eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Bankowość mobilna: boimy się o bezpieczeństwo

Bankowość mobilna: boimy się o bezpieczeństwo

2013-12-04 13:47

Bankowość mobilna: boimy się o bezpieczeństwo

Bankowość mobilna © fot. mat. prasowe

Niemal jedna trzecia użytkowników z Europy nie czuje się bezpiecznie, dokonując płatności elektronicznych na swoich smartfonach lub tabletach. Użytkownicy nie wierzą w niezawodność ochrony urządzeń mobilnych podczas realizowania zakupów lub transakcji bankowych online. Takie wnioski płyną z badania Kaspersky Consumer Security Risks przeprowadzonego latem 2013 r. przez Kaspersky Lab oraz B2B International.

Przeczytaj także: Czy Android Jelly Bean jest nam potrzebny?

Sklepy internetowe oraz systemy płatności i bankowości online znacznie ułatwiają przeprowadzanie transakcji finansowych. Kilkoma kliknięciami myszki, nie tracąc czasu w kolejkach, można zapłacić rachunki, kupić trudno dostępne towary czy szybko przeprowadzić rozmaite operacje finansowe.

Powszechne wykorzystywanie smartfonów i tabletów sprawia, że bankowość online jest jeszcze wygodniejsza: mobilność i funkcjonalność tych gadżetów oznacza, że wszystkie operacje bankowe można wykonać nie tylko we własnym domu czy biurze, ale wszędzie, gdzie istnieje dostęp do internetu lub sygnał telefoniczny. Jednak nie wszyscy posiadacze smartfonów i tabletów zdają sobie sprawę z korzyści, jakie niesie możliwość dostępu do pieniędzy w dowolnym miejscu, i wygląda na to, że wielu ma obawy przed korzystaniem z technologii bankowości mobilnej.

Badanie przeprowadzone przez Kaspersky Lab pokazuje, że 33% respondentów z Europy nigdy nie wykorzystałoby urządzenia mobilnego do przeprowadzenia transakcji online, takich jak np. dokonanie płatności za towary zakupione w sklepie internetowym. Nieco mniejsza, ale wciąż znaczna część europejskich właścicieli smartfonów i tabletów (31%) nie czuje się komfortowo, wykorzystując swoje urządzenia do bankowości online. Jedynie 23% użytkowników smartfonów i 45% posiadaczy tabletów nie obawia się podania informacji finansowych za pośrednictwem swoich gadżetów.

Paranoja na punkcie bezpieczeństwa Androida

Android to najpopularniejszy na świecie i tym samym najczęściej atakowany przez cyberprzestępców mobilny system operacyjny. Wynika to z faktu, że im więcej użytkowników można zaatakować, tym łatwiej oszuści mogą uzyskać nielegalne dochody. Według Kaspersky Lab 99% wszystkich próbek mobilnego szkodliwego oprogramowania jest tworzonych dla Androida. W 2012 roku eksperci z firmy wykryli 35 000 próbek szkodliwego oprogramowania dla Androida. W ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2013 r. liczba ta zwiększyła się do ponad 47 000. Warto dodać, że jedna taka próbka może opisywać dziesiątki, a nawet tysiące odmian szkodliwych programów.

fot. mat. prasowe

Bankowość mobilna

Niemal jedna trzecia użytkowników z Europy nie czuje się bezpiecznie, dokonując płatności elektronicznych na swoich smartfonach lub tabletach.


Takie dane liczbowe przekonały niektórych Europejczyków do całkowitego zrezygnowania z tych urządzeń, nie mówiąc już o wykorzystywaniu ich do transakcji finansowych online – 11% badanych przyznało, że z powodu zagrożeń nie będzie korzystało z Androida.

Fałszywe aplikacje dla Androida przeznaczone dla operacji bankowości online, ataki phishingowe oraz ataki z wykorzystaniem szkodliwego oprogramowania w celu przechwytywania danych wprowadzanych przez użytkownika za pośrednictwem urządzenia to niektóre narzędzia z repertuaru cyberprzestępców, które są często wykorzystywane do atakowania właścicieli urządzeń opartych na Androidzie.

Nie można mieć za złe posiadaczom smartfonów i tabletów nadmiernej ostrożności podczas korzystania z serwisów finansowych. Z drugiej strony, zapewniając swojemu urządzeniu odpowiednią ochronę za pomocą rozwiązania bezpieczeństwa, użytkownicy mogą bez obaw dokonywać płatności za pośrednictwem smartfonów i tabletów mimo rosnącej liczby zagrożeń dla Androida.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: