eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Odnawialne źródła energii - wielka niewiadoma

Odnawialne źródła energii - wielka niewiadoma

2013-12-07 00:59

Przeczytaj także: Mikroinstalacje OZE. Polacy mówią "tak"


Zrób to sam!

Blisko ośmiu na dziesięciu ankietowanych bardzo chętnie skorzystałoby z możliwości produkcji prądu we własnym zakresie. Zresztą, spora część spośród nich już w tej chwili planuje wprowadzenie takiego rozwiązania w swoim domu w niedalekiej przyszłości. Należy jednak pamiętać, że pozytywne nastawienia w stosunku do własnych źródeł wytwórczych może zostać bardzo szybko zweryfikowane opłacalnością tego typu instalacji. Tak duża grupa osób chcących inwestować we własnych domach w OZE bierze się zapewne z chęci uzyskania dodatkowego źródła przychodu – co w obecnie wprowadzanych regulacjach prawnych dla instalacji małych mocy jest coraz mniej opłacalne.

Kłody na drodze

Optimal Energy zapytał również badanych o to, co ich zdaniem blokuje rozwój energetyki odnawialnej w Polsce. Poza barierą finansową wynikającą z konieczności ponoszenia wysokich nakładów inwestycyjnych (56% wskazań), ankietowani słusznie przyznali, że społeczeństwo ma zbyt małą wiedzę o potencjale energetycznym OZE oraz wskazali na niekorzystną politykę rządu.

Co piąty ankietowany zaznaczył jako blokady mały dostęp do urządzeń i technologii oraz niedobór rodzimych specjalistów działających w branży.

– Odpowiedzi dotyczące barier rozwoju potwierdzają tylko wniosek, że potrzebna jest edukacja społeczeństwa w zakresie OZE, bowiem w Polsce nie mamy do czynienia ani z brakiem fachowców, ani problemem z dostępem do technologii, które wskazali respondenci – podsumowuje Łukasz Czekała.

O badaniu:
Badanie zostało zrealizowane w dniach 19-25 lipca 2013 roku, metodą internetowych zestandaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych (CAWI) na próbie 583 mieszkańców Polski powyżej 25 roku życia. Większość pytań skierowanych było do osób, które są odpowiedzialne za wybór sprzedawcy energii. Badanie jest reprezentatywne dla grupy Polaków w wieku 25-68 lat. Dopuszczalny błąd statystyczny nie przekracza 4,1%. Kwestionariusz wywiadu składał się z 38 pytań badawczych, a za losowy dobór respondentów odpowiadał internetowy panel badawczy SW Research. Patronami medialnymi raportu są: CIRE, GRAMwZIELONE i Smart Grids Polska.


poprzednia  

1 2

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: