eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Indeks biznesu PKPP Lewiatan XI 2013

Indeks biznesu PKPP Lewiatan XI 2013

2013-12-10 13:20

Indeks biznesu PKPP Lewiatan XI 2013

Indeks biznesu PKPP Lewiatan XI 2013 © everythingpossible - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (6)

Indeks Biznesu Lewiatana w listopadzie w notowaniu rocznym pozostał na poziomie 33 pkt. z poprzedniego miesiąca, ale w notowaniu kwartalnym skoczył o kolejne trzy punkty w górę do 35 pkt. Indeks półroczny ustabilizował się na poziomie 35 pkt., co sugeruje, że czwarty kwartał nie będzie gorszy od trzeciego. Oczekiwana w drugiej połowie bieżącego roku poprawa koniunktury właśnie nastąpiła, a ożywienie w gospodarce nie ma charakteru przejściowego, lecz nabiera cech trwałej tendencji. Dane za trzeci kwartał okazały się lepsze od oczekiwanych. Szczególnie ważne wydaje się ożywienie popytu krajowego po pięciu miesiącach tendencji spadkowej.

Przeczytaj także: Indeks biznesu PKPP Lewiatan X 2013

Gospodarka nie jedzie już tylko na jednym silniku, eksporcie, ale wyraźnie z dołka wychodzi spożycie, a nawet w inwestycjach przełamany został trwający od pół roku trend spadkowy. Wyniki pierwszego miesiąca czwartego kwartału również napawają optymizmem, bo wskazują na utrzymywanie się w gospodarce pozytywnych tendencji z poprzedniego kwartału.

Indeks kwartalny, półroczny i roczny

Indeks Biznesu Lewiatana w listopadzie w notowaniu rocznym pozostał na poziomie 33 pkt, z poprzedniego miesiąca, ale w notowaniu kwartalnym skoczył o kolejne trzy punkty w górę do 35 pkt. Indeks półroczny kolejny miesiąc ustabilizował się na poziomie 35 pkt., co sugeruje, że czwarty kwartał nie będzie gorszy od trzeciego. Oczekiwana w drugiej połowie bieżącego roku poprawa koniunktury właśnie nastąpiła, a ożywienie w gospodarce nie ma charakteru przejściowego, lecz nabiera cech trwałej tendencji. Dane za trzeci kwartał okazały się lepsze od oczekiwanych, a szczególnie ważne wydaje się ożywienie popytu krajowego po pięciu miesiącach tendencji spadkowej. Gospodarka nie jedzie już tylko na jednym silniku, eksporcie, ale wyraźnie z dołka wychodzi spożycie, a nawet w inwestycjach przełamany został trwający od pół roku trend spadkowy. Wyniki pierwszego miesiąca czwartego kwartału również napawają optymizmem. Nadal rośnie produkcja sprzedana przemysłu oraz sprzedaż detaliczna. Jest to skutkiem utrzymującej się dodatniej dynamiki płac realnych przy niskiej inflacji oraz malejącego tempa spadku zatrudnienia. Stabilizacja stopy bezrobocia podnosi zaufanie konsumentów, a dobre wyniki finansowe przedsiębiorstw oraz rosnący portfel zamówień pozwalają przedsiębiorcom optymistycznie spoglądać w przyszłość i decydować się na inwestycje. Niska inflacja i rosnąca nadwyżka w handlu zagranicznym wzmacniają też stabilność równowagi makroekonomicznej, tak wewnętrznej jak i zewnętrznej, a reforma OFE daje przynajmniej w krótkiej perspektywie szanse na ograniczenie przyrostu deficytu budżetowego i długu publicznego.

fot. mat. prasowe

Indeks biznesu PKPP Lewiatan XI 2013

Indeks Biznesu Lewiatana w listopadzie w notowaniu rocznym pozostał na poziomie 33 pkt. z poprzedniego miesiąca, ale w notowaniu kwartalnym skoczył o kolejne trzy punkty w górę do 35 pkt.


Indeks popytu globalnego (ocenia konsumpcję krajową, eksport, inwestycje krajowe i zagraniczne)

Indeks popytu odnotował kolejny skok w perspektywie kwartalnej z 20 do 26 pkt., chociaż w perspektywie rocznej wzrósł tylko o jeden punkt do 13 pkt. Wynika to stąd, że ożywienie popytu krajowego następuje dopiero teraz i jest stosunkowo niewielkie wobec spadku w I. półroczu. Do nadal silnego wzrostu eksportu dołączył popyt krajowy, po prawie półrocznym trendzie spadkowym. Ożywienie widać nie tylko w zakresie konsumpcji indywidualnej, ale nawet w wydatkach inwestycyjnych. W związku z rosnącym portfelem zamówień przedsiębiorstwa odbudowują zapasy, a dobre perspektywy eksportu skłaniają powoli do inwestycji. Tendencja wzrostowa konsumpcji powinna się utrzymać dzięki stałym przyrostom funduszu płac, na skutek wygasających spadków zatrudnienia i stabilnego tempa wzrostu wynagrodzeń przy niskiej inflacji. Rośnie zaufanie konsumentów, co widać w powrocie dodatniej dynamiki kredytu konsumpcyjnego. Wyniki pierwszego miesiąca ostatniego kwartału potwierdzają utrzymujące się tempo wzrostu produkcji sprzedanej przemysłu i sprzedaży detalicznej. Gospodarkę ciągną już dwa silniki, eksport netto i popyt krajowy.

fot. mat. prasowe

Indeks kwartalny i roczny

Dane za trzeci kwartał okazały się lepsze od oczekiwanych, a szczególnie ważne wydaje się ożywienie popytu krajowego po pięciu miesiącach tendencji spadkowej.

fot. mat. prasowe

Kwartalne indeksy czynników

Indeksy finansów od wielu miesięcy pozostają w zasadzie stabilne; w ostatnim notowaniu uległy jednopunktowej korekcie w dół, indeks kwartalny do 46 pkt, a indeks roczny do 44 pkt.


 

1 2

następna

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: