, Farmacja, Transport Spedycja i Logistyka, Nieruchomości, Produkcja Przemysłowa oraz Energetyka.

„Farmacja nareszcie otrząsa się z trwającego kilkanaście miesięcy spowolnienia. Większość firm zakończyła procesy restrukturyzacji i teraz mogą wkroczyć w etap rozwoju. Dla specjalistów i menedżerów w tej branży otwierają się coraz ciekawsze wakaty – a warto pamiętać, że nawet w trudniejszych czasach była to branża słynąca z wysokich wynagrodzeń” – podkreśla Joanna Kuzioła, menedżer Antal Pharma & Medical Devices.

fot. mat. prasowe

Transformatorzy i liderzy

Ponad 40% pracodawców rekrutujących daje podstawy sądzić, że już w przyszłym kwartale specjaliści i menedżerowie będą mogli liczyć na poprawę sytuacji.


„Inżynierowie cieszą się wyjątkowo stabilną sytuacją na rynku pracy. Ich kompetencje są na tyle niezbędne i często unikatowe, że niezależenie od sytuacji gospodarczej są grupą zawsze poszukiwaną na rynku pracy. Oferowane są im atrakcyjne możliwości kariery zarówno w Polsce, jak i za granicą” – komentuje Artur Migoń, dyrektor Antal Engineering & Operations.

 

1 2

następna

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: